Jeszcze w sierpniu ceniony w branży dziennikarz, Mark Gurman, zapowiadał, że kolejna generacja Apple Watch będzie istotnie różnić się od obecnej w jednej bardzo ważnej kwestii. Te doniesienia potwierdził właśnie kolejny leaker.

Postaci Mark Gurman’a nie trzeba specjalnie przedstawiać. Publikowane przez dziennikarza Bloomberga plotki, dotyczące nadchodzących produktów Apple, sprawdzają się z porażającą dokładnością, o czym w kontekście innego przecieku (dotyczącego iPhone’a 16) rozmawiali ostatnio nasi redaktorzy w odcinku The Grengolady.

//dzisiaj na dailyweb

Tym razem jednak w centrum uwagi mamy wiadomość przekazaną przez innego leakera, który dostarcza zakulisowe informacje na temat sprzętu Apple. Użytkownik kryjący się pod nickiem Kosutami przekazał, że w nadchodzącej odsłonie smartwatchy całkowicie przeprojektowany zostanie system mocowania pasków.

Apple Watch X z nowym systemem mocowania pasków

Przyszłoroczny model Apple Watch będzie należał do dziesiątej generacji. Przez ostatnie lata design koperty nie zmienił się znacząco, a okrągły jubileusz serii jest idealnym momentem do wprowadzenia znaczących zmian. Takiego zabiegu Apple dokonało w przypadku iPhone’a, gdy w dziesiątą rocznicę premiery pierwszego modelu pokazano iPhone X (zamiast iPhone 9), który wyróżniał się brakiem Home Button. W jego miejsce pojawił się systemem Face ID.

Apple Watch Series 9 zastąpił mi Apple Watch Ultra. Nie, nie zwariowałem

Tuż po premierze Apple Watch 9, który nie zaskoczył wyglądem i nie wprowadził rewolucyjnych funkcji, pojawiały się doniesienia na temat kolejnej odsłony serii okrzykniętej jako Apple Watch X. Osoby będące blisko procesów projektowych w Apple miały powiedzieć, że istniejący system pasków zajmuje dużo miejsca, które można byłoby lepiej wykorzystać, chociażby powiększając baterię lub umieszczając w obudowie bardziej rozbudowane czujniki odpowiedzialne za monitorowanie stanu zdrowia. W związku z tym Apple najwyraźniej rozważa zastosowanie magnetycznego systemu mocowania paska, ale obecnie nie można z pewnością powiedzieć, czy ta konkretna metoda będzie dostępna już w Apple Watch X.

Kosutami uchodzi za wiarygodną osobę. Zaufanie zbudował chociażby wtedy, gdy jako pierwszy przekazał, że Apple zastąpi na początku tego roku skórzany pasek w wariancie Modern Buckle nowym materiałem FineWoven. Pierwsze rzeczywiste zdjęcia pasków z tej tkaniny ujrzały światło dzienne jeszcze przed oficjalną premierą także za sprawą Kosutami.

Mechanizm łączenia pasków z obudową Apple Watch pozostaje niezmienny od czasu wprowadzenia urządzenia na rynek w 2014 roku. Jest to genialne rozwiązanie, które sprawia, że wymieniając zegarek na nowszy model (o ile nie zmienia się rozmiaru koperty), nie trzeba, jak w przypadku etui, kupować nowych akcesoriów. Apple Watch ma szczelinę wzdłuż górnej i dolnej krawędzi, która umożliwia wsunięcie paska i zatrzaśnięcie go na miejscu za pomocą sprytnego mechanizmu ze sprężyną. Po naciśnięciu przycisku, znajdującego się obok szczeliny na spodzie urządzenia, pasek zostaje zwolniony i można go łatwo wysunąć.

Pasek do Apple Watch

Zmiana systemu, do której użytkownicy przyzwyczajali się przez lata, z pewnością wywoła spore kontrowersje. Należy tutaj szczególnie podkreślić to, że wszystkie dotychczas wyprodukowane paski przestaną być kompatybilne, a zatem najprawdopodobniej będą musiały wylądować w śmietniku. Z podobną sytuacją mamy do czynienia obecnie w przypadku akcesoriów i przewodów z interfacem Lightning, który w iPhonie 15 został zastąpiony przez USB-C.

Jak to ma często miejsce, i tym razem rację będą mieli ci, którzy powiedzą, że lepsze jest wrogiem dobrego. W zamian za konieczność wymiany posiadanych pasków otrzymamy najprawdopodobniej dużo większą baterię, co z kolei sprawi, że rzadziej będziemy zmuszeni ściągać zegarki z rąk, by je ładować. Może to mieć istotny (pozytywny) wpływ na zużywanie się pasków, na co, jako posiadacz pięknego, aczkolwiek niezupełnie odpornego na rozciąganie paska Braided Solo Loop, mocno liczę.

Na koniec jestem ciekaw, co wybralibyście? Pojemniejszą baterię czy pełną kompatybilność opasek?