Qualcomm dostrzega coraz większą siłę rynku mobilnych konsol do grania. Z myślą o nadchodzących urządzeniach przygotował linię nowych procesorów. Seria Snapdragon G ma oferować niezłą wydajność w mobilnych grach, ale uwzględnia też zabawę w systemach chmurowych oraz zdalnych.

Wczoraj w Kolonii na rozpoczynających się targach Gamescom zobaczyliśmy PlayStation Portal, które jest urządzeniem dostępowym do funkcji zdalnej gry konsol Sony. W zasadzie pisaliśmy już o tym, ale wtedy mówiliśmy o Sony Project Q. Nie dowiedzieliśmy się dużo więcej (bo i nie ma w sumie co) poza tym, że urządzenie będzie tak naprawdę padem z ekranem 8 cali, rozdzielczością Full HD i odświeżaniem 60 Hz za cenę 219 euro.

//dzisiaj na dailyweb

Tendencja jest jednak widoczna. Firmy starają się zaprezentować mobilny sprzęt, który umożliwi rozrywkę na nowym, przenośnym poziomie. Nieważne czy to sprzęt z mocą peceta jak Steam Deck, czy stosunkowo tania konsolka z systemem Android jak Logitech G Cloud. Ciągle widzimy coś nowego, a to dopiero początek! Qualcomm zresztą również dobrze to wie.

Qualcomm Snapdragon G w 3 wersjach

Wszyscy piszą o nowych procesorach stworzonych dla mobilnych konsol. Trzeba tu jednak sprostować wiadomości. Qualcomm, już w 2021 roku pokazał procesor stworzony z myślą o kieszonsolkach. Snapdragon G3X Gen 1 był tak naprawdę ulepszoną i podkręconą wersją procesora Snapdragon 8 Gen 1. Dzięki kosmetycznym (ale w praktyce działającym) zmianom udało się osiągnąć wydajność, która plasuje się pomiędzy Snapdragonem Gen 1 a Gen 2. Procesor ten działa jednak znacznie lepiej od wszystkich innych jednostek pod obciążeniem – a takie środowisko tworzą właśnie gry. Niestety na rynku pojawiło się tylko jedno urządzenie z tym procesorem, którym jest Razer Edge.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Teraz Qualcomm postanowił odświeżyć swój procesor gamingowy i zaproponować również dwie jego wariacje, które pozwolą zróżnicować segment konsol do gier i oferować je w niższej cenie.

Snapdragon G

Tym sposobem poznaliśmy 3 nowe procesory :

  • Snapdragon G1 to podstawowy model przeznaczony dla konsol bez aktywnego chłodzenia (bez wentylatora). Przeznaczony do gry lokalnej, zdalnej lub strumieniowej. Qualcomm zwrócił tu uwagę na bezkompromisową łączność bez lagów i lepszym gospodarowaniem energią przy długich rozgrywkach. Model ten oparty jest architekturą na Snapdragon G1 Gen. 1 z ośmioma rdzeniami Qualcomm Kryo i procesorem graficznym Adreno A11
  • Snapdragon G2 zoptymalizowano dodatkowo dla dużych, mobilnych tytułów, które przyniosą atrakcje znane z większego ekranu (komputera i konsoli). Jednostka oparta jest na architekturze Snapdragon G2 Gen. 2 z ośmioma rdzeniami Qualcomm Kryo i procesorem graficznym Adreno A21. Model ten obsługuje również modem 5G Snapdragon X62.
  • Snapdragon G3 Gen. 2 to flagowy model i zastępuje on poprzednika. Ma dać ogrom możliwości i rozgrywki na każdy możliwy sposób w tym emulacji innych systemów. Grupą docelową dla tego producenta jest wydajny sprzęt tworzony dla entuzjastów. Zbudowano go na najnowszej platformie Snapdragon G3x Gen 2 z ośmioma rdzeniami Kryo i procesorem graficznym Adreno A32). Flogowa jednostka została stworzona z wykorzystaniem feedbacku od użytkowników i twórców Razer Edge. CPU jest 30% szybszy a GPU aż 2-krotnie szybszy od poprzednika. Dodano tu też obsługę 5G, Bluetooth Low Latency (sub-6 i mmWave) oraz Wi-Fi 7 i obsługę sprzętowej akceleracji ray tracingu.

Qualcomm, który pokazywał dziennikarzom testowe urządzenie, zdradził, że kilka firm już jest w trakcie pracy i pokaże sprzęt oparty na nowej linii procesorów. Wśród tych firm możemy wymienić AyaNeo, Huaqin, Inventec, Thundercomm oraz innych. Pewne jest również, że i Razer przygotuje topowy sprzęt, bo jest mocno zaangażowany w rozwój tego procesora.

Snapdragon G

Więcej informacji na stronie Qualcomm Snapdragon G. Pełną specyfikację i dostępne modele Snapdragon G znajdziecie tutaj.