Microsoft zrobił porządki z uzyskaniem darmowego systemu Windows 11. Od teraz klucze siódemki i ósemki nie zadziałają, ponieważ ukochana luka użytkowników została perfidnie załatana.

Nie tak dawno dzieliłem się wiedzą na temat statystyk systemów operacyjnych Microsoftu. Wynikało z nich, że prym wiedzie dziesiątka, a jedenastka nie dorasta jej do pięt. Kamil natomiast wspominał o potencjalnej premierze Windowsa 12 już w przyszłym roku. Jeśli połączymy ze sobą wszystkie kropki, szybko zauważymy, że gigant z Redmond faktycznie przygotowuje grunt pod nowy system.

//dzisiaj na dailyweb

Do tego należy dołożyć najnowsze doniesienia na temat braku dalszej możliwości aktywacji Windowsa 11, ponieważ posiadacze Windowsów 7 i 8 mogą jedynie kupić legalny klucz do najnowszego systemu. A to wszystko przez skromne załatanie luki, która umożliwiała zaoszczędzenie pieniędzy. Ach, te wielkie i złe korporacje!

Windows 11? Posiadacze siódemki i ósemki muszą sięgnąć za portfel 

Dobrze, to po kolei. Firma stwierdziła w pewnej chwili, że sprawa musi ulec zmianie, dlatego zablokowała w tej chwili możliwość wykorzystania kluczy systemów Windows 7 i Windows 8, które umożliwiały aktywację kopii systemu Windows 11. Wszystko to było możliwe dzięki luce istniejącej od lat. Całkiem przydatna sprawa, bo umożliwiała zupełnie darmową aktualizację.  

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Warto tutaj zaznaczyć, że gigant pierwotnie ogłosił takie zmiany, które polegały właśnie na zablokowaniu wspomnianych kluczy, pod koniec zeszłego miesiąca. Jak jednak czytamy w serwisie The Verge, przez pewien czas wciąż istniała możliwość aktywacji, dlatego nie do końca było wiadomo, kiedy blokada zacznie obowiązywać.  

Najwyraźniej teraz wszystko stało się jasne, ponieważ od początku tego tygodnia klucze systemu Windows 7 są całkowicie blokowane przed czystymi instalacjami Windowsa 11, co zresztą potwierdził Microsoft w rozmowie z The Verge. Dodatkowo redaktor serwisu przetestował kilka kluczy siódemki podczas instalacji.  

Efekt? Można użyć kodów do zainstalowania systemu operacyjnego, ale nie zostanie on aktywowany, ponieważ wyświetli się komunikat: “Nie możemy aktywować systemu Windows na tym urządzeniu, ponieważ nie masz ważnej licencji cyfrowej lub klucza produktu”.  

windows 11
Tom Warren / The Verge

Na szczęście mam też dobre wieści. No, przynajmniej dla niektórych. Jeśli ktoś już dokonał aktualizacji komputera z systemów Windows 7 lub Windows 8 albo z wykorzystaniem starego klucza, status aktywacji nie ulegnie zmianie. W takim wypadku licencja cyfrowa powinna nadal działać. Gdyby jednak było inaczej, podejrzewam, że ludzie wyszliby na ulice z pochodniami i widłami.  

Dlatego najbardziej oberwie się osobom, które zwlekały z wykorzystaniem wspomnianej luki, ponieważ teraz mogą jedynie obejść się smakiem – zachęcaliśmy do przenosin już kilka miesięcy temu. Dla spóźnialskich pozostaje jedynie kupno nowego klucz najświeższego Windowsa. Chociaż może warto byłoby poczekać do 2024 roku, bo szanse na debiut dwunastki są wielkie.