Windows 11 podobno wyświetli znak wodny, jeśli komputer nie obsługuje wymagań AI.

Microsoft mocno stawia na AI w swoim systemie operacyjnym. Eksplorator plików, Copilot i DirectX to tylko niektóre z funkcji systemu Windows 11, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję.

Problem w tym, że część komputerów, spełniających wymagania Windowsa 11, jednocześnie nie spełnia podstawowych wymagań sprzętowych, dla niektórych aplikacji, wspieranych przez sztuczną inteligencję.

Windows 11 wyświetli znak wodny komputerom niezgodnym z AI

Windows 11

Pamiętacie takie stygmatyzujące znaki wodne, gdy Wasza wersja Windowsa nie była legalna? Teraz podobnym znakiem wodnym, Microsoft będzie informował Was i całe Wasze otoczenie, że Wasz komputer nie może obsłużyć wbudowanych w system narzędzi AI i najlepiej by było, gdybyście się go pozbyli i kupili nowy.

Użytkownik portalu X Albacore odkrył w kodzie wersji 24H2, kod, który ostrzega użytkownika, jeśli komputer nie spełnia wymagań sprzętowych. Ostrzeżenie będzie wyświetlane jako znak wodny, aby użytkownik wiedział, że nie może korzystać z niektórych wbudowanych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji z powodu nieobsługiwanego procesora.

Albacore zbadał Windows 11 Insider Build 26200 i znalazł wymagania AI Explorer, zakodowane w systemie operacyjnym. Obejmowało ono wymagania sprzętowe dla procesora z wymaganymi instrukcjami (PopCnt oraz SSE4.2.) i minimum 16 GB pamięci.

Microsoft usunął 44 procesory Intela z listy obsługujących Windows 11. Niektóre debiutowały dwa lata temu.

Microsoft nie ma teraz łatwych dni, będąc krytykowanym za zmuszanie użytkowników Windowsów do instalowania aplikacji wypełnionej reklamami czy atakowanie ich popupami. Moim zdaniem znak wodny z informacją o niekompatybilności poszczególnych elementów systemu z procesorem, który przecież miał być kompatybilny z Windowsem 11, nie dostarczy Microsoftowi nowych zwolenników.