Z oferty Apple znika ostatni MacBook Pro wykorzystujący pasek Touch Bar. To krótka, ale istotna część historii firmy z Cupertino. Czy będziecie tęsknić za wspomnianym elementem?

Zwykło się mówić, że z dwóch gigantów branży okołotechnologicznej, czyli Google i Apple, ten pierwszy zdecydowanie częściej decyduje się ubijać swoje projekty. Nie zliczę, ile razy miałem okazję marudzić na to, że gigant z Mountain View uśmiercił rozwiązanie, z którego byłem naprawdę zadowolony i którego aktualizacji wyczekiwałem. W przypadku Apple zdarza się to zdecydowanie rzadziej… ale zdarza się.

//dzisiaj na dailyweb

Wprowadzenie do portfolio nowych komputerów MacBook Pro z chipami M3, M3 Pro i M3 Max wiąże się z usunięciem z oferty wielu wcześniejszych modeli. Firma potwierdziła, że nie będzie już sprzedawać MacBooka Pro z Touch Barem. To w zasadzie ostatnia szansa na wygodne i szybkie nabycie tegoż komputera u partnerów.

Pożegnajmy Touch Bar – Apple uznało go za relikt przeszłości

Touch Bar 2

Pamiętam dzień prezentacji MacBooków Pro z Touch Barem i efekt WOW, jaki wywołała u mnie prezentacja. Rok później kupiłem swój wymarzony komputer wyposażony w rzeczony dodatek. To niewielki, podłużny ekran OLED, który zastępował klawisze funkcyjne od F1 do F12 oraz (początkowo) przycisk ESC. Inteligentny pasek pozwalał na szereg różnych działań. Ich dostępność zależała od tego, jaką aplikację mamy aktualnie otwartą. Mogliśmy sterować multimediami, pracować nad dokumentami czy arkuszami, a także poruszać się po opcjach przeglądarki internetowej.

Jedną z przydatniejszych funkcji oferowanych przez Touch Bar była możliwość obsługi aplikacji do edycji grafiki. Edytowanie zdjęć z wykorzystaniem wirtualnych przycisków to było coś. Oczywiście, osoby przyzwyczajone do skrótów klawiszowych mogą twierdzić inaczej, natomiast ja mówię to na własnym przykładzie. Tym, z czego korzystałem zdecydowanie najczęściej, były emotki. Tak, wiem, że dziś mam do nich skrót w osobnym przycisku, natomiast wspomniany ficzer dodawał uroku MacBookowi.

iPhone 15 Pro Max posłużył do nagrania całego eventu Apple Scary Fast

Touch Bar pojawiał się w MacBookach Pro produkowanych od 2016 do 2019 roku. Najwyraźniej jednak użytkownicy nie docenili możliwości oferowanych przez ten, na swój sposób, innowacyjny dodatek.