Wygląda na to, że na dobre rozpoczyna się era komercyjnych lotów na skraj kosmosu. Virgin Galactic już za kilka dni wyśle cywilnych klientów w podróż w ramach misji Galactic 02. Całość będzie oczywiście dostępna do obejrzenia w internecie.

Nadeszła nowa era w podróżowaniu. Wakacje na Dominikanie? Przeżytek. Nurkowanie w Egipcie? Oklepane. Przejazd kamperem po USA? Brzmiało fajnie, ale jakieś 40 lat temu. Teraz nadeszły czasy eksploracji kosmosu, bo Ziemia jest już nudna.

//dzisiaj na dailyweb

Żarty żartami, ale Virgin Galactic faktycznie rusza ze swoimi pierwszymi komercyjnymi lotami w przestrzeń kosmiczną. Według nowych informacji podanych przez firmę, pierwsza podróż odbędzie się już w czwartek 10 sierpnia 2023 roku. W ramach niej grupka turystów wyruszy ze Spaceport America w Nowym Meksyku, gdzie 70 minut później ponownie wyląduje.

W trakcie tej godziny z hakiem, pasażerowie będą lecieli samolotem VSS Unity, który wznosi się jakieś 15 kilometrów z pomocą VMS Eve. Tam zostaje odczepiony i za pomocą swoich własnych silników, Unity wznosi się dalej aż na wysokość 86 kilometrów, jakieś 14 kilometrów od linii Karmana, powszechnie uważanej za granicę Ziemi z kosmosem.

Tam pasażerowie będą mogli wstać ze swoich miejsc, samodzielnie doświadczyć bezwładności, a także podziwiać Ziemię z niezwykłej perspektywy. Cała sytuacja ma potrwać kilka minut, a następnie rakieta zawija się w drugą stronę i zmierza ponownie w stronę Spaceport America, gdzie ma konwencjonalnie wylądować na pasie startowym.

logo Virgin Galactic

Virgin Galactic 02 – gdzie obejrzeć lot komercyjnej rakiety?

Tak jak wspomnieliśmy, całość ma być transmitowana na kanale Virgin Galactic na YouTubie. Misja rozpocznie się już o godzinie 17:00 czasu polskiego 10 sierpnia. Oczywiście start może ulec zmianie ze względu na pogodę, czy potencjalne problemy techniczne, ale niezależnie od tego, obejrzycie ją w poniższym linku:

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Jeśli chodzi zaś o samych pasażerów, to jak wspomnieliśmy, po raz pierwszy klientami komercyjnego lotu będą cywile. Jednym z nich jest Brytyjczyk Jon Goodwin, który w przeszłości reprezentował swój kraj jako olimpijski wioślarz. Były sportowiec kupił swój bilet za 250 tysięcy dolarów w 2005 roku.

Od tamtego czasu nieco pogorszyło mu się zdrowie – u 80-letniego Goodwina zdiagnozowano bowiem chorobę Parkinsona. To jednak nie przeszkodziło byłemu olimpijczykowi  w spełnianiu swoich marzeń. Jak powiedział w oświadczeniu prasowym:

Nie pozwolę, by przeszkodziło mi to w spełnianiu moich marzeń! Mam nadzieję, że to zainspiruje wszystkie inne osoby, które z czymś walczą i pokaże im to, że te wyzwania nie mogą nas zatrzymywać przed podążaniem za celami!

Goodwinowi w trakcie tej podróży będą towarzyszyły Keisha Schahaff i jej córka, Anastatia Mayers. Schahaff wygrała bilety w konkursie zorganizowanym przez Virgin Galactic. To nie tylko pierwszy duet matka-córka, który poleci razem w kosmos, ale kobiety są też pierwszymi osobami z wysp Karaibskich, które wezmą udział w takiej przygodzie.

Czwartkowy lot będzie drugim komercyjnym lotem Virgin Galactic i pierwszym, w którym wezmą udział cywile. Według oświadczeń firmy, już setki osób postanowiły kupić bilety na kolejne podróże, a VG planuje stworzyć z Galactic regularną komercjalną usługę, z różnymi portami na całym świecie.