Wedle aktualnych danych, nasz kraj ma najwyższą cenę energii w Europie. Chęć optymalizacji domowego budżetu, to dla wielu osób priorytet. Mieszkańcy bloków i kamienic często nie mogą rozwiązać swoich problemów przy użyciu instalacji fotowoltaicznej. Teraz taką możliwość daje im EcoFlow PowerStream — fotowoltaika balkonowa, którą można wykorzystać i w mieszkaniu i w podróży.

Zastaw EcoFlow PowerStream można dostosować do własnych potrzeb, np. wybierając wybrać typ i moc paneli oraz stacji. Dzięki temu setup ten staje się idealną odpowiedzią na nasze potrzeby.

//dzisiaj na dailyweb

Kupno takiego zestawu to nie tylko oszczędności. Dzięki EcoFlow PowerStream można zabezpieczyć się przed awariami zasilania oraz wykorzystać jego elementy w podróży – np. gdy wybierzemy się camperem na łono dzikiej przyrody.

EcoFlow PowerStream

EcoFlow PowerStream to zasadniczo zestaw produktów. Składa się on z paneli fotowoltaicznych, mikro inwertera, stacji zasilania oraz dodatkowych akcesoriów. Na stronie EcoFlow można dobrać komponenty do własnego zestawu lub wybrać jeden z gotowych.

Zestaw, który do mnie dotarł, składa się z:

  • 4 elastycznych panieli fotowoltaicznych 100 W (cena 599 zł za sztukę, link do strony).
  • Mikro inwertera EcoFlow Power Stream (cena 1679 zł, link do strony).
  • Stacji zasilania EcoFlow Delta 2 Max (cena 9659 zł, link do strony).
  • 2 gniazdek EcoFlow Smart Plug (cena 159 zł za sztukę, link do strony).
  • 2 kabli do paneli fotowoltaicznych EcoFlow MC4 (cena 149 zł za sztukę, link do strony).
  • Kabela do stacji EcoFlow Delta (cena 179 zł, link do strony).

Cały zestaw według ceny dystrybutora kosztuje 14 529 zł. Na stronie producenta są podobne zestawy, w skład których wchodzą sztywne panele – są jednak tańsze a cena nie przekracza 13 499 zł.

EcoFlow PowerStream

Stacja zasilania

O stacjach zasilania Ecoflow pisaliśmy już kilku razy. EcoFlow Delta 2 Max to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych stacji tego producenta. Może się pochwalić zaawansowaną elektronika, która czuwa nad bezpieczeństwem sprzętu oraz zapewnia długie lata eksploatacji, ochraniając jej ogniwa. EcoFlow gwarantuje nawet do 10 lat pracy urządzenia. To wszystko przy założeniu, że byłoby ono codziennie ładowane i rozładowywane!

Panele foto na balkonie? EcoFlow PowerStream to pierwszy balkonowy system fotowoltaiczny z przenośną stacją zasilania

Pojemność akumulatora to 2048 Wh (2 kWh), ale można ją rozszerzyć do nawet 6 kW, stosując dwie dodatkowe stacje, które można ze sobą połączyć. EcoFlow Delta 2 Max zapewnia moc wyjściową 2400 W, a w trybie X-Boost nawet 3400 W. Można z nią zasilić do 99% urządzeń stosowanych w naszych domostwach. Pozwoli to na zasilanie nie tylko czajnika czy telewizora w trakcie awarii, ale również przemysłowej betoniarki na budowie. Przykładowo, taka stacja zapewni działanie lodówki przez 16 godzin, 10 W żarówki przez 200 godzin, telewizora przez 16 godzin oraz pozwoli naładować 33 razy przeciętny laptop lub 180 razy smartfon.

EcoFlow PowerStream

To jednak nie koniec zalet, sprzęt jest niezwykle cichy, a pod obciążeniem pracuje emitując jedynie 30 dB — to prawie dwukrotnie cichsze urządzenie niż konkurencyjne stacje. Pewnie zastanawiacie się, co emituje dźwięk? EcoFlow Delta 2 Max dysponuje zaawansowanym układem chłodzenia, który czuwa nad kluczowymi parametrami pracy. Pozwalają one również na wyjątkowo szybkie ładowanie stacji z domowego gniazdka — w nieco ponad godzinę naładujemy sprzęt do 80%. To rekordowy wynik! Sam korzystałem z tego nieraz — w tym tygodniu wycinałem drzewa elektryczną piłą. Dzięki EcoFlow nie musiałem podłączać 60-metrowego przedłużacza.

