Paragraphica to w zasadzie nie aparat fotograficzny a paraaparat. Nie robi prawdziwych zdjęć — nie ma matrycy ani obiektywu. Ma jednak moduł geolokalizujący, WiFi oraz dostęp do sztucznej inteligencji. Dzięki temu potrafi generować obrazy, który są bliskie temu co zobaczylibyśmy robiąc zdjęcie normalnym aparatem.

Było już kilka prób sprawdzenia tego, jak AI postrzega naszą rzeczywistość i czy jej model bliski jest temu, co widzi ludzkie oko. Zasadniczo nie różni się to zbytnio od tego, jak bardzo zróżnicowana jest ta kwestia międzygatunkowo. Ptaki, owady, ryby, ludzi — każdy gatunek widzi świat inaczej. Czy to znaczy, że której widzi go gorzej lub w nierzeczywisty sposób? Na pewno nie.

//dzisiaj na dailyweb

Paragraphica opiera się na modelu językowym, do którego dostarczana jest duża ilość danych, tak by obraz był możliwe wierny temu, co widzimy normalnie.

Paragraphica to aparat bez matrycy i obiektywu

Za projekt tego niesamowitego paraaparatu odpowiada Bjoern Karmann, uzdolniony artysta, projektant i inżynier, który porusza się między światem sztuki i technologii. Ma on na koncie kilka ciekawych projektów i sporo doświadczenia za sztuczną inteligencją.

Paragraphica

Jednym z jego ostatnich dzieł jest Paragraphica. Nie jest to aparat fotograficzny, bo nie posiada ani matrycy, ani obiektywu. Urządzenie potrafi generować obraz zbliżony do tego, co widzimy dzięki danym geolokalizacyjnym, dodatkowemu opisowi oraz sztucznej inteligencji.

Paragraphica

Budowa tego paraaparatu zbliżona jest to tradycyjnych cyfrówek. Jest tu spust migawki, który inicjuje generowanie obrazu. Jest też ekran z podglądem oraz trzy pokrętła, które naśladuje te od nastaw w aparacie fotograficznym. Pierwsze daje możliwości podobne do zmiany ogniskowej, w tym wypadku kontroluje się jednak promień (w metrach), w którym kamera wyszukuje miejsca i dane. Drugie naśladuje ISO i szum powstały w obrazie, ale tu jest on reprezentowany przez dyfuzję danych w modelu AI. Ostatnie pokrętło steruje dokładnością, z jaką AI trzyma się dostarczonych danych. To dla modelu językowego jak przesłona, która wpływa również na ostrość obrazu.

Paragraphica

Każde zdjęcie wygenerowane jest z wykorzystaniem takich danych jak dokładna godzina, adres, aktualna pogoda, temperatura, data i wydarzenia oraz dodatkowe punkty POI.

Nowoczesne aparaty analogowe? Czy to ma sens? Pentax mówi TAK!

Efekty są zdumiewające, bo okazuje się, że AI dość precyzyjnie potrafi wygenerować wskazane miejsca. Wydawać się może, że są to nawet prawdziwe zdjęcia zrobione przez inne osoby. Więcej informacji o tym niesamowitym projekcie znajdziecie na stronie autora. Jest tam też wirtualny aparat, który zrobi zdjęcie na podstawie danych z waszej okolicy. Niestety obecnie nie działa, ale ma to chyba związek z API AI, cyklicznie możliwość ta wraca, sprawdzajcie więc stronę częściej!