Google ma w planach nieco odświeżyć swoją aplikację Google Home. Lekki redesign zbliżyłby aplikację do menu służącego do sterowania swoim smart home, które zostało dodane w Androidzie 11. Oraz dodatkową nowością w Androidzie 13 będzie funkcja, która ułatwi sterowanie nimi.

Aplikacja Google Home i nowy design

Android 11 dostał menu, które z zablokowanego ekranu ułatwiało dostęp do większości urządzeń. W łatwy sposób można sterować światłami, włącznikami, smart wtyczkami czy innymi urządzeniami. Wygląda na to, że Google postanowiło nieco upodobnić do niego aplikację Home.

“Szybko znajdź to, czego szukasz, przyciemnij światło i zmień głośność muzyki w mgnieniu oka. Stuknij, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie, przesuń w lewo lub w prawo, aby dokonać regulacji, i naciśnij długo, aby uzyskać więcej opcji sterowania.”

–  można wyczytać z changeloga nowej aktualizacji.

Widać, jak obecnie wygląda sama aplikacja obecnie. W nowszej wersji przyciski będą jednocześnie suwakami. W nieco łatwiejszy sposób będzie można sterować jasnością świateł, głośnością głośników Nest oraz Chromecastów.

Póki co nowy redesign widoczny w powyższym tweecie jest ukryty. Nie jest jeszcze ogólnie dostępny, a póki co można go tylko wymusić. Niestety wymaga to roota, więc mam nadzieję, że szybko będzie dostępny dla każdego.

Ułatwienie w Androidzie 13

Wracając jeszcze do samego menu sterowania urządzeniami, obecnie dalej potrzeba odblokowanego telefonu, aby można było włączyć światło albo je ściemnić. Można powiedzieć, że może być to lekko uciążliwe. Dziwi mnie, że Google nie zrobiło nic z tym wcześniej.

Ale jak widać, wraz z Androidem 13, Google przygotowało odpowiednie API, które może ułatwić sytuację. Mimo wszystko jest to zależne od dewelopera czy będzie to wspierane i na jakich urządzeniach. Ale zakładam, że aplikacja od Google raczej powinna ją obsługiwać. Pozostaje czekać, aż aplikacja Home będzie wspierała tę funkcję.