Stacja jest w pełni inteligentna i można sterować nią również za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Dzięki niej otrzymujemy dostęp do danych na temat statusu urządzenia. Jeśli podłączymy je w zestawie PowerStream, uzyskamy też możliwość sterowania parametrami ladowania i oddawania energii.

EcoFlow PowerStream

Stacja EcoFlow Delta 2 Max posiada aż 15 portów w tym 4 gniazdka AC, 4 porty USB A oraz 2 porty USB C z możliwością szybkiego ładowania 100 W, oraz gniazdko samochodowe (zapalniczkowe).

Panele fotowoltaiczne

EcoFlow posiada w swojej ofercie kilka modeli paneli fotowoltaicznych. Od małych przenośnych, które przydadzą się w podróży lub w razie awarii aż po tradycyjne, które można zainstalować na trackerach słonecznych (urządzeniach, które obracają panele, podążając za maksymalnym nasłonecznieniem).

W przypadku testowego zestawu miałem do czynienia z 4 elastycznymi panelami o mocy 100 W każdy. Charakteryzują się wysoką sprawnością, która sięga 23%. Dzięki swojej konstrukcji, można stosować je nie tylko na balkonach, ale również dopasowywać do krzywizn, np. montując na dachu alkowy campera. Ich konstrukcja jest zabezpieczona przed uszkodzeniami, elastyczna i przystosowano ją do montażu na kleju, bądź za pomocą trytytek lub innych systemów (z wykorzystaniem oczek montażowych w panelach).

EcoFlow PowerStream

Inwerter i akcesoria

Każdy z elementów jest bardzo ważny dla tego zestawu. Jego sercem jest jednak mikro inwerter. To urządzenie, które koncentruje działania i odpowiednio nimi zarządza. W tej wersji to pionierskie rozwiązanie, które wymyka się konkurencji

EcoFlow PowerStream.

To małe i szybkie w montażu urządzenie oferujące podłączenie wszystkich elementów w całość. Zaawansowana elektronika pozwala na sterowanie zestawem w zależności od naszych potrzeb — czy też chcemy zaoszczędzić na kosztach energii, czy może zabezpieczyć się przed skutkami awarii sieci.

Pierwsze wrażenia

Jak już wspominałem, mam sporo doświadczenia z produktami EcoFlow. Przetestowałem kilka stacji zasilających, elastyczne panele fotowoltaiczne i mniejsze akcesoria. O zestawie fotowoltaiki balkonowej EcoFlow PowerStream wiedziałem na kilka dni, przed oficjalną premierą.

Nie wiedziałem jednak, że taki zestaw trafi również do mnie, abym mógł się z nim zapoznać. Przyjechał w kilku osobnych kartonach 4 z nich to panele fotowoltaiczne. W kolejnym była stacja zasilania EcoFlow Delta 2 Max. Ostatni, najmniejszy skrywał mikro inwerter oraz wszystkie akcesoria, takie jak przewody i dodatkowe smart gniazdka.

EcoFlow PowerStream

Panele fotowoltaiczne o mocy 100 W każdy to modele elastyczne. Są dosyć sztywne, by łatwo transportować i zainstalować, ale na tyle elastyczne by poddały się krzywiznom powierzchni, na której się je instaluje. Myślałem, że będą one delikatne lub bardzo grube tak jak turystyczne ładowarki solarne od konkurentów. Zdziwiło mnie, że są tak cienkie i tak lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na warunki pogodowe.

EcoFlow PowerStream

Jeśli chodzi o stację EcoFlow Delta, to dysponowałem już do testów mniejszym modelem, znacznie większym Pro, a nawet jej poprzednikiem. EcoFlow kontynuuje świetną formę i ciekawy design swoich urządzeń. Jest jednak pewna rzecz, której mi brakuje — to wbudowana lampka, która była w starszych modelach z serii River. Oczywiście tu ktoś mógłby powiedzieć, nie bez racji zresztą, że EcoFlow wprowadził dodatkowe akcesoria, w tym lampę kempingową.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

EcoFlow Delta 2 Max pomimo swoich słusznych gabarytów i wagi jest poręczna i łatwa w transportowaniu. Posiada wiele możliwości na podłączenie sprzętu i akcesoriów, tak jak jej poprzednicy. Zapewnia też bezpieczeństwo użytkowania i ma świetną aplikację oraz czytelny wyświetlacz.

