Łazik Perseverance spędził już okrągłe 10 miesięcy na Marsie.

NASA lubi się chwalić i ma czym. Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć niesamowitą panoramę z Marsa, dzięki zdjęciom wykonanym przez łazika Perseverance, a dzisiaj NASA opublikowała filmik prezentujący najlepsze zdjęcia z 2021 roku, jakie wykonał robot na czerwonej planecie.

Misja łazika trwa już dobre 10 miesięcy, bo łazik wylądował w połowie lutego 2021 na Marsie. Przez ten czas udało się bardzo dużo osiągnąć, a także zebrać sporo materiałów i wykonać dużo zdjęć. To właśnie zdjęcia przyciągają uwagę osób zainteresowanych tematyką. Co jakiś czas NASA zadowala nas porcją fotek, a teraz czas na przegląd tych najlepszych.

R E K L A M A

Najlepsze zdjęcia 2021 z Marsa – Perseverance

Łazik na Marsie nie jest sam, bo towarzyszy mu pierwszy w historii latający na czerwonej planecie dron. Wyniki obserwacji z obu urządzeń przerosły najśmielsze oczekiwania inżynierów z NASA, bo sam dron odbył już dwa razy więcej lotów niż było planowane przed startem misji.

Niesamowita panorama z Marsa

Amerykańska Agencja Kosmiczna na nagraniu oznacza również kluczowe miejsca, które są eksplorowane przez łazika Perseverance. Materiał został nagrany w kraterze Jezero. Jest to miejsce lądowania łazika, a naukowcy są zdania, że w przeszłości znajdowało się tam jezioro. I to właśnie dlatego krater stał się obiektem badań, bo skoro było jezioro – musiało być również życie. Znalezienie śladów istnień jest zadaniem numer jeden łazika Perseverance i jego latającego „kumpla” Ingenuity, czyli pierwszego drona na Marsie.

Łazik zbierze mnóstwo próbek na Marsie, a w przyszłości mają być one zabrane na Ziemię. Najbliżej podróży na Marsa jest SpaceX, bo nie od dzisiaj wiadomo, że zasiedlenie czerwonej planety jest marzeniem Elona Muska. Na razie przygotowania idą ku temu, aby do końca tej dekady postawić ludzką stopę na Marsie.