Czasami podczas przeglądania portali finansowania, jak Kickstarter czy Indiegogo, szukamy czegoś fajnego. Często są to gadżety, których nie potrzebujemy, ale bardzo chcielibyśmy mieć. Taki właśnie jest kalkulator z SCI-CALC z klawiaturą mechaniczną i wieloma fajnymi funkcjami.

Kilka dni temu Sebastian pokazywał marzenie każdej księgowej — przepiękny kalkulator z mechaniczną klawiaturą od Tecsee. To jednak niejedyne niesamowite urządzenie, które wpadło nam w oko, ponieważ SCI-CALC jest nawet bardziej rozwiniętym sprzętem. Jego kampania w serwisie Kickstarternie nie skończyła się. Niestety, aby projekt został pełnoprawnym produktem, potrzeba jeszcze 625 dolarów.

//dzisiaj na dailyweb

Liczę jednak, że zwiększymy zasięgi tego pomysłu, ponieważ zostało jeszcze 25 dni. Co więcej, tym razem to nie jest projekt wielkiej firmy. Odpowiada za niego zapalony projektant, który nie skończył jeszcze liceum!

SCI-CALC mechaniczny kalkulator z bonusami

Za projekt odpowiada chiński licealista Shao Duan. Nie jest to przypadkowy chłopak, bo już jako dzieciak fascynował się komputerami i programowaniem. Jest też znany na scenie moderów i twórców mechanicznych klawiatur oraz macro padów. Jakiś czas temu w serwisie Reddit opisał swój najbardziej ambitny projekt — mechaniczny kalkulator z mikroprocesorem podobnym do Arduino (co znacznie zwiększa jego możliwości).

Idealny prezent dla księgowej/księgowej? Kalkulator z klawiszami mechanicznymi

SCI-CALC
Wersja testowa bez indeksów na klawiszach

SCI-CALC to projekt stworzony od zera, który wykorzystuje mikrokontroler ESP32 WROOM32 E. Dzięki temu jest w dużej mierze zgodny z Arduino, co stwarza sporo możliwości dla entuzjastów programowania i różnych projektów elektronicznych. Zasadniczo w urządzeniu znalazło się również miejsce na karty pamięci oraz port GPIO do obsługi zewnętrznych rozszerzeń. Ekran urządzenia to monochromatyczna matryca OLED o rozdzielczości 256 × 64 pikseli. Ważnym elementem jest tu również num pad, który ma 30 klawiszy. Dysponuje on mechanicznymi przełącznikami Kailh choc o niskim profilu. Po zakończeniu kampanii będzie można wybrać, które z 15 dostępnych wersji trafi do urządzenia.

SCI-CALC

SCI-CALC wyróżniają 4 główne funkcje. To kalkulator naukowy z dostępem do większości funkcji finansowych i modeli matematycznych z rozbudowaną pamięcią operacji. To również zaawansowany makropad, który obsługuje do 10 zaprogramowanych makr w pierwszej warstwie (oraz dziesiątek w następnych). Kolejna możliwością jest instalowanie i uruchamianie gier oraz programów, które można zapisać w pamięci i wykorzystywać według własnych potrzeb.

SCI-CALC

 

Na koniec warto też wspomnieć, że dodatkowe gniazdo z pinoutami GPIO oraz otwarte oprogramowanie pozwala wykorzystać urządzenie jako devkit czy też devboard.

SCI-CALC

Przypominam, całość została zaprojektowana i stworzona przez licealistę. Widzimy tu kilka niedociągnięć i bolączek okresu przedprodukcyjnego. Jest tu jednak spory potencjał — zarówno w chłopaku, jak i jego produkcie.

Shao Duan w serwisie Kickastarter chciał zebrać 10 000 dolarów. Kampania potrwa jeszcze 25 dni, do osiągnięcia sukcesu brakuje mu 625 dolarów. Jeśli chcecie pomóc, koszt SCI-CALC to 89 dolarów (około 350 zł).