Jak się okazuje, pomyślne umieszczenie oraz instalacja zestawu VR VIVE Focus 3 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie skończy się tylko na wsparciu zdrowia psychicznego załogi. HTC VIVE ogłosiło kolejne rozszerzenie, które z pewnością przyda się astronautom.

O wirtualnej rzeczywistości piszemy ostatnio bardzo często, ponieważ sprzęt Apple Vision Pro ma z nią wiele wspólnego. Dodatkowo gogle przypadły do gustu konsumentom, którzy bardzo chętnie wychodzą z nimi nawet na miasto. Firma ma więc powody do zadowolenia, bo towar rozchodzi się jak świeże bułeczki.

//dzisiaj na dailyweb

Warto jednak rzucić okiem na inne zastosowania wirtualnej rzeczywistości niż rozrywkowe. Właśnie dowiedzieliśmy się, że HTC VIVE ogłosiło rozszerzenie programu kosmicznego. Zestaw VR VIVE Focus 3 będzie nie tylko dbać o zdrowie psychiczne załogi, lecz także je wspierać ze względów fizycznych. Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej korzystał z technologii VR podczas swojej sześciomiesięcznej misji.

VR VIVE Focus 3 w kosmosie. Wcale nie żartuję!

Wiedzą tajemną to nie jest – wnętrze stacji kosmicznej jest ciasne oraz ograniczone. Z tego też powodu zestaw VR VIVE Focus 3 został wykorzystany do codziennych treningów na rowerze stacjonarnym. Astronauci mogą podczas jazdy dopasować wizualne i fizyczne wrażenia, które będą przypominać poruszanie się na zwykłym jednośladzie, co z całą pewnością jest nieco przyjemniejsze z zestawem VR VIVE Focus 3.

VR VIVE Focus 3

– Wdrożenie VIVE Focus 3 na ISS w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego było kamieniem milowym dla VR i cieszymy się, że możemy wykorzystać ten sukces, rozszerzając inicjatywę o wsparcie zdrowia fizycznego astronautów. W HTC kierujemy się kulturą innowacji i stale poszukujemy nowych sposobów na wprowadzenie najnowocześniejszych, wciągających technologii z korzyścią dla ludzkości. VR VIVE Focus 3 to pierwszy samodzielny zestaw VR/XR działający w warunkach mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej, co stanowi świadectwo wysiłków naszego zespołu i będzie miało ogromny wpływ na Ziemię i poza nią. – powiedziała Cher Wang, przewodnicząca i współzałożycielka z HTC.

Jak to wygląda dokładnie? Podczas treningu sceneria zmienia się w czasie rzeczywistym, a urządzenie wysyła informacje przez technologię Bluetooth do roweru FERGO, który dynamicznie dopasowuje sposób jazdy do panujących warunków. Co jeszcze ciekawsze, opór na kołach staje się mniejszy lub większy w zależności od ukształtowania i trudności trasy. Do wyboru Andreas miał pięć różnych tras rowerowych, które były nakręcone w jego rodzinnej Danii: Loekken, Silkeborg, Svanninge Bakker, Odense Aasti i nad jeziorami Kopenhaskimi.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Eksperci, jak np. Jeremy Curtis z Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, twierdzą, że astronauci przebywający w przestrzeni kosmicznej mogą stracić do 40% masy mięśniowej i 12% masy kostnej. Dla lepszego porównania mogę powiedzieć, że taka utrata mięśni byłaby w sytuacji, w której 20-latek w ciągu trzech miesięcy… przemieniłby się w 60-latka. Dlatego tak ważne są intensywne treningi. W ramach ciekawostki dodam, że po powrocie na Ziemię niektórzy astronauci spędzili nawet 12 miesięcy na rehabilitacji fizycznej, żeby wrócić do pełnej sprawności.

Andreas w jednej z rozmów powiedział:

To bardzo niecodzienne laboratorium, w którym się znajdujemy. Jednym z eksperymentów, które tu przeprowadzam, jest zestaw wirtualnej rzeczywistości. Używam go, aby odświeżyć się, aby zadbać o zdrowie psychiczne i jest to naprawdę cudowne, to działa. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w tym zestawie wirtualnej rzeczywistości, jest dźwięk, słuchanie śpiewu ptaków, słuchanie szumu wiatru mknącego przez trzciny i liście. Zestaw VR imituje to, za czym tęsknię i w ten sposób bardzo pomaga zachować codzienną higienę psychiczną i fizyczną.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to wymagające środowisko, ponieważ jest mała, ciasna i oczywiście zamknięta. Zachęcam do przekonania się na własne oczy, jak bardzo trudnym warunkom muszą sprostać astronauci, którzy muszą w niej przebywać dłuższy czas. Koniecznie zerknijcie na ten film. Prawie jak wycieczka!