Od bardzo dawna korzystam z „trypletu” telefon/tablet/laptop. To rozwiązanie, które przed ostatnie kilka lat naprawdę mi się sprawdziło. Teraz do testów otrzymaliśmy komputer AiO Acer Aspire C24 – nawet nie wiedziałem, jak bardzo brakowało mi dużego ekranu!

Od czasu zmiany pracy, siedzę przed ekranem komputera znacznie, znacznie dłużej niż dotychczas. Od dłuższego czasu słyszę od znajomych i żony o tym, że powinienem sobie sprawić monitor albo całkiem przesiąść się na stacjonarną maszynę. Nie brałem tego pod uwagę, nawet gdy nasz naczelny zachwalał swój biurkowy setup. Dostaliśmy jednak do redakcyjnych testów komputer w stylu All-in-One – Acer Aspire C24. Nawet nie wiedziałem, jak bardzo byłem w błędzie, myśląc, że mój aktualny zestaw jest optymalny i jak bardzo brakowało mi dużego ekranu.

Acer Aspire C24

Acer Aspire C24, czyli najlepszy przykład All in One

Acer ma w swojej ofercie potężne portfolio komputerów, które dysponują najróżniejszą formą, podzespołami i pracują pod kontrolą różnych systemów operacyjnych (również Chromebooki). Różnią się też charakterem i przeznaczeniem. W ofercie dostępnych jest sporo komputerów w kategorii AiO. Wśród nich znalazła się seria Aspire S skierowana do profesjonalistów, która zaskakuje rewelacyjnymi magnetycznymi dodatkami jak kamery czy oświetlenie.

Są też dwie serie Aspire C — które różnią się zastosowaniem procesorów od Intel, bądź AMD. Seria Aspire to rodzina komputerów dla użytkowników mających zróżnicowane wymagania, która charakteryzuje się świetną relacją ceny do jakości. W wypadku serii Aspire C z procesorem Intel, mamy do wyboru również komputery z różną przekątną ekranu — od 22-cali, przez testowany model 24-calowy, na 27-calowym kończąc.

Acer eKinekt BD 3 to trenażer połączony z biurkiem komputerowym. Teraz popedałujesz nawet na zdalnej

Każdy z tych modeli można zakupić w różnej konfiguracji sprzętowej. Przy czym warto pamiętać, że zastosowano tu też sztywny podział wersja 22 cali występuje w kilku wersjach pamięci z procesorem Intel Core i3. Analogicznie wersja 24-calowa dysponuje procesorem i5 a największa 27-calowa mocniejszym procesorem i7.

Acer Aspire C24
Acer Aspire C24 – chociaż obudowa jest z materiału sztucznego, to do złudzenia przypomina on szczotkowane aluminium

Ja do testów otrzymałem model Acer Apire C24-1650. Oznaczenie to jest dość precyzyjne i łatwo można domyśleć się, że dotyczy modelu z 24-calowym ekranem (o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli). Dodatkowo wyposażono go w 8 GB pamięci RAM, dysk SSD z 512 GB na dane oraz procesorem Intel 11 generacji i5-1135G7. Model ten występuje też w mocniejszej konfiguracji z końcówką 1651, który różni zastosowanie dedykowanej karty graficznej.

Acer Apire C24-1650 ma na pokładzie kamerę o rozdzielczości FullHD z matrycą 5 MP (która posiada fizyczny suwak zasłaniający oczko obiektywu), dwa mikrofony stereofoniczne (wspierające rozwiązanie poprawiające jakość dźwięku Acer PurifieldVoice) oraz stereofoniczne głośniki z obsługą DTS.

Acer Chromebook 315 – czy komputer za 1500 zł ma sens?

Na tylnym panelu mamy miejsce dla portu RJ-45 do podłączenia przewodowego internetu, obok jest też złącze Jack 3,5 mm, 3 porty USB 3.0, gniazdo HDMI oraz port DC. Po drugiej stronie znalazło się miejsce dla blokady typu Kensington. Dodatkowo u podstawy w wygodnym miejscu znalazł się port kolejny port USB oraz czytnik kart SD.

Acer Aspire C24
Acer Aspire C24 – wygodne port USB oraz gniazdo kart SD.

Do zestawu dołączono oczywiście bezprzewodową klawiaturę i myszkę. Acer zadbał też o przejściówkę, która pozwoli skorzystać z uchwytów w standardzie VESA — jeśli chcielibyśmy zamontować komputer np. na ścianie.

Acer Aspire C24-1650 w prezentowanej konfiguracji to koszt około 2799 PLN.

