Święta już za chwilę, a czasami już po pierwszym dniu mam ochotę zapaść się pod ziemię.

Jednak NASA opublikowała takie zdjęcia, że zamiast pod ziemię, chciałbym udać się w kosmos, a dokładniej – na Marsa. Może tam by było trochę normalniej. Marsjański łazik Perseverance dostarczył kolejną paczkę fotek, a NASA zrobiła z tego niesamowitą panoramę z taką ilością detali, że zapiera dech w piersiach.

Łazik Perseverance wylądował na czerwonej planecie w połowie lutego tego roku. Od początku aktywnie działał, przesyłając najpierw nagranie z samego lądowania, a później zdjęcia z jego marsjańskich przygód, bo inaczej tego nazwać nie można.

R E K L A M A

Niesamowita panorama z Marsa

Takie materiały dają nam naprawdę spore wyobrażenie na temat powierzchni Marsa i tego, jakie warunki tam zastaniemy. Na poniższą panoramę składa się łącznie 14 zdjęć, które zostały wykonane poprzez kamerę Mastcam-Z, zamontowaną na łaziku.

Amerykańska Agencja Kosmiczna na nagraniu oznacza również kluczowe miejsca, które są eksplorowane przez łazika Perseverance. Materiał został nagrany w kraterze Jezero. Jest to miejsce lądowania łazika, a naukowcy są zdania, że w przeszłości znajdowało się tam jezioro. I to właśnie dlatego krater stał się obiektem badań, bo skoro było jezioro – musiało być również życie. Znalezienie śladów istnień jest zadaniem numer jeden łazika Perseverance i jego latającego „kumpla” Ingenuity, czyli pierrwszego drona na Marsie.

Zdjęcia zostały lekko zmodyfikowane, pozbywając się typowej dla Marsa czerwieni. Celem jest oczywiście łatwiejsza interpretacja krajobrazu przez naukowców. Na panoramie można dostrzec kanion, który według badaczy został wyżłobiony przez rzekę, około trzech miliardów lat temu.

Teraz łazik rusza w kierunku delty rzeki, aby zbadać znajdujące się tam kamienie. Przed nim daleka droga, ale już teraz można mówić o olbrzymim sukcesie całej misji. Trzymamy kciuki za kolejne projekty i śledzimy na bieżąco informacje, które spływają do nas z Marsa.


Posłuchaj nas!