W swojej 26-letniej historii angielska Premier League zmieniała font na koszulkach zawodników tylko trzy razy. Teraz przyszedł czas na zmianę czwartą.

Premier League to najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym, utworzona 20 lutego 1992 i od tego momentu zarządzana przez FA Premier League. Premier League to jednocześnie najlepsza europejska liga według rankingu UEFA. Naj są tu także budżety klubów, w wielu przypadkach prowadzonych przez nieliczących się za bardzo z pieniędzmi właścicielami.

nowy font premier league

Nowe numery w Premier League

Gdy sezon 2023/24 rozpocznie się w sobotę 12 sierpnia 2023 roku, fani klubów z Premier League zobaczą zmianę w nazwiskach na koszulkach, numerach i naszywkach na rękawach. Wprowadzenie nowych numerów oraz nazwisk na koszulki piłkarzy w Premier League to bardziej skomplikowany proces, niż można byłoby się spodziewać. O całości powstał bardzo interesujący 12-minutowy film stworzony we współpracy ze sponsorem ligi i jednocześnie firmą dostarczającą nadruki na stroje graczy, amerykańskim Avery Dennison.

Nowy krój pisma powinien być czytelny zarówno dla kibiców, jak i komentatorów. Litery powinny być na tyle wąskie, by zmieścić na koszulce takie nazwisko jak, chociażby obrońcy Liverpoolu Trenta Alexander-Arnolda. Jednocześnie nie powinny się one zbijać w jedną całość w przypadku krótszych nazwisk.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Drugi Jan Vennegoor of Hesselink, który w sezonie 2009/2010 reprezentował drużynę Hull City (jego nazwisko zostało umieszczone na koszulce z numerem 9, co stanowiło w sumie 24 znaki) nam się raczej szybko nie trafi, ale liga musiała być gotowa na dłuższe, w tym dwuczłonowe nazwiska.

Powiększono również numery tak, aby w ich dolnej części zmieścić Premier Leagueowego lwa, który zniknął z numerów przy okazji poprzedniej zmiany. Nowe numer mają większe światło wewnątrz znaków, by być bardziej czytelne z większej odległości.

nowe numery premier league

Oprócz zmiany nazwy i numeru zmieni się także naszywka na rękawie koszulek Premier League. Liga rezygnuje z okrągłego badge’a, z lwem i nazwą ligi, na rzecz dużo prostszej. Na rękawach piłkarzy w przyszłym sezonie znajdzie się tylko kultowy lew Premier League.

Kolejną nowością będzie wprowadzenie złotej naszywki, którą zostanie nagrodzony zwycięzca poprzedniego sezonu. Naszywka, którą mistrz Premier League sezonu 2022-23 będzie nosił od pierwszego dnia ligi.

nowy lew na rękawach

Przypadek Premier League podkreśla znaczenie typografii w polu gry jako elementu identyfikacyjnego, który nie tylko pozwala budować wizerunek marki, ale jest bardzo ważny dla setek osób obserwujących mecz i pracujących przy nim. Jak sprawdzi się nowy krój Premier League? Tego dowiemy się już w przyszłym sezonie rozgrywek.

Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: sport – nostalgiczny ranking