Nie każdy od razu staje się podróżnikiem. Swoją przygodę z poznawaniem nowych zaczynamy od małych kroczków. W lwiej części przypadków prowadzą nas one na lotnisko. Niestety, pierwszy lot samolotem może okazać się dla wielu osób niezwykle stresujący. Właśnie dlatego przygotowałem dla Was mały poradnik z praktycznymi tipami.

Nie nazwałbym siebie wielkim podróżnikiem, ale dość często zdarza mi się podróżować służbowo, zarówno po Polsce, jak i poza granice kraju. Ostatnio odbyłem 8-dniowy trip po Bałkanach z OnePlusem, w ramach którego testowaliśmy możliwości modelu Nord. Choć na lotnisku czuję się w pełni swobodnie, pamiętam swój pierwszy lot samolotem. W zasadzie nie tyle lot, ile przejście procedur odprawy i kontroli. Nie będę czarował – stresowałem się przeogromnie. Pamiętam też, że szukałem informacji na temat tego, jak wygląda droga od wejścia na terminal do zajęcia miejsca na pokładzie. Wy nie będziecie musieli tego robić. Do rzeczy.

//dzisiaj na dailyweb
  • CMF Nothing uruchomiło nową markę
  • x x twitter rozmowy audio i wideo
  • OLX podsumowuje rynek elektroniki używanej
  • iPhone 15 Pro gry AAA będą nas dużo kosztować
  • Xiaomi Watch 2 Pro piękny, funkcjonalny i tani

Pierwszy lot samolotem – bagaż podręczny i rejestrowany

Pakowanie może wydać się prozaiczną czynnością, która nie jest warta poważniejszego planowania. W przypadku samolotu sprawy nieco się komplikują. Przede wszystkim, musisz zdecydować o tym, czy zmieścisz się w relatywnie małej walizce lub plecaku. W przypadku LOT Polish Airlines mówimy o 8 kg bagażu o wymiarach do 55 x 40 x 23 mm. To właśnie tutaj powinieneś umieścić elektronikę oraz powerbanki (o łącznym nominale do 40 000 mAh). Plusem wybrania tylko podręcznej formy bagażu, jest to, że nie musimy stać w dodatkowej kolejce do nadania bagażu rejestrowanego.

pierwszy lot samolotem

Jeśli chcemy zabrać na pokład więcej, musimy udać się do punktu nadawania bagażu rejestrowanego. Np. w klasie ekonomicznej LOT możemy przewieźć w ten sposób 1 walizkę o wadze do 23 kg. Co ważne, oprócz bagaży rejestrowanego i podręcznego, możesz zabrać na pokład np. niewielką saszetkę lub laptopa.

Wskazówka: kosmetyki włóż w przeźroczystą torbę. Pamiętaj o tym, że każdy z nich nie może przekroczyć 100 ml (oraz łącznie – 1000 ml).

Odprawa online lub offline

Jeśli nadajesz bagaż, możesz odprawić się bezpośrednio na lotnisku. Dostaniesz też wydrukowany boarding pass. Jeśli natomiast masz jedynie bagaż rejestrowany, zdecydowanie wygodniejsza będzie odprawa online. Wystarczy udać się na stronę przewoźnika, wpisać numer lotu oraz nazwisko. Wtedy wybieramy miejsce i koniec. Odprawa online najczęściej startuje do 24h przed wylotem, ale czasem znacznie częściej. Warto sprawdzić na przykładzie konkretnej linii.

pierwszy lot samolotem

Kontrola bezpieczeństwa

Po odprawie udajemy się do punktu kontroli bezpieczeństwa. Bierzemy dostępne na linii kuwety i wkładamy do nich otwarty bagaż, uprzednio wyjmując z niego elektronikę. Musimy też pozbyć się zegarków, okularów i zawartości kieszeni. Następnie przechodzimy przez bramki z wykrywaczem metalu. Jeśli nie wzbudzimy podejrzeń, możemy przejść dalej. Może się jednak stać i tak, że pracownik lotniska zaprosi nas do osobnego pomieszczenia w celu przeprowadzenia kontroli osobistej.

Kontrola paszportowa

Podróżujesz do kraju Unii Europejskiej? Świetnie, możesz pominąć ten punkt. Jeśli natomiast wybierasz się np. do Bośni i Hercegowiny, musisz przejść kontrolę paszportową. Najczęściej oznacza to krótką wizytę w okienku, podczas której weryfikuje się dane na paszporcie. Na niektórych lotniska, np. na warszawskim Okęciu postawiono automaty, które pomagają w kontroli paszportowej bez udziału człowieka.

pierwszy lot samolotem

Boarding

Masz już wszystko, czego potrzebujesz, a w ręku dzierżysz kartę pokładową (boarding pass) oraz paszport lub dowód osobisty. Teraz rzuć okiem na tablicę lotów. Przy Twoim locie widoczny jest gate (np. 33), udaj się do niego i oczekuj komunikatu zapraszającego na pokład. Przy wejściu pokażesz lub zeskanujesz kartę pokładową i to wszystko. Miłego lotu.