RAR to format archiwizacyjny danych, który pojawił się na komputerach w 1993 roku. Po ponad 30 latach Microsoft Windows 11 przyniesie użytkownikom natywną obsługę plików RAR i kilku innych formatów.

Dorastałem razem z tym programem. Nigdy nie kupiłem jego licencji, mimo że program usilnie o to prosił, co stało się w pewnym czasie nawet memem. Jeśli wiesz, co mam na myśli, to pewnie jesteś tak stary jak ja. Jeśli nie, to wszedłeś tu tylko z ciekawości.

Przecież i tak większość z nas niezupełnie nie potrzebuje tej możliwości. Natywne wsparcie dla archiwów ZIP i szybki Internet załatwiają sprawę w wielu przypadkach, a mimo to Microsoft postanawia udostępnić nam obsługę archiwów z rozszerzeniami .rar, .tar, .7z oraz kilku innych.

Windows 11 z natywnym wsparciem .rar po 30 latach

Około 30 lat temu siedziałem w szkole z myślą o tym, że po powrocie do domu włączę na moim 386DX dyskietkę z nowymi grami, którymi wymieniałem się z kolegami. To była normalna sprawa. Wiele z nich było spiraconych i spakowanych dzięki aplikacji WinRAR – była wtedy płatna, na licencji typu „shareware”.

Windows Ink wreszcie pozwoli wypełniać formularze pismem odręcznym. Sprawdź, czy dostałeś aktualizację

Tu należy się pewne wyjaśnienie młodszym czytelnikom, ponieważ były to programy, które można było dowolnie rozpowszechniać i kopiować, ale wyróżniała je ograniczona funkcjonalność. W przypadku WinRAR aplikacja nakazywała po 30 dniach (albo 40, bo już nie pamiętam) kupno licencji lub odinstalowanie aplikacji. Jak łatwo się domyślić, nikt nie traktował tego poważnie. Wszyscy i tak korzystali z programu po wspomnianym czasie lub instalowali go od nowa.

Windows 11

Panos Panay, jeden z kluczowych pracowników Microsoftu (obecnie były, bo niedawno odszedł z firmy po 20 latach pracy), informował w maju na swoim blogu o wielu nowościach, które Microsoft chce wprowadzić do systemu Windows 11. Jedną z nich była właśnie natywna obsługa archiwów ze skompresowanymi danymi.

Wycofanie Windows Phone było błędem. Szef Microsoftu twierdzi, że zmarnował szansę

Tym samym system Windows 11 zyskuje wsparcie archiwów następujących typów: .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .tar.zst, .tar.xz, .tgz, .tbz2, .tzst, .txz, .rar, .7z. To wszystko jest jednak na razie częścią testowej aktualizacji systemu o numerze KB5031455, którą instaluje się manualnie, wybierając z listy Windows Update. To dokładnie ta sama zawartość, o której pisaliśmy w tym artykule. Jest ona częścią większej aktualizacji, która przynosi aż 72 nowości i usprawnienia systemu. Microsoft zamierza ją upublicznić wszystkim użytkownikom jeszcze w listopadzie. Więcej informacji przeczytacie na blogu Windows 11.