Stworzyliśmy ostatnio ranking TOP5: pralki do 1700 zł. Zachęceni poczytnością artykułu, przedstawiamy Wam kolejny z tej serii – TOP5: ranking lodówek do 3000 zł. Na liście znów znajdziecie model najbardziej zaawansowany, optymalny cenowo oraz zbalansowany – każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Poprzednim razem, w przypadku pralek miałem trochę doświadczenia, które zebrałem przy remoncie łazienki i wymianie sprzętu. Teraz świat AGD mnie całkowicie zaskoczył. Ostatni raz wybierałem podobny sprzęt, zaraz po ślubie przeszło 10 lat temu. Moja domowa lodówka mocno odbiega od tego, co oferują nawet najtańsze modele z tego zestawienia — ma mniejszą pojemność chłodziarki i zamrażarki, ma niepełny No Frost, i jest w klasie energetycznej, która dziś umiejscawia ją na samym końcu alfabetycznej skali. Dodatkowo nie ma żadnej ciekawej funkcji, którą mogłaby się pochwalić. Może więc i mi przyda się ten tekst.

//dzisiaj na dailyweb

Kolejny raz powinienem się jednak wytłumaczyć. W rankingu biorą udział aktualnie produkowane modele, które są w pełni dostępne. Wykluczyliśmy te, których dostępność jest uwarunkowana lub występują w sprzedaży, ale producent przestał je oferować na swoich stronach. Wszystkie modele z zestawienia oferują pełny No Frost (dzięki której żywność jest lepiej i dłużej przechowywana a lodówkę łatwiej eksploatować). Każda z nich ma też opcję szybkiego zamrażania (chociaż realizowaną na różne sposoby) oraz półki na warzywa i owoce z dodatkową kontrolą klimatu (również działającą w różny sposób). Na koniec przypomnę tylko, że każda z tych lodówek wyposażona jest w cyfrowy kompresor inwerterowy — co wpływa na długą i bezawaryjną eksploatację.

1. Candy Fresco CCUBT5519EW

Candy Fresco CCUBT5519EW to zwycięzca naszego rankingu i przełożyło się na to kilka kwestii. Po pierwsze cena – 2799 zł w popularnych marketach (w jednym z nich jest aktualnie promocja – 2399 zł) wydaje się idealnym stosunkiem możliwości. Po drugie model ten jest rekordzistą pod względem pojemności chłodziarki — ma ona pojemność aż 219 litrów. Zamrażarka imponuje trochę mniej, bo ma 62 litrami. Po zsumowaniu pojemność jest naprawdę imponująca – 281 litrów! Dysponuje ona za to oddzielnym obiegiem powietrza, kontrolą temperatury oraz funkcją Smart Cool Sensors. Ta ostatnia dzięki czujnikom temperatury wewnątrz zamrażarki dba o to, by nie przemrozić artykułów spożywczych, wykrywając zmiany temperatury po otwarciu drzwi. Przyda się to zwłaszcza gdy korzystamy z delikatnych mięs czy gotowych potraw, które powinny zachować swoje właściwości.

To jednak nie koniec zalet tego modelu. Lodówka oferuje funkcję Super Freezing i Super Cooling. Mają one za zadanie błyskawicznie schłodzić jedzenie lub napoje. To świetna funkcja, która docenia się zwłaszcza latem, chłodząc napoje lub robiąc kostki lodu do nich. Dodatkowo lodówka zapewnia opcję montażu drzwi po lewej bądź prawej stronie, a na samych drzwiach możliwość aranżacji półek. Wraz z szufladami i półkami wewnątrz Candy Fresco CCUBT5519EW stwarza łącznie aż 100 kombinacji ustawień. Lodówka ma osobną szufladę na warzywa, owoce, lub mięso, w której można sterować poziomem wilgotności. Dodatkowo całe wnętrze wykonano tak, by łatwo je czyścić, a powietrze swobodnie w nim cyrkulowało. Razem z systemem No Frost, ma to wpływ na 94% mniejsze namnażanie się bakterii i pleśni.

Candy Fresco CCUBT5519EW

Warto również wspomnieć o tym, że lodówka dysponuje WiFi (jako jedyna) i za pomocą aplikacji można sterować jej parametrami oraz otrzymywać dodatkowe informacje. Głupie? Wcale nie, wkładając napoje wyskokowe, możesz zaprogramować temperaturę i dostać powiadomienie, gdy będą odpowiednio zmrożone!

Candy Fresco CCUBT5519EW

Candy Fresco CCUBT5519EW cechuje się klasą energetyczną E, co jest bardzo dobrym wynikiem w tym rankingu. Jest też najcichszym urządzeniem ze wszystkich tu opisanych — generuje tylko 33 dB.

Candy Fresco CCUBT5519EW

Więcej informacji na stronie producenta.

