NASA wraca na Księżyc. Misję Artemis I zapoczątkuje dzisiejszy start, który wszyscy chętni będą mogli śledzić na żywo za pomocą transmisji w rozdzielczości 4K. To preludium do zasiedlenia Marsa.

To już 50 lat, szmat czasu i właśnie niemal tyle upłynęło od ostatniego lądowania załogowego na Księżycu. W ramach programu Apollo 17 astronauci mieli okazję „dotknąć” Srebrnego Globu. NASA chce wrócić na Księżyc i co ważne – traktuje to przedsięwzięcie jako swoisty trening przed podróżą na Marsa. Zanim to się jednak stanie, należy wykonać kilka kroków. Pierwszy z nich właśnie się rozpoczął. W ramach misji Artemis I rakieta SLS z kapsułą Orion wystartuje dziś z Centrum Księżycowego Kennedy’ego na przylądku Canaveral i okrąży satelitę. Lot trwający aż 42 dni pozwoli zbliżyć się do Księżyca na odległość 100 km.

Księżyc
Fot. NASA

Artemis I: bezzałogowa misja na Księżyc to dopiero początek. Znamy kolejne kroki NASA

Wszyscy wyczekiwaliśmy dzisiejszego poranku, gdyż to właśnie teraz mieliśmy otrzymać od NASA potwierdzenie. Tuż po godzinie trzeciej czasu polskiego, agencja poinformowała o sprzyjających warunkach i oknie pogodowym, które rozpocznie się o godzinie 8:33 czasu lokalnego. W naszej strefie będzie to tuż po godzinie 14. Start będzie można śledzić na żywo w rozdzielczości 4K. W tym celu wystarczy odwiedzić oficjalny kanał NASA w serwisie YouTube. W trakcie misji zostaną wystrzelone satelity, których zadaniem będzie zbadanie warunków jeszcze przed powrotem człowieka na Księżyc.

R E K L A M A
Księżyc
fot. NASA

Kolejnym krokiem NASA będzie lot, który planuje się na 2024 rok, jest następny lot w stronę Srebrnego Globu, który nie zakończy się lądowaniem na Księżycu. Tym razem jednak w misji wezmą udział członkowie załogi. Według wstępnych szacunków człowiek ponownie postawi stopę na Księżycu rok później, czyli w 2025 roku. Jak twierdzi NASA, Stany Zjednoczone wracają na naszego naturalnego satelitę w ramach przygotowań do lotu na Marsa. Takie rewelacje przekazał Bill Nelson podczas konferencji na początku miesiąca. Swoisty trening przed kolonizacją Czerwonej Planety ma jak najbardziej sens. Ciekawostką jest to, że w ramach Artemis III na powierzchni księżyca wylądują kobieta i pierwsza „niebiała” osoba.

DuckDuckGo Mail: jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności…