Konsola przenośna Razer Edge doczekała się obszernej prezentacji. Konsola ma zadebiutować na początku przyszłego roku.

Kto by pomyślał po spektakularnej porażce PlayStation Vita, że ktokolwiek (poza Nintendo rządzącym się niejako swoimi prawami) spróbuje mocno uderzyć w rynek konsol przenośnych, tym bardziej w obliczu rosnących w siłę smartfonów i tabletów. Tymczasem mamy 2022 rok, Steam Deck może pochwalić się popytem większym od podaży, a przed chwilą Logitech ogłosił własny sprzęt z segmentu konsol przenośnych. To jednak nie wszyscy uczestnicy imprezy – do tego grona niedługo dołączy też Razer.

Razer Edge

Konsola Razer Edge oficjalnie zaprezentowana

Razer projektując przenośną konsolę, załatwił sobie interesujące towarzystwo – nadchodzący Razer Edge powstał we współpracy z Qualcommem i Verizonem, a więc dwoma prawdziwymi gigantami. W efekcie na początku przyszłego roku otrzymamy sprzęt z naprawdę dobrą specyfikacją techniczną – sercem Razer Edge został procesor Qualcomm Snapdragon G3x Gen 1, do tego dorzucono 8 GB RAM w nowej technologii LPDDR5, stosunkowo niewielką pamięć 128 GB, ale z możliwością rozbudowania o kolejne 2 TB przy użyciu karty microSD, baterię 5000 mAh czy przednią kamerę 1080p.

Za wyświetlanie obrazu odpowiada 6,8-calowy ekran AMOLED z odświeżaniem 144 Hz o  rozdzielczości Full HD+ w bardzo nietypowych proporcjach 20:9. Sam sprzęt mocno przypomina smartfon, a przynajmniej zanim spojrzymy na niego z boku, bo od najpopularniejszych telefonów jest on sporo grubszy. W zestawie z Razer Edge znajdziemy znany kontroler Razer Kishi V2 w wersji Pro. Korzystanie z kontrolera to jednak niejedyna opcja – grać można też przy użyciu sterowania dotykowego na ekranie. Całość działa na systemie Android. Konsola pozwala na grę offline jedynie w gry z Google Play – tytuły z PC czy konsol odpalimy wyłącznie w chmurze. Razer chwali się jednak integracją z Xbox Cloud Gaming, więc może nie będzie tak źle.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Razer Edge dostępny jest w różnych wariantach – WiFi, Founders Edition i 5G. Pierwsze 2 oferują identyczną opisaną wyżej specyfikację, z tym że do wersji Founders Edition dołączone są dodatkowo słuchawki Razer Hammerhead True Wireless. Wariant 5G jak sama nazwa wskazuje, pozwoli połączyć się z siecią komórkową, więc podczas podróży nie będziemy skazani na mobilne hotspoty. Razer Edge WiFi wyceniono na 399 dolarów, Founders Edition na 499 dolarów, a cena opcji 5G nie została jeszcze podana. Konsola ma zadebiutować na początku przyszłego roku.

Logitech G Cloud oficjalnie: 7-calowa kieszonsolka do grania w chmurze może zrobić niemałe zamieszanie