Teenage Engineering, moja ukochana marka ze świata pro audio, pokazała właśnie nowy produkt, powodując opad (nie tylko mojej szczęki), ale i pewnie setek tysięcy fanów na całym świecie. Poznajcie ich nowy mikrofon pojemnościowy CM-15, który prezentuje się obłędnie.

Gdybym miał wskazywać moją ulubioną nację spośród wszystkich krajów Skandynawskich, z pewnością i bez wahania wskazałbym na Duńczyków. Ci ludzie są bardzo otwarci, mają doskonałe poczucie humoru i świetnie mi się z nimi pracuje. To wcale nie znaczy, że reszta wypada dużo gorzej, ale na pewno inaczej. A mam dobrą próbkę danych, bo każdego dnia pracuje z nimi od już niespełna 8 lat. O ile Duńczycy potrafią w piękne designy, to Szwedzi w niczym im nie ustępują. Każdy z Was pewni słyszał określenie szwedzki, minimalistyczny design, który jest charakterystyczny w swojej wielkiej prostocie. Doskonale ten trend buduje Teenage Engineering, który tworzy absurdalnie piękne i wyjątkowe sprzęty z segmentu pro audio.

-scaled.webpTeenage Engineering

Przykładów można by mnożyć, ale powołując się na pierwsze z brzegu przykłady: głośnik OB-4, który nie przypomina niczego, co znacie jako głośnik Bluetooth. Innym przykładem jest… drewniany chór w postaci lalek-głośników, które potrafią emitować dźwięk osobno lub wykrywają obecność pozostałych głośnikolalek i potrafią zagrać razem. Nie brakuje także niebanalnych akcji, w które marka Teenage Engineering się angażuje, jak np. ta, która miała nagłośnić problem wrodzonych wad serca, za pośrednictwem samplera, który miał wbudowaną… arytmie.

Teenage Engineering

Mikrofon pojemnościowy CM-15

Teraz czas na kolejny sprzęt, który właśnie oficjalnie zaprezentowało Teenage Engineering. Ich nowy produkt oznaczony został jako CM-15 i jest to  coś, co osobiście będę musiał przetestować: mikrofon pojemnościowy, który wygląda obłędnie. Mało tego, ten sprzęt ma charakter kompaktowy i będzie można go używać w studio, jak i poza, bez żadnych przeszkód.

-scaled.webpTeenage Engineering

Sam design wygląda niesamowicie i niczym nie przypomina tego, co znamy jako mikrofony. To właśnie droga, którą podąża Teenage Engineering, nie wymyślając na siłę, bezsensownych produktów, tylko podchodzi do ich projektowania kompletnie inaczej niż konkurencja. To nadaje im tej wyjątkowości, za którą nie da się ich nie lubić.

CM-15 Specyfikacja

  • 1″ membrana, stworzona przez peluso
  • ESS sabre ES9822Q PRO konwerter analogowo cyfrowy
  • przetwornik OPA 140 JFET
  • zasilanie phantom, mini XLR
  • wbudowana bateria o żywotności do 10h
  • charakterystyka: superkardioidalna
  • wbudowana stopka
  • wymiary: 90 mm x 65.5 mm x 19 mm
  • waga: 132 g

Warto zwrócić uwagę, że CM-15 przede wszystkim ma wbudowaną baterię, która ma pozwolić na pracę nawet do 10h. To daje ogromne możliwości w kontekście pracy z mikrofonem w plenerze. Mamy także mnogą ilość portów (wejść i wyjść), a należą do nich: miniXLR, Jack czy zasilanie USB-C.

Teenage Engineering

Prawdziwą zaletą CM-15 ma być wysoka jakość przetwornika i możliwość wykorzystania mikrofonu w spięciu z innymi produktami Teenage Engineering. Powstała nawet mapa tego, jak i co ze sobą można połączyć.

Teenage Engineering

Niestety, póki co nie wiadomo, kiedy mikrofon będzie dostępny, pozostaje opcja zapisania się na powiadomienie. Znana jest jednak cena i tutaj zaskoczenia nie ma. Będzie drogo. Za CM-15 przyjdzie Wam zapłacić 1200 EUR, a to stawka niestety nie na każdą kieszeń. Niemniej to cecha segmentu, w którym porusza się TE. W zamian jednak dostajemy doskonałą i najwyższą jakość. Nie mogę się doczekać testów, mam nadzieję, że wkrótce będę mógł ten mikrofon wziąć na warsztat.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.