Filmy Sci-Fi od lat pokazują nam wizje świata, w których ekran komputera przestaje być taki popularny. Widzimy za to częściej google VR/AR, przeźroczyste tafle szkła, hologramy czy też całkiem szalone wszczepy. Firma Sightful ma całkiem realną alternatywę — Sightful Spacetop. Jest to laptop z okularami AR zamiast ekranu.

Produkt pojawił się na targach CES 2024 w Las Vegas. Co ciekawe, firma nie sprzedaje swojej wizji dziennikarzom, a gotowy produkt dla klientów, którzy są chętni wyłożyć pieniądze.

//dzisiaj na dailyweb

Niestety, jak to bywa w przypadku małych firm, koszty są duże. A wykonanie? Na razie wydaje się kiepskie. Nie uprzedzając jednak faktów, pozwólcie, że zaczniemy od początku.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Sightful Spacetop – całkiem fajny pomysł! Gorzej w wykonaniem

Sightful to firma, którą założyli Tomer Kanah oraz Tamir Berliner. Ten pierwszy pracował w firmach Broadcom oraz N-Tir (ta druga została kupiona przez Microsoft). Tamir zaczynał w 8200 Allumni. Jest to organizacja non-profit działająca w dziedzinach zdrowia, nowoczesnych technologii i edukacji. Dodatkowo doświadczenie zdobył w PrimeSense. Co ciekawe, firma ta została kupiona przez Apple. Panowie poznali się w firmie Magic Leap, którą można uznać za jednego z pionierów dziedziny AR/VR.

Spacetop

Panowie postanowili jednak stworzyć coś własnego. W ten sposób powstała firma Sightful. Jej pierwszym produktem jest Sightful Spacetop — laptop, który odrzuca tradycyjny ekran na rzecz przewodowych okularów AR.

Apple Vision Pro trafia do amerykańskich magazynów

Okulary wspierane są przez dodatkowe oprogramowanie przygotowane przez producenta. Sightful Spacetop pracuje pod kontrolą Spacetop OS, który jest zmodyfikowaną wersją AOSP (Android Open Source Project).

Sightful Spacetop

Sprzętowo Spacetop stawia na leciwy już (choć dobry) układ Qualcomm Snapdragon XR2. Warto zaznaczyć, że znajdziemy go również w innych goglach AR/VR (Meta Quest 3 dla przykładu). Laptop ma 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB na dysku (UFS 3.1). Na pokładzie znalazły się również wsparcie dla łączności 5G (slot na kartę nano SIM), kamera 5 MP, głośniki oraz dodatkowy, mały ekran informacyjny oparty na technologii E-Ink.

Sightful Spacetop

Okulary AR to dwa panele OLED o rozdzielczości 1920 × 1080. Obraz odświeżany jest z częstotliwością 72 Hz i charakteryzuje się jasnością na poziomie 300 nitów oraz kontraście 100 000:1. Zasadniczo nie trzeba się tu za bardzo rozpisywać, bo Spacetop wykorzystuje gotowe rozwiązanie od XREAL. Dokładniej pisząc, XREAL Light (którego cena wynosi 699 399 dolarów).

Sightful Spacetop

Nie widziałem sprzętu na żywo. Opierając się jednak na zdjęciach z targów i materiałach prasowych, sprzęt nie wygląda zachęcająco. Specyfikacja również mogłaby zostać odświeżona, a system mógłby bazować na Windowsie, jeśli firma chce dotrzeć do grup pracujących. Z drugiej jednak strony rozwiązanie wydaje się genialne — mobilność laptopa połączono z zaletami wielkich wyświetlaczy. Warto też wspomnieć o prywatności, którą zapewnia Sightful Spacetop. Szczerze? Nienawidzę pracować w terenie, gdy ktoś zerka mi zza ramienia.

Sightful Spacetop

Największą wadą jest cena, bo to aż 2150 dolarów (8550 zł). Za te pieniądze można kupić MacBooka Air i zostają jeszcze „grosze” na okulary XREAL, które mogą wyświetlać obraz z komputera Apple.