Apple Vision Pro to nadal temat zyskujący na popularności. Mimo że o sprzęcie piszemy naprawdę często, to wydaje się, iż nadal sporo nim nie wiemy. Apple może mieć sporo racji w tym, że to najlepszy sprzęt tego typu na rynku, ponieważ tytułowe gogle pokazują obraz 4 razy szybciej od konkurencji.

Kosztujące 3500 dolarów okulary są znacznie droższe od produktów konkurencji. Są też większe i wyróżniają znacznie większymi możliwościami. Dopracowany system i sposób działania wskazują, że Apple znów to zrobiło — pokazało produkt „stary”, ale w formie, którą nie tylko akceptujemy, lecz także, sądząc po statystykach sprzedaży, wręcz pożądamy!

//dzisiaj na dailyweb

Teraz dzięki niezależnym testom okazuje się, że jest to sprzęt pod wieloma względami wyprzedzający konkurencję o całe rzędy wartości.

Gogle Apple Vision Pro 4 razy szybsze od produktów konkurencji

Apple Vision Pro

Sporo osób twierdziło, że cena zestawu VR od Apple nie jest adekwatna do oferowanych możliwości. Gdy zrówna się go do produktu chociażby firmy Meta (model od 399 dolarów do nieco ponad 1000 w porównaniu do 3500 dolarów za Apple Vision Pro), okazuje się, że różnica jest znacząco większa.

Codziennie jednak dowiadujemy się o sprzęcie Apple czegoś nowego. Firma OptoFidelity, która zajmuje się kontrolą i badaniem sprzętu VR/AR, wzięła na warsztat najnowszy sprzęt od Apple. Jednym z mierzonych parametrów jest Photon-to-Photon latency. Wybaczcie, ale to tak nowa branża, że nie powstały jeszcze polskie odpowiedniki. Parametr ten określa opóźnienie między tym, co realnie widać, a tym, co pokazują gogle VR, które przychwytują obraz z kamer. Z jednej strony może nie mieć to większego znaczenia (np. podczas gry), ale tam, gdzie doświadczamy wrażeń z mieszanej rzeczywistości, może już wpływać na jakość doznań czy wręcz je niweczyć.

OptoFidelity
Fot. OptoFidelity

Dlatego też OptoFidelity podejmuje się specjalnych testów, które pokazują nam, jak sprawdza się sprzęt w konkretnych warunkach. Wzięto na warsztat trzech najpopularniejszych rywali Apple Vision Pro — HTC VIVE XR Elite, Meta Quest 3, Meta Quest Pro. Wyniki są naprawdę zaskakujące. Okazuje się, że parametr, o którym pisałem powyżej, jest niemal czterokrotnie lepszy w przypadku sprzętu Apple.

Latencja w przypadku HTC i dwóch modeli od Meta wynosiła około 40 milisekund. Wartości w testach nigdy nie były w stanie spaść poniżej 35 milisekund. Warto jeszcze tutaj dodać, że wynik na tym poziomie uznaje się obecnie za bardzo dobry. W przypadku Apple Vision Pro latencja wynosiła jedynie 11 milisekund, co można uznać za wynik wręcz przełomowy!