EcoFlow PowerStream

Mikro inwerter od EcoFlow to w pełni scalona konstrukcja. Spora waga i aluminiowa obudowa sprawiają wrażenie naprawdę solidnego sprzętu. Co bardzo rzadkie w przypadku takich urządzeń, mikro inwenter wygląda bardzo dobrze. Przypomina trochę Apple iMaca mini. Dzięki temu będzie dobrze prezentował się nawet w minimalistycznych i nowych budynkach, powieszony na elewacji na zewnątrz.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

W zestawie znalazły się również dwa smart gniazdka, wszelkie potrzebne kable, a nawet śruby i trytki do montażu. Wszystko to wykonane z bardzo dobrych materiałów i z należytą starannością.

EcoFlow PowerStream

Po rozstawieniu zestawu myślałem, że nie poradzę sobie z jego podłączeniem. Było tu bowiem całkiem sporo elementów. Wszystko jest jednak bajecznie proste w montażu i aranżacji. Pomocą są również materiały firmy EcoFlow opublikowane w serwisie YouTube oraz grupa na FB dla polskich użytkowników produktów od EcoFlow.

Obsługa i działanie

Jestem przekonany (jeśli jestem w błędzie, poprawcie mnie), że nie ma obecnie na rynku prostszego i skuteczniejszego zestawu tego typu na rynku. Jego podstawowe działanie jest już Wam znane — zestaw ma produkować prąd i magazynować go w miarę potrzeb.

EcoFlow PowerStream

Tu przechodzimy jednak do najciekawszych możliwości zestawu EcoFlow PowerStream. Do jego obsługi przygotowano aplikację na systemy iOS oraz Android. Dzięki niej będziemy mieli podgląd na to, ile prądu produkują nasze panele i gdzie jest dystrybuowany — czy oddawany jest do sieci elektrycznej naszego domy, czy też do stacji zasilania EcloFlow Delta 2 Max.

Uzupełniając zestaw o takie akcesoria jak gniazdka SmartPlug można również zobaczyć, ile energii zużywają urządzenia w naszym domu i dodatkowo je włączać i wyłączać.

EcoFlow PowerStream

Mając te dane i uzupełniając je o koszty i plan naszej taryfy energetycznej, możemy przygotować różne scenariusze pracy. Przykładowo, jeśli mamy taryfę, w której w nocy cieszymy się tańszą energią, możemy skonfigurować system tak, by panele i stacja dostarczały energię przez dzień. W nocy stacja może się doładowywać i znów oddawać energię w trakcie dnia, gdy jest droższy. Aplikacja będzie nawet w stanie obliczyć zysk energetyczny w złotówkach!

EcoFlow PowerStream

Cały zestaw jest prosty zarówno w montażu, podłączeniu, jak i w konfiguracji. Ogranicza się to wszystko jedynie do zamontowania paneli w dogodnym miejscu, przeciągnięciu kabli do środka oraz podłączeniu do siebie każdego elementu. Ostatnim krokiem jest sparowanie stacji i mikro inwertera i smart gniazdek w aplikacji i podłączenie tego wtyczką AC do naszej sieci domowej.

EcoFlow PowerStream

Co ciekawe, na każdym kroku EcoFlow ułatwia nam te czynności. Panele posiadają oczka na montaż oraz przystosowane są do mocowania za pomocą kleju. Sztywne panele posiadają sprytny system montażu na stelażu. Nie trzeba tu też nic wiercić — jeden z kabli jest zupełnie płaski, by można go było zastosować w trzewiach balkonowych. Cały zestaw dysponuje też różnymi wtyczkami z wyraźnymi piktogramami, które uniemożliwia błędne podłączenie.

Podsumowanie

EcoFlow PowerStream to wyjątkowo przemyślany zestaw. Wciąż łapie się na tym, jak genialnie go stworzono. Jest wyjątkowo prosty w instalacji i obsłudze. Posiada świetne możliwości, które można dostosować do własnych potrzeb.

dailyweb-25

Jest skalowalny — można wybrać możniejsze sztywne panele, lub słabsze, ale przenośne i elastyczne. Można dołożyć do niego dodatkowe stacje zasilania i stworzyć spory magazyn energii. W końcu można sterować też domowymi urządzeniami dzięki wtyczkom SmartPlug.

Wszystko to przychodzi opakowane w wyjątkowej formie, która jest estetyczna i wyjątkowo solidnie wykonana. Cały zestaw nie tylko zabezpieczy nas przed coraz częstszymi awariami, ale również pozwoli zaoszczędzić pieniądze na koszcie energii.

EcoFlow PowerStream

EcoFlow PowerStream to pierwszy tak mobilny i prosty zestaw, który można wykorzystać na balkonie w domu, a nawet mieszkaniu. Wyjątkowa trwałość i wsparcie producenta pozwoli cieszyć się nim przez długie lata!