Podczas wydarzenia Scary Fast Apple przedstawiło swoje nowe produkty komputery — Apple iMac 24 oraz MacBook Pro 14 i 16. Oba wyposażone w najnowszy autorski układ M3, który znów jest wyjątkowo wydajny. To jednak nie koniec nowości, jest ich naprawdę sporo!

Ostatni kolorowy iMac 24 został zaprezentowany ponad 915 dni temu. Wreszcie zobaczyliśmy następcę tej udanej konstrukcji. Ma wydajniejszy procesor i więcej pamięci, lepszy wyświetlacz, głośniki, kamerę oraz łączność. Dodatkowo wszystkie akcesoria wreszcie są dopasowane kolorystycznie do jednej z siedmiu wersji komputera iMac.

//dzisiaj na dailyweb

Niestety wydarzenie zapowiadające sprzęt odbyło się o godzinie pierwszej naszego czasu. Nie poczuliśmy więc w pełni tej atmosfery. Podobno pierwszy raz od dawna była ono wyjątkowa i niesamowita. Całość nagrano też za pomocą iPhone’a 15 Max!

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Wreszcie jest – iMac 24 z M3

Taj jak wspominałem, seria iMac z ekranem o przekątnej 24 cali i kolorowej obudowie zadebiutował ponad 2,5 roku temu. Model stał się hitem dzięki debiutującemu wtedy autorskiemu układowi Apple M1 oraz przyjaznej i przemyślanej formie. Niestety model ten coraz mocniej odstawał specyfikacją od reszty produktów Apple. To właśnie się jednak zmieniło.

iMac 24

Apple M3 w wersji z 8 lub 10 rdzeniami

Zaczynimy od tego, że Apple zaprezentowało nowe, autorskie procesory M3 w wersji standardowej, Pro oraz Max. Są one 30% wydajniejsze od odpowiedników z serii M2 oraz nawet 50% wydajniejsze od odpowiedników M1 w przypadku rdzeni energooszczędnych. W przypadku rdzeni wydajnych to odpowiednio 15% i 30%. Procesory M3 mają wydajniejszą jednostkę Neural Engine — to odpowiednio 15% i nawet 60% w porównaniu do M1. Nowy iMac 24 dostępny będzie w wersjach z procesorem M3 z 8 lub 10 rdzeniami.

Czip M3 ma 25 miliardów tranzystorów – o 5 miliardów więcej niż M2. Czip wykorzystuje 10‑rdzeniowe GPU z architekturą nowej generacji, której wydajność graficzna jest o 65 procent wyższa niż w przypadku M1. Oświetlenie, cienie i refleksy w grach takich jak Myst zachwycają poziomem realizmu. Czip M3 ma 8‑rdzeniowe CPU z czterema rdzeniami odpowiedzialnymi za wydajność i czterema rdzeniami energooszczędnymi i działa do 35 procent szybciej niż CPU w czipie M1. Do tego nowy układ obsługuje do 24 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Apple M3

Osoby, które przechodzą z iMaców z procesorem Intel, nowy iMac zachwyci nawet 2,5x lepszą wydajnością niż najpopularniejsze modele 27‑calowe i 4x lepszą wydajnością niż najpotężniejszy model 21,5 cala.

W porównaniu do 24‑calowego iMaca poprzedniej generacji1 kreatywni twórcy mogą:

  • Montować i odtwarzać nawet 12 strumieni wideo w jakości 4K, a więc 3x więcej niż wcześniej.
  • Realizować projekty wideo w aplikacjach Final Cut Pro i Adobe Premiere Pro nawet 2x szybciej.
  • Retuszować zdjęcia w aplikacjach takich jak Adobe Photoshop nawet 2x szybciej.

Apple M3

Obraz i Dźwięk

iMac ma 24‑calowy wyświetlacz Retina 4,5K z 11,3 miliona pikseli, szeroką gamą kolorów P3, ponad miliardem barw i jasnością wynoszącą 500 nitów. Komputer ma całkiem nową kamerę FaceTime 1080p i mikrofonom klasy studyjnej. W połączeniu z procesorem M3, który ulepsza obraz. Daje to całkiem nowy komfort użytkowania.

iMac 24

Ponadto ma system sześciu głośników z obsługą dźwięku przestrzennego podczas odtwarzania muzyki i filmów w technologii Dolby Atmos, co gwarantuje kinowe wrażenia i mogę to poświadczyć, bo podobny układ zastosowano w moim MacBook Pro 14. Działa to wyśmienicie!

iMac 24

Rozbudowana łączność

iMac ma teraz Wi‑Fi 6E, które osiąga szybkości pobierania nawet dwukrotnie większe niż standard poprzedniej generacji. Natomiast Bluetooth 5.3 umożliwia nawiązywanie połączeń z najnowszymi akcesoriami Bluetooth. Komputer jest też wyposażony w maksymalnie cztery porty USB‑C, w tym dwa porty Thunderbolt do ultraszybkiego przesyłania danych, obsługę standardu Gigabit Ethernet w wybranych modelach i wyświetlacz o rozdzielczości nawet 6K.

