Dziś, 4 października obchodzimy Dzień efektywności energetycznej. Niestety, mało który użytkownik sprzętu AGD zastanawia się nad tym, jak duże oszczędności może przynieść odpowiednie gospodarowanie zużyciem energii czy wody. Zostawmy na boku ekologię, a skupmy się na naszych portfelach. Pokażę Wam, w jaki sposób możecie zachować zarobione w pocie czoła pieniądze.

Mógłbym opisać tutaj kilkadziesiąt metod na generowanie oszczędności w gospodarowaniu energią w domu. Wiem jednak, że podobnie jak ja, Wy oczekujecie konkretów – kilku prostych porad, które można wdrożyć w życie możliwie szybko i bezproblemowo. Właśnie dlatego skupię się na trzech obszarach, a mówiąc ściślej – trzech czynnościach, które wykonujemy w domu wyjątkowo często. Tak, chodzi o odkurzanie, pranie oraz suszenie.

//dzisiaj na dailyweb

Całość będzie skupiać się tak naprawdę na trzech urządzeniach – odkurzaczu pionowym Hoover HF1 HF103X 011 Park&Go, pralce Haier Mini Inverter HW50-BP12307-S oraz suszarce RapidO PRO. Każdy z wymienionych sprzętów pozwala bowiem generować oszczędności przy zachowaniu wygody. Powiedzmy sobie jasno – idealny scenariusz to ten, w którym na rachunki możemy wydać mniej, jednocześnie nie rezygnując z komfortu obsługi. Zanim jednak przejdziemy do meritum, chciałbym na chwilę zatrzymać się przy samym Dniu efektywności energetycznej.

Dzień efektywności energetycznej – jeśli nie przekonuje was ekologia, niech przemówią pieniądze

W dailyweb jesteśmy praktykami. O ile cenimy zmniejszony wpływ na środowisko, o tyle kluczowe przy ocenie i poradach danych rozwiązań okazują się dla nas możliwości, wygoda, efektywność oraz kwestia ceny. Nie chodzi tu jednak o kwotę, jaka płacimy za urządzenia lub usługi, lecz koszt późniejszej obsługi. Zarówno odkurzacze, jak i pralki korzystają z energii elektrycznej i wody. W naszym interesie jest to, aby pobierały ich jak najmniej. Dzień efektywności energetycznej to świetny moment na to, aby przemyśleć temat finansów domowych. Przy rozsądnych wyborach możemy bowiem zachować w kieszeni sporo gotówki. Jak to zrobić? Spieszę z wyjaśnieniem.

Pralka Haier Mini Inverter – antybakteryjnie, oszczędnie i nowocześnie

Haier to światowy lider rozwiązań AGD. Dla marki liczą się zarówno funkcjonalność, jak i innowacje. Dodajmy do tego realne możliwości oszczędności i możemy mówić o dbałości o efektywność energetyczną i zadaniową. Dobrym przykładem realizacji tych celów jest model Haier Mini Inverter HW50-BP12307-S, który bez problemu poradzi sobie nawet z 5 kg prania. Taką pojemność zapewnią wymiary 70 cm wysokości i 51 cm szerokości, co czyni sprzęt dość kompaktowym. W niewielkich przestrzeniach to niebywale istotne.

Dzien efektywnosci energetycznej 4

Wróćmy jednak do oszczędności. Otóż w przypadku większych sprzętów AGD, jak pralka, liczy się przede wszystkim klasa energetyczna, która określa mniejsze zużycie prądu. W przypadku tego modelu możemy liczyć na klasę „A”. Zużycie prądu przy 100 cyklach prania wyniesie nas około 30 zł, czyli za pojedyncze pranie zapłacimy 30 groszy. Oczywiście mówimy tylko o energii. Zużycie wody na pojedynczy cykl to około 30 litrów.

