Apple udostępni użytkownikom z Unii Europejskiej instalację aplikacji i gier spoza sklepu App Store. Nowość zostanie wdrożona przy okazji aktualizacji iOS 17.4, która trafi na iPhone’y już za kilka tygodni. To tylko część zmian, które zostały wymuszone przez UE.

Wszystko zaczęło się tak naprawdę od USB-C. Unia Europejska dosłownie wymusiła stosowanie rzeczonego standardu przez producentów elektroniki użytkowej. Koniec końców, nawet Apple ugięło się pod żądaniami i zastąpiło stosowany przez wiele lat port Lightning nowym rozwiązaniem.

//dzisiaj na dailyweb

Europa postanowiła wziąć na tapet także potencjalne praktyki monopolistyczne. Jednym z zarzutów wobec Apple było to, że firma nie pozwala użytkownikom instalować aplikacji spoza App Store oraz korzystać z zewnętrznych metod płatności za zakupy w repozytorium. To właśnie się zmienia.

W iOS 17.4 pojawią się alternatywne sklepy z aplikacjami – App Store przestaje mieć monopol

iOS 17.4 2
iPhone z Google Play? W tym szaleństwie jest metoda

To jedna z najważniejszych zmian w historii Apple. System iOS 17.4, który trafi do użytkowników iPhone’ów już za kilka tygodni, pozwoli korzystać z innych sklepów z aplikacjami. Wyobraźcie sobie, że jedną z ikonek na waszym smartfonie Apple będzie Google Play Store. Dziwne? Dziwne, ale to nie wszystko. Firma z Cupertino pozwoli także na korzystanie z innych metod płatności za zakupy. Może to dla nas oznaczać dwa scenariusze.

W pierwszym deweloperzy, którzy nie będą już obciążani olbrzymią prowizją Apple za zakupy, obniżą ceny swoich usług i aplikacji. To jednak mało prawdopodobne. Czuję, że twórcy pozostaną przy obecnych cenach, a dodatkowe pieniądze zostawią sobie w kieszeni. Uroki kapitalizmu.

Apple obiecuje, że będzie dokładnie weryfikować alternatywne sklepy, a nowe platformy będą zobowiązane do spełnienia szeregu warunków. Wszystko w imię bezpieczeństwa użytkowników. Powiedzmy sobie szczerze – App Store to swego rodzaju piaskownika, do której nie wpuszcza się niebezpiecznych bytów. Oczywiście i takie czasem się tu przedostaną, ale są to jednak zdarzenia incydentalne.

Rewolucja dotknie także płatności

Apple otwiera się także na płatności inne niż Apple Pay, co również wynika z żądań Europy. Z modułu NFC dostępnego w iPhone’ach będą mogli korzystać zewnętrzni deweloperzy, którzy otrzymają możliwość zakotwiczenia systemu płatności właśnie na bezprzewodowej technologii komunikacji krótkiego zasięgu.

Premiera smartfonowej serii Redmi Note 13. Nowe modele to kwintesencja średniej półki

Zmiany, szczególnie te dające użytkownikowi wybór, zazwyczaj są pozytywne. Ja jednak mam co do tego spore obawy. Jednym z argumentów, które zawsze przekonywały mnie do giganta z Cupertino była, jakość aplikacji i bezpieczeństwo. Teraz wszystko stoi pod znakiem zapytania. Warto obserwować rozwój sytuacji.