Moja historia poszukiwania idealnego monitora trwała ponad pół roku.

To musiał być ekran do wszystkiego. Początkowo celowałem w 31-32″ cale. Nie mam możliwości posiadania dodatkowego ekranu służącego jako telewizor. Chciałem, aby moje okno na świat było ekranem do : pracy, gier oraz wyświetlaczem dla podstawki telewizyjnej, jaką jest Xiaomi mibox.

Monitor IIYAMA G-Master GB3466WQSU

Założenia były takie:

  • Monitor >= 31 cali
  • Rozdzielczość większa niz full hd
  • Posiada 4 złącza (hdmi 2.0)
  • Posiada wbudowane głośniki
  • Ekran IPS lub VA
  • Posiada standard VESA

Przez ostatnie pół roku miałem upatrzony monitor firmy Benq EW3280U. Miał wszystko, czego potrzebowałem. Jednak cena tego monitora trochę zwalała z nóg. Moje wewnętrzne dziecko chciało wydać te 3 tysiące złotych na tę bestię, lecz z drugiej strony moje polskie cebulowe serce szukało alternatywy.

I takim oto sposobem znalazłem prawie idealny zamiennik. Jest to monitor firmy iiyama zakrzywiony o przekątnej 34″ w proporcjach 21:9. Posada Panel VA, maksymalne odswieżanie na poziomie 144 Hz oraz 1ms czasu reakcji.

Przesiadłem się z dwóch monitorów (Dell 27″ oraz Dell 25″) na jeden monitor 34 cale. Przez pierwszą godzinę miałem poważne wątpliwości, czy aby na pewno taki rozmiar ekranu nie jest za wielki. Obecnie już się przyzwyczaiłem i jest to dla mnie ok. Oczy nie bolą, a na monitorze można zmieścić 2 okna na 1 ekranie i komfortowo pracować. Przez ostatnie kilka lat używałem głównie monitorów z panelami IPS. Jestem ciekaw, czy używająć VA zatęsknie za ekranem IPS.

Monitor posiada porty:

* 2x HDMI 2.0
* 2x DisplayPort 1.4
* 1x USB 3.0 typu B wejście
* 2x USB 3.0 typu A wyjście
* 1x wyjście na słuchawki (miniJack 3,5 mm).

iiyama GB3466WQSU 9

Iiyama waży ponad 10kg. Dzięki szerokiej podstawie i nogom ułożonym w literę V, stoi stabilnie. Trzeba użyć siły, aby go przesunać albo obrócić. Noga pozwala na regulacje : góra/ dół oraz pochylenie przód/tył. Brakuje obrotu na boki. W tym monitorze nie ma PIVOTa, ale to zrozumiałe w przypadku zakrzywionego monitora.

iiyama GB3466WQSU 1

Podpinam wszystkie rzeczy do urządzenia i zabieram się za testy. Jestem ciekaw, czy monitor spełni moje oczekiwania. Za dwa tygodnie napiszę pełną recenzję tego sprzętu.