Tym, co wpłynie na obniżenie kosztów, jest między innymi precyzja w doborze wody i czasu prania, specjalne tryby (15-minutowy oraz eco) oraz niezawodny silnik inwerterowy, który jest nie tylko trwalszy, ale przede wszystkim wydajniejszy pod względem energetycznym. Najważniejsze cechy to Haier Mini Inverter HW50-BP12307-S:

 • Higieniczne pranie z systemem ABT
 • Silnik Inwerterowy
 • Funkcja Smart Dual Spray
 • Bęben Pillow Drum

Suszarka Candy RapidO PRO – pompa ciepła, zdalne sterowanie i brak zagnieceń

Jaki wpływ na generowanie oszczędności w budżecie domowym może mieć suszarka? Okazuje się, że niemałe. Zacznijmy od tego, że Candy RapidO PRO oferuje tak zwaną funkcję Smart Stay Deley, która pozwala oszczędzać czas i energię. Jak? Na przykład opóźniając uruchomienie cyklu suszenia, tak aby rozpoczął się w nocy lub innym przedziale godzinowym, kiedy energia jest tańsza. Nie bez znaczenia będzie też obecność systemu Super Easy, który dzięki czujnikowi wilgoci reguluje odpowiednio ruch bębna, redukując zagniecenia. To przekłada się na późniejsze, krótsze prasowanie.

Dzien efektywnosci energetycznej 7

Rzecz jasna, w grę wchodzą tu także złożone programy suszenia, których znajdziemy tu aż czterdzieści. Wszystkim sterujemy za pomocą aplikacji hOn, która generuje nam raporty i pozwala wycisnąć maksymalną wydajność. Nie musisz też zaprzątać sobie głowy kwestią pamiętania o konserwacji. O niezbędnych czynnościach będziesz informowany za pomocą powiadomień. Najważniejsze cechy Candy RapidO PRO:

 • Zbiornik Easy Case
 • Sterowanie suszeniem i synchronizacja
 • Funkcja Snap&Dry
 • Cykl Genius

Dzien efektywnosci energetycznej 8

Elastyczny odkurzacz do zadań specjalnych – efektywny i higieniczny wybór

Dzien efektywnosci energetycznej 2

Zacznijmy od odkurzacza. Większość z nas ma w domu modele klasyczne o standardowej formie. Taki sprzęt jest niebywale sprawny, ale trudno nazwać go mobilnym. W dodatku, najczęściej pobiera znacznie więcej energii. W tym miejscu wjeżdża on, cały na biało – Hoover HF1 HF103X 011 Park&Go, czyli odkurzacz pionowy, który łączy funkcjonalność, wygodę i szansę na oszczędność.

Zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim pełna swoboda. Lekki, poręczny sprzęt pozwala odkurzać w zasadzie każdą powierzchnię, od dywanów, posadzek, po zakamarki pomiędzy meblami, a nawet sufity. W przypadku omawianego modelu mamy do dyspozycji zginaną rurę FLEX, którą docenicie, próbując sprzątać pod kanapą czy fotelem. Skoro mowa o trudno dostępnych miejscach, wspomnę tylko, że wbudowane oświetlenie LED sprawi, że nie umkną nam żadne okruszki, co w efekcie skróci czas potrzebny na odkurzanie. Zamiast przejeżdżać kilka razy to samo miejsce, warto wykorzystać energię w całkiem inny sposób… Na przykład na „walkę” z uporczywym brudem, z którym poradzi sobie tryb TURBO o maksymalnej mocy ssania.

Dzien efektywnosci energetycznej 3

Ładowanie przenośnego AGD to konieczność. Możemy realizować czynność, nawet bez dostępu do odkurzacza. Tak naprawdę wystarczy wyjąć akumulator i umieścić w dogodnym miejscu blisko gniazdka. Producent deklaruje 30 minut pracy na baterii i jest to idealna wartość. Dlaczego? Czas ten powinien wystarczyć na odkurzenie większego mieszkania. Wtedy możemy zająć się na przykład opróżnianiem pojemnika na kurz. Ten ma słuszna pojemność 0,9 litra. Najważniejsze cechy to Hoover HF1 HF103X 011 Park&Go to:

 • Zginana rura FLES
 • 30 minut pracy
 • Samodzielna stojąca konstrukcja Park & Go
 • Oświetlenie LED
 • Odkurzanie bez pochylania

Duże AGD, duże oszczędności

Duże artykuły gospodarstwa domowego potrafią wykazywać apetyt na energię. Tak było od lat, ale wraz z rozwojem technologii możemy zmniejszyć pobór prądu. Inteligentne rozwiązania zawarte w produktach Haier, Candy czy Hoover to szansa na realne oszczędności. Dzień efektywności energetycznej skłania do podjęcia zmian w nawykach, ale powiedzmy głośno o jednym – nawyki to tylko połowa sukcesu. Reszta zależy od sprzętu. Warto o tym pamiętać.