Łazik Perseverance, który eksploruje Marsa od kilkunastu miesięcy ma się bardzo dobrze, co pokazują kolejne statystyki. NASA właśnie poinformowała, że samojezdny robot pobił rekord najdłuższego przejazdu w ciągu jednego dnia. Poprzedni rekord należał do Opportunity, który pokonał w 2005 roku 228 metrów.

Perseverance i cały projekt to jedno z większych osiągnięć ostatnich lat, dlatego łazik musiał zapisać się w statystykach rekordów. Przejechał ostatnio łącznie 245,7 metrów w ciągu „dnia słonecznego”. W przypadku Marsa taki dzień jest dłuższy o niespełna 40 minut niż nasz, ziemski.

Perseverance pobił rekord na Marsie

NASA pochwaliła się rekordem łazika w mediach społecznościowych. Co ciekawe Perseverance pobił dwa dni pod rząd rekord, co jest nie lada osiągnięciem.

R E K L A M A

Łazik wylądował na Marsie w lutym 2021 roku i od razu wziął się do pracy. Robot przebywa w kraterze Jezero, gdzie dawniej prawdopodobnie było jezioro. Tam łazik szuka śladów życia, a towarzyszy mu dron Ingenuity, który jest pierwszym latającym na powierzchni Marsa obiektem wysłanym z Ziemi. Zebrane próbki gromadzone są w specjalnych pojemnikach, a w najbliższych latach NASA wyśle misję, która ma zabrać materiały na Ziemię. Tutaj przeprowadzone zostaną szczegółowe badania przez naukowców Agencji Kosmicznej, którzy liczą na ostateczne potwierdzenie, że na Czerwonej Planecie istniało lub istnieje życie.

Niesamowita panorama z Marsa

Przyjrzyjcie się również ciekawej panoramie prosto z Marsa. Wideo powstało z wielu fotek wykonanych w kraterze Jezero.

Sama misja napotkała po drodze kilka problemów. Już podczas pobierania pierwszej z próbek nastąpiła usterka, przez co próbka wypadła z pojemniczka. Kolejne jednak były już bardziej udane, a odwierty pozwalały na zabranie marsjańskiego materiału. Ostatnio jednak drobinki kurzu z powierzchni Marsa dostały się do trybików mechanizmu i skutecznie zablokowały działanie ramienia pobierającego próbki.

Kolonia na Marsie?

Elon Musk i jego SpaceX nie ukrywają, że ich nadrzędnym celem jest stworzenie na Marsie kolonii i założenie tam miasteczka. Według najnowszych informacji pierwsze lądowanie człowieka na Czerwonej Planecie ma odbyć się do 2030 roku. Wcześniej odbędzie się szereg testów, które zresztą już trwają. Około 2024-2025 roku odbędzie się natomiast lądowanie misji bezzałogowej.

Kolejne misje łazika przed nim, miejmy nadzieję, że problemów będzie mniej, a Perseverance dostarczy nam kolejnych zdjęć z Marsa, które biją rekordy popularności w mediach społecznościowych. Materiały są wysokiej jakości, dzięki najwyższej klasie użytych kamer podczas montowania robota.


Posłuchaj nas!