Mieliśmy okazję sprawdzić na żywo, jak prezentuje najbardziej wypasiony smartfon producenta z Państwa Środka. Xiaomi 12S Ultra zrobił na nas ogromne wrażenie. Niestety, nie będzie łatwo go kupić.

Czwartego lipca tego roku chiński producent elektroniki użytkowej zaprezentował swoją najnowszą serię Xiaomi 12S, wśród której znalazł się także prawdziwie sztandarowy model Xiaomi 12S Ultra. Przy tworzeniu urządzenia brała udział Leica, czyli znana niemiecka marka, która do niedawna „romansowała” z Huawei. Więcej o całej linii możecie przeczytać w naszej publikacji premierowej. Niestety, urządzenia te nie trafią raczej do regularnej sprzedaży w Polsce i dotyczy to także najlepiej wyposażonego wariantu. Oczywiście prawdziwi fani marki mogą ściągnąć smartfon do naszego kraju. Czy warto jedna kto zrobić?

R E K L A M A

Chwile spędzone z Xiaomi 12S Ultra

Choć znalezienie Xiaomi 12S Ultra na polskich półkach sklepowych będzie graniczyło z cudem, ja miałem okazję przyjrzeć się mu nieco bliżej. Przedstawiciele Xiaomi umożliwili mi bowiem krótką przygodę z urządzeniem. Choć udało mi się z nim spędzić zaledwie kilkanaście minut, mogę powiedzieć co nieco o pierwszych wrażeniach z zabawy. W tak krótkim czasie nie było możliwe ocenienie pełnej wydajności, potencjalnego throttlignu czy tego, jak smartfon radzi sobie w różnych warunkach oświetleniowych, ale jest to już jakiś punkt zaczepienia.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy to rozmiary urządzenia, które wynoszą 163,17 × 74,97 × 9,06 mm. Owszem, oznacza to, że sprzęt trzyma się w dłoni mniej wygodnie niż bardziej kompaktowe smartfony, natomiast wbrew pozorom, nie czuć tutaj wagi 225 g. Mimo ogromnego jak na segment mobile modułu fotograficznego znajdującego się w górnej części tylnej obudowy, mamy do czynienia ze świetnie wyważoną jednostką. Co więcej, po umieszczeniu konstrukcji na płaskiej powierzchni, ta nie kołysze się podczas użytkowania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które realizują pracę „przy biurku” i często odbierają powiadomienia.

Próbki zdjęć wykonanych smartfonem Xiaomi 12S Ultra

Aparat, składający się z 50 MP sensora Sony IMX989, 48 MP ultraszerokiego kąta i 48 MP teleobiektywu umieszczono w okrągłym module, który istotnie wyróżnia się na tle konkurencyjnych korpusów. Plecki czarnego wariantu cechuje przyjemna faktura zapobiegająca wyślizgiwaniu się konstrukcji z dłoni. Ogólnie jak na tak masywny model, trzeba docenić relatywną wygodę jego użytkowania. Trudno powiedzieć, jak będą czuły się nasze nadgarstki po dłuższej sesji growej.

Ekran AMOLED E5 2K o przekątnej 6,73-cala odświeża obraz z częstotliwością 120 Hz. Jasność na poziomie 1500 nitów 10-bitowa głębia, robią wrażenie, choć nie miałem okazji sprawdzić działania wyświetlacza w pełnym, intensywnym słońcu.

Oprogramowanie i wydajność

W sprzęcie zaimplementowano Androida 12 z autorską nakładką MIUI 13, czyli najnowszą wersją modyfikacji od Xiaomi. W zasadzie nie doświadczyłem tutaj większych nowości. To standardowe MIUI, które jest i będzie wykorzystywane na pozostałych sprzętach producenta.

Co do wydajności – poruszanie się po egzemplarzu testowym to czysta przyjemność. Interfejs działał płynnie, animacje były przyjemne dla oka, a aplikacje uruchamiały się ekspresowo. To cieszy, ale pamiętajmy, że krótkiej zabawy nie można zestawiać z testami obciążeniowymi. Niemniej, w tej materii spodziewam się wysokich osiągów gwarantowanych przez najnowszy chipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, do 12 GB LPDDR5 RAM i do 512 GB pamięci UFS 3.1.

Producent zadbał o to, żeby w Xiaomi 12S Ultra znalazły się najnowsze rozwiązania, takie jak WiFi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, głośniki stereo czy klasa wodoszczelności IP68. Jest jednak pewna kwestia, która nie daje mi spokoju. Chodzi o baterię. Przede wszystkim, ogniwo tu zastosowane cechuje pojemność 4860 mAh, która może okazał się niewystarczająca do obsługi „potężnego setupu”. To nie wszystko, gdyż mamy tu ładowanie mocą 67 W. Szkoda, szczególnie że Xiaomi dysponuje już nowszą technologią. Na szczęście pomyślano o 50 W ładowaniu bezprzewodowym oraz 10 W ładowanie bezprzewodowym zwrotnym.

Xiaomi 12S Ultra: specyfikacja techniczna

 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 4 nm
 • GPU: Adreno
 • RAM: 8 GB, 12 GB LPDDR5
 • Pamięć na dane: 128 GB, 256 GB, 512 GB UFS 3.1
 • Ekran: 6,7-calowy AMOLED E5, 2K (3200 x 1400p) , 20:9, 1-120 Hz, DCI-P3, Dolby Vision
 • Aparat główny: 50 MP + 48 MP + 48 MP
 • Aparat przedni: 32 MP
 • Akumulator: 4860 mAh, 67 W
 • Łączność: 5G, NFC, Bluetooth 5.2, WiFi 6
 • Wymiary: 163,2 x 74,9 x 9,1 mm
 • Waga: 225 g

Premiera Xiaomi 12S, 12S Pro i 12S Ultra. Czy smartfony przygotowane z marką Leica trafią do Polski?