Od kilku tygodni branża technologiczna żyje jednym produktem: goglami Apple Vision Pro. Wzbudzone zainteresowanie, a przede wszystkim wyniki sprzedaży, zaskoczyły nawet samego producenta. Nietrudno się zatem dziwić, że na horyzoncie pojawiają się konkurenci.

Gogle Apple Vision Pro zdobyły olbrzymi rozgłos jeszcze przed premierą, ale to, co stało się później, przebiło najśmielsze oczekiwania marketingowców i inżynierów z Cupertino. Unboxingi publikowane na YouTube nie cieszyły się długo rekordami popularności, ponieważ już kilka dni później oddały prym nagraniom kierowców Tesli, którzy snuli po autostradach z goglami na głowie.

//dzisiaj na dailyweb

Znów, podobnie jak w przypadku premiery pierwszego iPhone’a, nie brak głosów, że Apple nie wynalazło przecież gogli VR, bo takie rozwiązania są w sprzedaży na całym świecie od wielu lat. Być może jednak – podobnie jak w 2007 roku – Apple pokazało, że do znanego już kawałka technologii można podejść zupełnie inaczej. Niemniej jednak, w tej (jeszcze) niszy wkrótce pojawią się inni gracze.

Samsung ma już specjalny zespół pracujący nad goglami XR

Pierwsze informacje na temat prac nad goglami XR pojawiły się już jakiś czas temu, dokładniej mówiąc, w okolicach premiery serii Galaxy S23. Wówczas mówiło się o tym, że urządzenie powstanie we współpracy z partnerami Koreańczyków, czyli z Google i Qualcommem. Mijały jednak kolejne miesiące, nadeszła premiera line-up’u S24 i nic znaczącego nie pojawiło się w tej kwestii. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że większość dziennikarzy i nawet potencjalnych klientów zaczęli powątpiewać w to, że urządzenie kiedykolwiek powstanie. Teraz jednak wychodzą na jaw ekscytujące informacje.

Recenzja Samsung Galaxy S24+. Nie mogło być lepiej

Największy południowokoreański portal biznesowy Hankyung donosi, że w Samsungu pracuje specjalny, liczący już około setki osób zespół o kryptonimie „Immersive Team”, którego zadaniem jest przygotowanie gogli rozszerzonej rzeczywistości. Jak możemy się domyślać, chodzi o urządzenie konkurencyjne do Apple Vision Pro. Plotki mówią o tym, że prace nad produktem wzmogły się po tym, jak na rynek wypłynęła informacja o sprzedaży konkurencji – ponad 200 tysięcy sztuk gogli w niecały miesiąc. Dziennikarze Hankyung przytoczyli też wypowiedź szefa Samsunga sprzed roku, który komentując doniesienia na temat projektowanych gogli XR, mówił:

Po raz kolejny zmienimy przyszłość urządzeń mobilnych, współtworząc nową generację doświadczeń XR. Rozumiemy, że firma rozszerzyła swój zespół wykonawczy i zatrudniła największe talenty w kluczowych działach, od rozwoju technologii po marketing i planowanie.

Jeśli chodzi o XR, Samsung musi gonić lidera. Na polu rywalizacji nie jest jednak sam. Jak ujawniono rok temu, Koreańczycy opracowują urządzenia we współpracy z Google i Qualcommem, a ten ostatni zaprezentował niedawno procesor Snapdragon XR2+ zaprojektowany specjalnie dla tego typu urządzeń. Układ jest w stanie obsługiwać dwa ekrany o rozdzielczości 4,3K na oko przy stałych 90 klatkach na sekundę. Na tę chwilę nie ma jednak żadnych potwierdzonych danych technicznych urządzenia, które powstaje w laboratoriach Samsunga.

xrOS

Na rynku urządzeń XR będzie trwać zacięta rywalizacja pomiędzy globalnymi graczami. Firma analityczna IDC przewiduje, że sprzedaż zestawów XR wzrośnie w tym roku o 47% w porównaniu do roku ubiegłego i wyniesie nawet 11 milionów sztuk. Odnośnikiem dla całej branży jest w tej chwili urządzenie Quest od Meta, które według wielu specjalistów i użytkowników oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Obecnie na rynku jest dostępna trzecia generacji tych gogli. Sprzęt kosztuje (w polskich sklepach) około 3000 złotych, a więc wielokrotnie mniej niż Vision Pro. Mówi się jednak, że to właśnie urządzenie od Apple spopularyzuje gogle XR jako produkt konsumencki. Skądinąd wiemy też, że nad swoim rozwiązaniem pracuje Sony wraz z Siemensem, a dziś zyskujemy pewność, że na placu boju znajduje się też gigant z Korei Południowej.

VR, AR, Meta
fot. Meta Quest

Potencjalna data premiery gogli Samsunga niestety pozostaje w sferze plotek, aczkolwiek pojawiają się domysły, że mogłoby to nastąpić jeszcze w środku lata (na przełomie lipca i sierpnia). Byłbym szczerze zaskoczony, gdyby debiut odbył się rzeczywiście tak szybko. Pozostaje jedynie czekać na kolejne doniesienia.