Nie wiele jest brandów, które budzą moje największe zaciekawienie. Poznany przypadkiem Teenage Engineering to jedna z tych marek, która ma kompletnie inne, oryginalne podejście do produktów, które tworzy. Właśnie stworzyli unikatowy i wyjątkowy sampler ze wbudowaną… wadą serca.

W naszej redakcji poznaliśmy z Danielem Teenage Engineering zupełnie przypadkiem, kiedy nasz rozmówca w podcaście The Grengolada wspomniał przypadkiem o tej marce i jej nietuzinkowym podejściu. Powołał się na najbardziej popularny i tym samym wyjątkowy produkt, który szwedzka firma stworzyła: OP-1. Nie będę Wam tutaj wiele zdradzał, ale odsyłam do tekstu Daniela, którego tytuł zdradza prawdziwą esencję tego sprzętu: Krowa syntezator i gameboy sampler — teenage engineering OP-1 jest cudowanie szalon.

Teenage Engineering

Teenage Engineering CHD-4 automat perkusyjny z wrodzoną wadą serca

Teenage Engineering właśnie wypuścił kolejny produkt, który z pewnością nie będzie stał na każdym biurku producenta muzycznego, bo to sprzęt bardzo wyjątkowy. Otóż inżynierowie z TA stworzyli automat perkusyjny, jedyny w swoim rodzaju, bo ze wspomnianą wrodzoną wadą serca. Sampler został wyposażony w 4 tracki, które zostały wyposażone w nieregularny dźwięk pracy serca 4 małych pacjentów szwedzkiego szpitala.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Produkt stworzony przy współpracy z Love Hulten, szwedzkim projektantem (robi piękne rzeczy, polecam mocno) ma na celu oczywiście zwrócić uwagę na wrodzone choroby serca.

W krajach europejskich wrodzone wady serca są rozpoznawane u ok. 0,8–1% żywo urodzonych noworodków. W Polsce stanowią drugą co do częstości przyczynę zgonów noworodków, zaraz po chorobach okresu okołoporodowego. W większości przypadków (90%) przyczyna powstania wrodzonej wady serca jest nieznana. Pozostałe wiązane są z wadami genetycznymi oraz wpływem czynników teratogennych.

Patrząc na statystyki, problem jest poważny. To świetna inicjatywa Teenage Engineering, że w biznesie pędzącym za pieniądzem i klientami, jest przestrzeń i miejsce na tak świetne inicjatywy, a nawet niespecjalnie trzeba uciekać poza obszar, w którym się poruszamy na co dzień.

Teenage Engineering to szwedzka firma założona w 2005 roku przez czterech gentlemanów: Jesper Kouthoofd, David Eriksson, Jens Rudberg and David Möllerstedt. Marka specjalizuje się w produkcji syntezatorów i szeroko rozumianych urządzeń elektronicznych dedykowanych producentom muzycznym.