Premiera Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro miała odbyć się 1 grudnia, ale tak się nie stało. Wyznaczono nowy termin, ale i tak już dziś jesteśmy w posiadaniu specyfikacji technicznej i renderów ukazujących wygląd urządzenia.

Premiera smartfonów serii Xiaomi 13 była zaplanowana na 1 grudnia, ale dzień wcześniej zmarł Jiang Zemin, czyli były przywódca Chin. Z tego też powodu, odwołano debiut urządzeń, nie podając jednocześnie nowej daty. Teraz wiemy z niemal stuprocentową pewnością, że wydarzenie odbędzie się 11 grudnia. Na to wskazują informacje z plakatem promocyjnym. Mimo to, już dziś możemy zapoznać się ze specyfikacją techniczną oraz oficjalnymi renderami pokazującymi, jak wygląda sprzęt.

Xiaomi 13: wygląd, aparat, procesor i bateria

Wygląd najlepiej oddają załączone do wpisu grafiki. Xiaomi 13, czyli model bazowy, korzysta z kanciastej formy z płaskim ekranem, co pozwala porównać go do iPhone’a 13. Urządzenie zostanie wyposażone w procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8 GB LPDDR5X RAM oraz 128 GB pamięci na dane użytkownika. Obraz wyświetlany będzie na 6,36-calowym panelu AMOLED E6 (Samsung) o rozdzielczości FHD+, który odświeżany jest częstotliwością 120 Hz. Akumulator o pojemności 4500 mAh naładujemy mocą 67 W. Jeśli chodzi o setup fotograficzny, możemy liczyć na jednostkę główną (szerokokątną) z matrycą 50 MP, ultraszeroki kąt 12 MP oraz dodatkowy 10 MP teleobiektyw.

Xiaomi 13 Pro: wygląd, aparat, procesor i bateria

W przypadku modelu Pro mamy kilka różnic. Pierwszą jest oczywiście wygląd. Smartfon wykorzysta zaobloną na rantach bryłę oraz ekran ze ściętymi (gładkimi) krawędziami. Wyświetlacz to 6,73-calowy AMOLED o rozdzielczości QHD+ z tym samym odświeżaniem, co Xiaomi 13. Akumulator charakteryzuje się wyższą pojemnością wynoszącą 4820 mAh i naładujemy go mocą 120 W a także indukcyjnie przy wykorzystaniu mocy 50 W.

Fotografię będziemy realizować przy użyciu setupu w konfiguracji 50 MP + 50 MP + 50 MP (szeroki kąt, ultraszeroki kąt, teleobiektyw). Co ważne, aparat główny to 1-calowy sensor, a to w połączeniu ze współpracą z marką Leica zwiastuje jasne i szczegółowe zdjęcia. Z resztą informacji musimy wstrzymać się do najbliższej niedzieli, kiedy to odbędzie się premiera smartfonów Xiaomi 13 i Xiaomi 13 Pro.

Smartfon Xiaomi 12S Ultra w naszych rękach: pierwsze wrażenia