2. SAMSUNG BRB26603EWW EF

SAMSUNG BRB26603EWW EF jest najdroższym modelem w zestawieniu jego cena to 2999 zł (w promocji można go znaleźć nieznacznie taniej, ale zdarza się też drożej). Wśród wszystkich modeli może się też pochwalić największą zamrażarką, która ma pojemność 74 litrów. To dobry model dla osób chomikujących żywność, albo gdy często odwiedza Cię babcia :D .

tempImageqrPBAv

To jednak niejedyna zaleta. Podobnie jak zwycięska Candy, ten Samsung ma również system równomiernej wentylacji, funkcję No Frost oraz Power Frost dla szybkiego zamrażania pożywienia i napojów. Podobnie jak Candy da się tu też w różny sposób konfigurować balkonowe półki, niestety Samsung nie daje aż takiej swobody jak nasz zwycięzca. Na uwagę zasługuje jednak system dwóch szafek z osobnym klimatem — półka na warzywa o odpowiedniej wilgotności Humidity Fresh oraz Optimal Fresh na mięso, gdzie utrzymuje się niższa temperatura. Bardzo spodobała mi się też dodatkowa mała szuflada w zamrażalce — idealna, by trzymać tam lody :D .

SAMSUNG BRB26603EWW EF

Lodówka jest bardzo cicha — pracuje, generując tylko 35 dB, czyli nieznacznie więcej od naszego zwycięzcy. Jest za to tak samo oszczędna i również ma klasę energetyczną E.

Więcej informacji na stronie producenta.

3. Beko BCNA306E4SN HarvestFresh

Beko BCNA306E4SN HarvestFresh to najpojemniejsza lodówka, która w sumie może się pochwalić 284 litrami pojemności. Candy miała rekordowo wielką chłodziarkę a Samsung rekordowo dużą zamrażarkę. Beko jest największa w sumie. Co ciekawe, jest też najbardziej zbalansowana — po prostu ma dużą chłodziarkę i dużą zamrażarkę — ale żadne nie góruje nad drugim. Również cena jest gdzieś pośrodku zestawienia, bo wynosi 2699 zł.

Beko BCNA306E4SN HarvestFresh

BCNA306E4SN HarvestFresh cechuje się systemem Neofrost, który ma duży dodatkowy wentylator równomiernie chłodzący komory lodówki. Co ciekawe, system ten działa niezależnie i osobno dla chłodziarki i dla zamrażarki. Na uwagę zasługuje tu szuflada HarvestFresh, która utrzymuje osobny mikroklimat dla warzyw i owoców. Warto wspomnieć o tym, że imituje on różne rodzaje światła (od niebieskiego przez białe po czerwone), aby symulować również pory dnia i wzrostu.

Beko BCNA306E4SN HarvestFresh

Lodówka jest jednak dość głośna, gdy porównamy ją z poprzednimi — jej wynik to 37 dB. Na całe szczęście, nie przekłada się to na zużycie energii, również pracuje w klasie E.

Więcej informacji na stronie producenta.

4. Amica BK3055.6 NFMAA

Amica BK3055.6 NFMAA to niestety najmniej pojemna lodówka w zestawieniu. Chłodziarka mieści tylko 177 litrów, a zamrażarka zaledwie 67 litrów. Suma 244 litrów nie robi więc wrażenia, zwłaszcza że rekordziści zmieszczą aż 40 litrów więcej! Lodówka jest za to najtańsza — jej cena to 2499 zł i od tego nie problem jeszcze czegoś odjąć.

Amica BK3055.6 NFMAA

Małe rozmiary nie wykluczają funkcjonalności. Amica posiada 3 strefowy systemem klimatu. Jeden dla zamrażarki, jeden dla chłodziarki i dodatkowy dla szuflady na warzywa. Jest tu też system, który zapobiega wahaniom temperatury po otwarciu drzwi — to duża stalowa płyta ma zadanie rekompensować straty chłodnicze.

.webpAmica BK3055.6 NFMAA

Ten model musieliśmy umieścić w zestawieniu z uwagi na niezłą budowę i funkcje jak dodatkowo sygnał otwarcia drzwi czy czytelny wyświetlacz pokazujący temperaturę. Lodówka pracuje w klasie energetycznej E. Niestety jest głośna, to cecha tego producenta — w tym wypadku to 41 dB.

Więcej informacji na stronie producenta.

5. Amica BK34051.6 DFZOL

Amica BK34051.6 DFZOL to również jeden z ciekawszych modeli, zajął 5 miejsce, bo jako jedyna lodówka w teście pracuje w klasie energetycznej F. Jest też równie głośna, co mniejszy brat, poziom hałasu wynosi 41 dB.

Amica BK34051.6 DFZOL

 

Od mniejszego brata jest droższa, bo kosztuje 2899 zł (ją też można trafić nieco taniej). Model ten jest znacznie pojemniejszy – chłodziarka mieści 200 litrów. Zamrażarka to rozsądne 67 litrów. Również jak młodszy brat pralka oferuje ciekawe funkcje jak alarm otwartych drzwi, funkcję wakacyjną, szybkie mrożenie oraz trzy strefy klimatu z dodatkową szufladą na warzywa.

.webpAmica BK34051.6 DFZOL

Więcej informacji na stronie producenta.