Dizajn i pasujące kolorystycznie akcesoria

Nowy iMac 14 dostępny jest w zielonej, żółtej, pomarańczowej, różowej, fioletowej, niebieskiej i srebrnej wersji kolorystycznej. Apple zaprojektowało dla tego modelu nowe tapety, które podkreślają charakter sprzętu. Niezwykle smukła konstrukcja all‑in‑one mierzy zaledwie 11,5 mm, w czym główna zasługa układu scalonego Apple. Nowy jest tu port ładowania z pasującym kolorystycznie, plecionym kablem. To coś, co było małym szczegółem, ale narzekaliśmy na to z Sebastianem w przypadku MacBooka.

iMac 24
Akcesoria pasują do siebie kolorami

Apple postanowiło też dostosować kolorystycznie pozostałe akcesoria jak klawiaturę, gładzik oraz myszkę. One również dostępne są w 7 kolorach. Magic Keyboard, Magic Trackpad, oraz Magic Mouse nadal korzystają jednak z portu Lightning zamiast USB C.

Kupiłem Apple MacBook Pro 14. Wiedziałem o nim wszystko a dalej jestem zaskoczony

Lepszy dla środowiska

iMaca zaprojektowano tak, by ograniczyć jego wpływ na środowisko naturalne. Nowy iMac z czipem M3 ma podstawkę z aluminium pochodzącego w całości z recyklingu, magnesy wykonane z pierwiastków ziem rzadkich z recyklingu, wiele płytek drukowanych z lutami z cyny otrzymanej z recyklingu oraz – po raz pierwszy w historii iMaca – wiele płytek drukowanych z powłoką zawierającą złoto pochodzące w 100 procentach z recyklingu.

iMac 24

Co więcej, iMac jest wolny od wielu szkodliwych substancji, w tym berylu, bromowanych opóźniaczy płomienia i rtęci, a 100 procent włókien drzewnych w opakowaniach zostało pozyskanych z recyklingu lub odpowiedzialnie zarządzanych lasów.

Więcej informacji na stronie Apple iMac 24.

Ceny i dostępność

  • Nowego 24‑calowego iMaca z czipem M3 można zamawiać od 30 października, na stronie apple.com/pl/store oraz w aplikacji Apple Store w 27 krajach i regionach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze urządzenia będą dostarczane klientom i zostaną udostępnione w sklepach Apple Store oraz u autoryzowanych sprzedawców Apple od wtorku, 7 listopada.
  • Ceny iMaca z 8‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 7499 zł i 7199 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, różowym, niebieskim i srebrnym. Ma 8‑rdzeniowe CPU, 8 GB zunifikowanej pamięci RAM, 256 GB pamięci masowej SSD, dwa porty Thunderbolt, klawiaturę Magic Keyboard i mysz Magic Mouse.
  • Ceny iMaca z 10‑rdzeniowym GPU zaczynają się od 8699 zł i 8099 zł dla sektora edukacji. Komputer jest dostępny w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, fioletowym, niebieskim i srebrnym. Ma 8‑rdzeniowe CPU, 8 GB zunifikowanej pamięci RAM, 256 GB pamięci masowej SSD, dwa porty Thunderbolt, dwa dodatkowe porty USB 3, klawiaturę Magic Keyboard z Touch ID, mysz Magic Mouse i złącze Gigabit Ethernet.
    Dodatkowe dane techniczne, opcje konfiguracji na zamówienie i akcesoria można znaleźć na stronie apple.com/pl/mac.
  • Korzystając z programu Apple Trade In, klienci mogą oddać swój dotychczasowy komputer i otrzymać bonifikatę na zakup nowego Maca. Informacje na temat wartości urządzeń klientów dostępne są na stronie apple.com/shop/trade-in.
  • Każdy klient dokonujący zakupu komputera Mac firmy Apple może skorzystać z bezpłatnej indywidualnej konsultacji online ze specjalistą Apple, w wybranych sklepach skonfigurować swój produkt, w tym otrzymać pomoc w przenoszeniu danych, jak również poradzić się, jak ustawić nowego Maca pod kątem indywidualnych preferencji.