Trzy lata temu stałem przed wyborem pralki. Jako gadżeciarz, przejąłem się wyborem, który w pewnym momencie zdominował na chwilę całe moje życie. Żebyście nie tracili go tak ja, mam dla Was subiektywny ranking TOP5: pralek do 1700 zł.

Trzy lata temu moje życie podporządkowałem poszukiwaniom pralki. Kreśliłem tabelki i porównywałem funkcje w arkuszu. Dziś wiem, że to chociaż jestem zadowolony z wyboru, nie miało to dużego sensu ani wpływu na decyzję. Później dotarło do mnie, że na nic tabelki, bo określają mnie tylko 3 parametry, z których głównym okazała się cena. Drugim, dobiła mnie projektanta łazienki, która powiedziała, że będę musiał zrezygnować z każdej dużej pralki i poszukać czegoś mniejszego.

//dzisiaj na dailyweb

Nauczony tym doświadczeniem przygotowałem subiektywny ranking. Wybrałem do nich tylko pralki z funkcją prania z parą (chociaż to dziś już nie problem). Nie brałem pod uwagę natężenia hałasu, bo różnice są minimalne. Nie brałem pod uwagę subtelnych różnic w wymiarach, bo to również nie gra roli. Zaznaczyłem jednak w rankingu obecność najtańszej rozsądnej pralki oraz tej najmniejszej. Każda z tych pralek w trakcie pisania tekstu była aktualnym, dostępnym modelem. To ważne, bo najeździłem się w przeszłości za modelami, które istniały tylko w internecie. To strata czasu! Tu znajdziesz tylko popularne modele uznanych firm. Zwycięzca rankingu to pralka, która w widoczny sposób dominuje nad innymi. Zresztą sami zobaczcie!

1. Candy RapidO RO 1486DWME 1-S

Candy wygrywa nasze zestawienie.

Powodów jest kilka, a całość sprawia, że jest to najbardziej kompletny sprzęt w najbardziej zadowalającej cenie. Tu należy się wyjaśnienie — Candy RapidO RO 1486DWME 1-S dostępna jest w oficjalnej za 1699 zł. Bez problemu można ją również kupić o 100, a nawet 200 zł taniej, co w tej cenie czyni ją to niekwestionowanym liderem.

Candy RapidO RO 1486DWME 1-S

Przejdźmy jednak do funkcji Candy ma dość pojemny bęben, do którego zmieści się do 8 kg wsadu. Dodatkowo silnik inwerterowy oferuje pracę do 1400 obrotów na minutę, co jest najwyższą wartością w rankingu. Candy jako lider wspiera oczywiście funkcje prania z wykorzystaniem pary. Jako jedyna oprócz Samsunga (który znalazł tu warunkowo) pralka pracują w klasie energetycznej A oraz klasie wirowania B — a przy dzisiejszych cenach energii, to ma dla wielu osób znaczenie.

Candy RapidO RO 1486DWME 1-S

Oferuje 16 programów, z czego aż 9 dotyczy szybkiego prania z programami, krótszymi niż godzina (14′, 29′, 30′, 39′, 44′, 59′). Najkrótszy to zaledwie 14 minut i docenią go osoby, które chcą na przykład tylko odświeżyć swoją odzież sportową. Miłośnicy technologii też mają tu coś dla siebie — do obsługi Candy RapidO udostępniono towarzyszącą aplikację na smartfony, która pomaga ją ustawić, zaplanować planie. Dzięki wykorzystaniu aparatu i funkcji Snap&Wash potrafi również identyfikować pranie i podpowiada najlepszy program. Wiele osób pewnie, myśli sobie, że po latach praktyki samemu wie się najlepiej jak wybrać odpowiedni program. Ja jako facet doceniam tę funkcję :D .

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Na koniec zostawiliśmy jeden z kluczowych wyróżników. Candy RapidO dysponuje systemem Quick&Clean, który łączy wodę i środki do prania w silnie skoncentrowany roztwór i wtryskuje go głęboko wewnątrz ubrań. Dzięki temu można obniżyć temperaturę prania o 20 stopni. Czyli pranie w 20 stopniach z Candy to jak pranie z w 40 stopniach na innej pralce. Świetna rzecz!

Więcej informacji o tej pralce, znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.

2. SAMSUNG WW90TA046AT

Samsung to marka, która dawno już pożegnała segment przystępnych cenowo pralek. Skupia się na zaawansowanych modelach, które nierzadko potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Tym trudniej znaleźć coś, co wpasuje się w ramy naszego rankingu. Nie mniej po części się udało, ale tylko ze względu na aktualnie trwające promocje.


SAMSUNG WW90TA046AT

Przejdźmy więc od razu do ceny. Ta wynosi 1695 zł i jest to cena promocyjna, która miała się utrzymywać do końca lipca, ale widocznie sklepy ją przedłużyły. Poza promocją cena mocno odbiega od zakładanych dla rankingu 1700 zł. Ten model kosztuje nawet 2399 zł. Średnia cena w przeciągu ostatnich 6 miesięcy to aż 1970 zł.

SAMSUNG WW90TA046AT

Jeśli jednak komuś uda się kupić ten model, może się cieszyć aż 9 kg wsadem, silnikiem inwerterowym, na który jest 20 lat gwarancji. Wirowaniem z szybkością 1400 obrotów na minutę oraz efektywnością energetyczną w klasie A. Dodatkowo pralka oferuje zalety technologii EcoBubble, która potrafi tworzyć aktywną pianę wspomagającą proces prania i usuwania ciężkich zabrudzeń. Jest tu też 14 programów, które również oferują funkcję pary. Najkrótszy z programów to ten 15-minutowy, co jest ogromną zaletą.

