W świecie technologii nieustanne zmiany są na porządku dziennym, a gigant z Cupertino, ponownie to potwierdza.

Ostatnie raporty analityków wskazują na znaczące zmniejszenie produkcji oraz możliwe odwołanie przyszłorocznych planów dotyczących Vision Pro. Gogle będące dziełem ośmioletniej pracy i inwestycji liczącej miliardy dolarów, wydawał się obiecującą innowacją. Jednak rzeczywistość okazała się mniej łaskawa.

//dzisiaj na dailyweb

Początkowo Vision Pro cieszył się dużym zainteresowaniem, co potwierdziły liczby preorderów wynoszące od 160,000 do 180,000 jednostek tylko w pierwszy weekend sprzedaży. Niemniej jednak, ekscytacja rynku szybko wygasła. Z raportów płynących ze sklepów Apple wynika, że obecnie sprzedaż ogranicza się do kilku sztuk na tydzień, a liczba osób zainteresowanych demonstracjami urządzenia drastycznie spadła.

Apple na minusie!

Apple Vision Pro

Znany analityk Apple, Ming-Chi Kuo, donosi, że firma zdecydowała się na obniżenie prognozowanych dostaw do 400,000 – 450,000 jednostek w tym roku, co stanowi około połowy pierwotnych planów. Zdaniem Kuo, obniżki te są reakcją na słabnące zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych, które nie wróży dobrze globalnemu wprowadzeniu produktu.

Również przyszłość kolejnych wersji gogli wydaje się być pod znakiem zapytania. Pomimo wcześniejszych oczekiwań dotyczących wprowadzenia w przyszłym roku lżejszego i tańszego modelu, Kuo sugeruje, że może nie pojawić się żaden nowy model w najbliższej przyszłości. Przewiduje również, że roczna sprzedaż obecnego modelu Vision Pro zmaleje w 2025 roku.

Pomimo imponującej specyfikacji technicznej,  jak ekran micro-OLED i zaawansowany interfejs, Vision Pro nadal jest postrzegany jako produkt dla wąskiej grupy odbiorców. Wysoka cena i brak tzw. „killer apps” sprawiają, że produkt jest trudny do sprzedania poza gronem najbardziej zagorzałych fanów marki. Wydaje się, że Apple zaczyna kierować swoje wysiłki w stronę sektora biznesowego, gdzie może liczyć na większe zainteresowanie.

Istnieje poważne ryzyko, że Vision Pro, podobnie jak wiele innych nowatorskich technologii, nie zdąży osiągnąć swojego pełnego potencjału zanim zostanie ostatecznie porzucony. Z doświadczenia wiemy, że pierwsze generacje zaawansowanych urządzeń często są obarczone niedoskonałościami, które są sukcesywnie eliminowane w kolejnych wydaniach. W kontekście Vision Pro, które prezentuje się jako przełomowe rozwiązanie w dziedzinie rzeczywistości wirtualnej, kluczowe będzie nie tylko utrzymanie inwestycji w rozwój produktu, ale również zdolność firmy do adaptacji i reagowania na zmieniające się potrzeby rynku. Brak kontynuacji tego projektu nie tylko ograniczy możliwości udoskonalenia samego urządzenia, ale również może przekreślić szansę na pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą ta technologia.

Chrome jednak nie nie dostanie w tym roku ważnej aktualizacji dotyczącej prywatności

Czy firma Apple zdoła zmienić kurs i odkryć nową ścieżkę dla Vision Pro, czy urządzenie to dołączy do długiej listy zapomnianych innowacji, pozostaje otwartą kwestią.