Budowa i wykonanie

Acer Apire C24 posiada zwartą i minimalistyczną obudowę. Dzięki temu, że jego wygląd jest zachowawczy może on posłużyć zarówno jako komputer do biura, do punktu usługowego czy też zwyczajnie – do domu. Taki design nie nudzi się i pozwala skupić się na pracy. Obudowa wykonana jest prawie w całości z materiałów sztucznych. Są one jednak bardzo dobrej jakości — można się tu pomylić i pomyśleć, że zastosowano tu prawdziwe aluminium. Obudowa jest też dobrze spasowana. Szczególne uznanie należy się tu za montaż statywu (czy też ramienia), na którym opiera się komputer na biurku. Jest ono tak solidne, że przenosiłem kilka razy komputer za nie, całkowicie bez oba, że może mu się coś stać. Serio! Jedyną formą jej regulacji jest korygowanie kąta wychylenia — może uznałbym to za wadę, ale nigdy nie potrzebowałem niczego więcej. Możliwe, że podobnie jak inni użytkownicy, co pewnie Acer odnotowal, projektując ten sprzęt.

Acer Aspire C24
Acer Aspire C24 – solidnie i dokładnie osadzone porty i złącza

Na uwagę zasługuje też coś, co pewnie tylko ja zauważam — solidne osadzenie portów i czytnika karty. Nawet jeśli nie gra to jakoś specjalnie roli, to na pewno świadczy o solidnym wykonaniu z myślą o długiej eksploatacji.

Acer Aspire C24
Acer Aspire C24 – pałąk jest naprawdę stabilny. Z tyłu czysto i schludnie – to lubię!

Coś, co uwielbiam, a Acer Aspire C24 uskutecznia, to używanie fizycznego suwaka, który zakrywa oczko kamery. Nie chodzi tu o to, że czuje się szpiegowany. Poprostu gdy siedzę na callu (a przecież wiadomo, że ubrałem się do połowy ;) ), szybciej i łatwiej jest mi przesunąć zaślepkę niż grzebać w opcjach aplikacji. Serio, to dla mnie ważne!

Sam obraz z kamery jest przyzwoitej jakości i wystarczy on do większości zastosowań. Dźwięk z głośników stereo jest dość precyzyjny, angażujący i dynamiczny. Ma też nieprzyzwoicie dobrą i rozbudowaną scenę oraz wyraźną separacją kanałów. To w zasadzie aż dziwne, bo fizycznie ciężko to osiągnąć zważywszy na budowę i gabaryt komputera. Zauważalnym jest natomiast fakt, że głośniki, chociaż prawidło grają, to robią to dosyć cicho. Dla mnie zadowalająco i tak głośno, ale jeśli chcielibyście wykorzystać Acer Aspire C24 jako głośny, domowy zestaw audio, to może to nie być najlepszy pomysł.

Acer Aspire C24
Dołączona do zestawu myszka i klawiatura. Tę pierwszą uwielbiam, tę drugą ciut mniej

W zestawie znalazła się również mysz i klawiatura. Ta pierwsza bardzo pasowała mi swoją ergonomią i nie miałbym problemu, by wykorzystywać ją na co dzień. Klawiatura to jednak model podstawowy i podczas testów wymieniłem ją na prywatną, która jest mechaniczna i nie ma niepotrzebnego mi panelu numerycznego (mam mało miejsca na biurku, co widać na zdjęciach ;) ).

Wrażenia i obsługa

Chyba byłem w błędzie, nie doceniając komfortu, jaki oferują komputery All-in-One. Duża powierzchnia ekranu to nie wszystko. Wszystko, co jest resztą, również powinno dobrze się zgrywać. Tak jest w przypadku Acer Aspire C24, który jest całkiem niezłym urządzeniem. Ma wydajny procesor Intel Core i5 (w tej wersji to model 11 generacji, dostępne są również inne), który połączono w zestaw z 8 GB RAM oraz 512 GB pamięci na dane na dysku SSD. Każdy sam musi określić, czy to mu to wystarczy. Oczywiście konfiguracji Acer Aspire C24 jest kilka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać model wydajniejszy (ale również i droższy).

Podczas recenzji zwróciłem uwagę na ostry, kontrastowy i żywy obraz z ekranu. Równie dobre (chociaż jak wspominałem nieco za ciche) są głośniki. Całość opakowano w obudowę, która zwraca uwagę swoim minimalizmem.. Muszę też wspomnieć o bardzo smukłych ramkach ekranu — uwielbiam to w tym Acerze!

Acer Aspire C24

Bardzo wygodnym rozwiązaniem okazał się port USB oraz czytnik kart SD umieszczone tuż pod logo Acer. W zestawie jest też przyzwoita myszka, którą z chęcią „zapomniałbym” oddać Acerowi .

Acer gra też czysto jeśli chodzi o oprogramowanie. Mógłbym tu przeznaczyć dodatkowy akapit, a nawet śródtytuł na opisywanie dołączonego softu. Na szczęście nie muszę. Nie ma tu żadnego bloatware, który spowalniałby pracę lub stanowił zbędny dodatek. Acer preinstaluje konieczne aplikacje do konfiguracji lub rejestracji urządzenia. Jest też kilka malutkich dodatków, ale nie stanowią one ani zagrożenia, ani też nie obciążają systemu. Da się je też szybko usunąć. Przykładem jest apka DropBoxa, tę jednak warto zostawić, bo dzięki Acer można zyskać 100 GB przestrzeni, na rok w gratisie.

Więcej informacji o Acer Aspire C24-1560 dostępnych jest pod tym adresem.