Mimo, że jest to model całkiem świeży, nie wspiera on żadnych rozwiązań, które połączą nas ze smartfonem. Ma za to całkiem nowoczesny i przyjemny look, który sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Więcej informacji o tej pralce, znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.

3. Whirlpool FFB 9258 SV PL

To pralka z aktualnej oferty. Jej największą zaletą jest rekordowy załadunek, który mieści 9 kg wsadu. Jest przy tym dość oszczędna, bo pracuje w klasie energetycznej B. Ma też inteligentny system dostosowujący parametry prania do załadunku pralki, co zapewnia zużycie tylko takiej ilości zasobów (woda, energia, czas, detergent), jaka jest niezbędna. Dysponuje również ciekawym i pożytecznym trybem odświeżania ubrań bez prania, tylko z udziałem pary.

Whirlpool FFB 9258 SV PL

Pralka ma 13 programów — cieszy nas ten parowy, dedykowany do wełny. Martwi to, że szybki program to aż 30 minut. Konkurencja potrafi prać krócej. Dodatkowo jest też system, który podobno potrafi wykryć poziom zabrudzenia odzieży. Wspominamy to jednak tylko jako ciekawostkę ;).

Whirlpool FFB 9258 SV PL

Pralka nie urzekła nas swoim dizajnem. Widać tu „starą szkołę” projektowania. Nie do końca będzie się więc sprawdzać w nowoczesnych wnętrzach. Broni ją za to ceną — przy czym uwaga — zmienia się ona dynamicznie. Na oficjalnej stronie producenta wynosi ona 1629 zł. W internetowych sklepach można ją dorwać taniej, za 1569 zł. Jeden z popularniejszych marketów, sprzedaje ją jednak drożej, bo w cenie ledwo mieszczącej się w wytycznych dla tego, czyli 1699 zł.

Więcej informacji o tej pralce, znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.

4. Beko WUE6612WPBSE

Beko WUE6612WPBSE to niezwykle średni model. To jednak nic złego! Po prostu znajduje się po środku indeksu cenowego i oferowanych funkcji. Cena pralki to 1499 zł, ale można z tego urwać około 150 na różnych promocjach, co czyni pralkę ciekawym wyborem. Trzeba też pamiętać, że jest to pralka płytka — jej głębokość to zalewie 41,5 cm. To też jeden z powodów, dla których ten model umieściłem w zestawieniu. Cecha ta może być dla wielu osób kluczowa.

Beko WUE6612WPBSE

Coś za coś jednak. Głębokość ta wpływa na najmniejszy w zestawieniu wsad, który wynosi w tym przypadku jedynie 6 kg. Mimo tego producent zastosował mocny silnik, który pozwala wirować bębnowi z prędkością 1200 obrotów na minutę. To wszystko ma też wpływ na klasę efektywności, w tym wypadku Beko została oznaczona plakietką z literą „D” – co jest zrozumiałe. Mało która. mała pralka może zaoferować więcej w tej materii.

Beko WUE6612WPBSE

Pralka ma też kilka zalet, którymi jest ogromna ilość programów — mamy ich tu 15 ale można dołączyć do nich dodatkowe funkcje. To między innymi parowe czyszczenie bębna, AntiCrease+, funkcja Pupil (docenisz jeśli masz w domu zwierzęta) oraz Fast+. Ta ostatnia jest ciekawa, bo skróci twoje pranie, jeśli pralka wykryje mało zabrudzoną odzież lub tkaniny, które się do tego kwalifikują.

Więcej informacji o tej pralce, znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.

5. HOTPOINT NS702U W EU

HOTPOINT NS702U W EU to model, który może zadziwić w tym zestawieniu. Zwłaszcza że odbiega specyfikacją od innych pralek. Przebija je jednak ceną, która okazuje się najniższa w zestawieniu. Jej aktualna cena wynosi 1399 zł. Dzięki temu model ten zyskuje miano najbardziej ekonomicznego zakupu.

ns702u w eu n pralki 1

Przyznam się, że osobiście chciałem mieć ten model w zestawieniu. To bardzo popularna w naszym kraju firma, która ma ugruntowaną opinię solidnego producenta. Oczywiście to jednak producent z tych, którzy pewnie poruszają się raczej na rynku droższych sprzętów. Cieszy jednak, że firma pamięta o osobach szukających przystępniejszych cenowo modeli.

HOTPOINT NS702U W EU

 

Niestety cena wymusiła pewne ustępstwa. Pralka wiruje z prędkością 1000 obrotów na minutę, a jej wsad ogranicza się do 7 kg. Pralka ta przez to jest przez wiele osób pomijana. Wiele sklepów błędnie przypisuje temu modelowi brak funkcji parowych. Te pralka oczywiście je ma. HOTPOINT ma też 17 ciekawych programów, wśród których należy wyszczególnić zdaniem testerów ten antyalergiczny (który pozbywa się również sierści zwierząt) oraz ten do prania delikatnej odzieży z wełny. Ten model potrafi też tworzyć silny kondensat z wody oraz detergentu, który poradzi sobie z trudnymi plamami. Niestety model ten jest najmniej efektywny energetyczny i pracuje w klasie E.

Małe rozmiary i waga stwarzają z tej pralki idealne rozwiązanie dla studenta lub kogoś, kto mieszka w małej kawalerce. Bez stereotypów, ale naprawdę wybrałbym ten model w takim wypadku.

Więcej informacji o tej pralce, znajdziesz na oficjalnej stronie producenta.