W najnowszej wersji Xcode 14 pojawił się interfejs blokady ekranu z funkcją Always On Display. Wspomniana nowość trafi najpewniej do wybranych smartfonów serii Apple iPhone 14. Oto szczegóły.

Czym jest Always On Display? To nic innego, jak rozwinięcie ekranu blokady zarezerwowane dla smartfonów z wyświetlaczami AMOLED. Dzięki temu, że wspomniana technologia pozwala na aktywację tylko części panelu (np. tekstu lub daty) możliwie jest stałe wyświetlanie wybranych informacji bez większego wpływu na baterię. AOD nie drenuje akumulatora. W przypadku smartfonów Samsunga działa to idealnie, ale całkiem nieźle funkcja sprawuje się także na urządzeniach Xiaomi. W zasadzie mogą korzystać z niej wszyscy, natomiast do tej pory nie mogliśmy cieszyć się nią w smartfonach Apple. To ma się zmienić.

R E K L A M A

Always On Display w smartfonach Apple iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max

Od dłuższego czasu w sieci krążą pogłoski o tym, że Always On Display może trafić do iPhone’ów. W ostatnich miesiącach informacje nasiliły się i niemal pewne stało się to, że AOD zagości w tegorocznych modelach od Apple. Oczywiście nie we wszystkich. Okazuje się bowiem, że tak zwany stale włączony ekran będzie obecny jedynie w wariantach z dopiskiem Pro w nazwie, czyli Apple iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Nie stanowi to oczywiście żadnego zaskoczenia. Gigant z Cupertino często ogranicza dostępność nowości i implementuje je jedynie w droższych modelach.

Problem w tym, że nikt nie ma pojęcia, jak będzie wyglądać Apple’owski wariant AOD. Poprawka – nikt nie miał pojęcia. Dziś, dzięki informacjom zaszytym w Xcode 14 beta 4 możemy zapoznać się z poglądową grafiką ukazującą wizualną stronę nowości. Przyglądając się ilustracji, mogę powiedzieć tylko jedno – nie czuję ani krzty zaskoczenia. System iOS znany jest z oszczędności miejsca i ascetycznego podejścia. Brak zbędnych dodatków i upiększaczy interfejsu widoczny jest również tutaj na panelu Always On Display.

Ekrany modeli Pro będą także obsługiwać odświeżanie od 1 Hz do 120 Hz i jak sądzę, mowa o trybie adaptacyjnym. W teorii oznacza to możliwość wyświetlania powiadomień na wyłączonym ekranie oraz zmian w widgetach. Brzmi świetnie, ale to nie wszystko. Niektóre źródła wspominają o tym, że najbogatsza wersja „czternastki” zostanie pozbawiona notcha.

iOS 16 z Apple Pay w Google Chrome. Zakupy online staną się prostsze