Wraz z iOS 16.2 Apple wprowadzi na smartfony z rodziny iPhone 14 Pro nowe ustawienia funkcji Always On Display. Tak naprawdę dopiero teraz możemy mówić o pełnoprawnym AOD, a nie jego protezie. Co się zmieniło?

Funkcja Always On Display znana jest z wielu smartfonów z Androidem. To nic innego jak wyłączenie części ekranu na wyświetlaczach typu OLED w celu zmniejszenia zużycia energii. Oczywiście część informacji (np. godzina i powiadomienia) są stale wyświetlane. Wygląda to dobrze i sprawdza się jeszcze lepiej. Z moich doświadczeń wynika, że najlepszą implementacją mogą pochwalić się urządzenia Samsunga oraz Xiaomi. Po wielu latach Apple zdecydowało się wykorzystać AOD w iPhone’ach. Tak, jak zawsze chwalę firmę z Cupertino za dopracowanie funkcji, z których konkurencja korzysta od dawna, tak w przypadku Always On Display uważam, że Apple dało ciała. Na szczęście firma naprawia swój błąd w aktualizacji iOS 16.2.

R E K L A M A
Always On Display
fot. 9to5mac

Always On Display w końcu będzie wyglądać i działać tak, jak w Androidzie. W tej materii Apple powinno brać przykład z Samsunga

Smartfony Apple iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max w końcu wprowadziły do portfolio firmy potrzebny powiew świeżości. Notch został zastąpiony pastylką, nazwaną Dynamic Island, a aparat główny zyskał matrycę o rozdzielczości 48 MP. Przypominam, że przez lata Apple trzymało się kurczowo sensorów 12 MP. To progres i to istotny. Ważna miała okazać się również funkcja Always On Display, ale przedsiębiorstwo zwyczajnie ją przekombinowało. Zamiast klarownego ciemnego interfejsu, który w nienachalny sposób prezentowałby dodatkowe informacje, iOS 16 wyświetla niemal standardowy, lecz lekko przyciemniony ekran. Halo, Apple – nie tak powinno wyglądać AOD.

Always On Display
fot. XDA-Developers

Ekipa Tima Cooka najwyraźniej postanowiła się zreflektować, czego efektem jest udostępnienie w trzeciej becie iOS 16.2 aktualizacji funkcji Always On Display. Tym razem posłuchano użytkowników, którzy oczekiwali klarownego panelu, który zapewnia faktyczną energooszczędność.

Tym samym, w ustawieniach funkcji AOD pojawiły się dwa nowe przełączniki, które pozwalają wyłączyć wyświetlanie tapety i notyfikacji. Jeśli zdecydujemy się wprowadzić te zmiany, w praktyce zyskamy czarny ekran z godziną, datą oraz informacjami na widgetach.

Apple zmieniło ustawienia AirDrop. Trudno wierzyć, że nie ma to związku z protestami w Chinach