Nie jestem miłośnikiem kwiatów i roślin. Nie mam też predyspozycji do ich upraw, bo nawet kaktusa ususzyłem, którego dostałem w prezencie. Świecąca w nocy petunia to jednak coś, o co mógłbym zadbać.

Uwielbiam wszystkie rzeczy, które świecą w ciemności. Pierwszy raz jednak słyszę, żeby w nocy mogły świecić kwiaty i inne rośliny w domowych warunkach. Okazuje się jednak, iż z wysiłkiem pewnych organizacji udało się takie cuda stworzyć.

//dzisiaj na dailyweb

Co najlepsze, uzyskały też aprobatę amerykańskiego departamentu USDA. Można więc wprowadzać na rynek świecącą w nocy Petunię. I to wcale nie jest droga zabawa! Jestem pewny, że na pewno zrobi wrażenie na znajomych.

Świecąca w nocy petunia za 30 dolarów

Świecąca w nocy petunia

Petunia Firefly to produkt (tak, to produkt) firmy Light Bio, który opracowano wspólnie z Ginko Bioworks (firma biotechnologiczna zajmująca się programowaniem komórek organicznych). Dzięki współpracy udało się uzyskać krzyżówkę petunii oraz pewnego rodzaju grzyba, który wykazywał właściwości bioluminescencyjne.

Ogólnie to stale świecące rośliny i zwierzęta to wymysł Sci-Fi. Aby taki proces mógł zachodzić w przypadku niektórych bakterii, grzybów, glonów, owadów czy ryb, muszą zostać spełnione pewne warunki. Często mają one ścisły związek z wabieniem ofiar, zachowaniem ochronnym gatunku. Efekt możliwy jest też przez wywoływanie uboczne podczas procesów chemicznych.

Analogue Pocket będzie dostępna w kolorze świecącym w ciemności. Półki producenta też świecą, ale pustką

Możliwe, że jest to związane z tym, iż wiele gatunków wykazuje w małej mierze takie właściwości — zalicza się do nich zarówno człowiek, jak i domowy kot (badano nawet genetyczne wzmacnianie tego efektu). Pytanie brzmi, czemu służy taki mechanizm, który jest niemal powszechny. Początkowo myślano, że pomagał on w identyfikacji i komunikacji gatunków, które prowadzą nocny tryb życia. Koniec końców nie udało się tego potwierdzić.

Naukowcy z Light Bio postanowili przedłużyć i wielokrotnie wzmocnić efekt tak, aby człowiek mógł cieszyć się bioluminescencją roślin przez długi czas. W ten sposób powstała odmiana Petunii o nazwie Firefly (z ang. świetlik). Taka roślina musiała zostać w pełni przebadana przed wejściem na rynek. Nie wykryto jednak z nią żadnego problemu, więc roślina jest bezpieczna. Niedawno Amerykański Departament Rolnictwa zezwolił więc na obrót tego świecidełka Petunia Firefly.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Przedpremierowo mogą zamawiać ją już mieszkańcy USA bezpośrednio na stronie Light Bio. Cena wynosi 29 dolarów. Roślina wysyłana jest w 10 cm doniczce w postaci ukorzenionej. Gatunek ten nie wymaga specjalnej opieki, a na pewno nie innej niż zwykła petunia. Light Bio zacznie wysyłkę wiosną tego roku. Producent rozważa też obsługę klientów międzynarodowych.