MSG Sphere to niesamowity projekt. Ogromna kopuła LED w Las Vegas ma być rewolucją w nowym doznawaniu filmów czy koncertów. Przeprowadzono pierwszy test!

MSG Sphere to ogromna kopuła, której budowę rozpoczęto już w 2019 roku. Koszt konstrukcji to bagatela – 2,2 miliarda dolarów. Jej średnica to 366 metrów, dzięki której znajduje się na liście największych kulistych obiektów na świecie. Zewnętrzna część to ekran LED o wysokiej rozdzielczości, który będzie wyświetlał dynamiczne, 360-stopniowe efekty wizualne widoczne z wielu kilometrów. Kopuła MSG Sphere będzie mogła pomieścić 20 000 widzów, z czego 18 000 miejsc będzie siedzących. Dodatkowo każde z nich będzie miało dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu.

MSG Sphere
fot. Matt Kling / fox5vegas

 

MSG Sphere to cud świata największy!

MSG Sphere będzie robić niesamowite wrażenie z zewnątrz, jednak największe atrakcje czekają w środku. Uruchomcie wyobraźnie i spróbujcie sobie zwizualizować to, co będzie tam wyświetlane i w jakiej formie. Seanse 3D, 4DX, ScreenX w Cinema City mogą razem się schować przy tej rewolucyjnej technologii. To VR bez okularów przy najnowocześniejszym standardzie dźwięku i wideo. Wejdziemy do innego świata, w którym zobaczymy cuda na kiju. MSG Sphere posiada unikalny system audio o pojemności 164 000 głośników! Nowoczesna technologia może izolować określone dźwięki, a nawet ograniczać je do niektórych części odbiorców.

To nie będzie tylko wysoce zaawansowany seans – to przeżycie. Pójście na koncert czy film dokumentalny będzie równoważne z wchłonięciem całego seansu, który będzie nas otaczał z każdej strony. Doznania będą wzmocnione specjalnymi efektami, takimi jak podmuch wiatru, chłodu, zwiększona temperatura, czy emisja zapachów. Opublikowano nagranie z pierwszych testów.

MSG na pierwszym teście wygląda jak zjawisko nie z tego świata

MSG Sphere na nagraniu z zewnątrz wygląda, jakby w jakimś zaawansowanym programie dograno specjalny efekt graficzny. Niczym z filmu Sci-fi – jakaś tajemnicza kula ulokowała się w samym Las Vegas. Coś niesamowitego, bo to żaden fejk! Przynajmniej na to liczę (w czasach rozbudowanej sztucznej inteligencji wszystko jest możliwe), bo nie mam podstaw w niewiarę, bo projekt nie powstał w jeden dzień. Nie przesadzę, używając stwierdzenia, że to najbardziej zaawansowana i innowacyjna konstrukcja na Ziemi, wyglądająca jak 8 cud świata. MSG Sphere ma zostać otwarte 29 września 2023 roku. Właśnie wtedy odbędzie się pierwsze wydarzenie, jakim będzie koncert U2. Specjalna seria występów na żywo będzie nosiła nazwę U2:UV Achtung Baby Live at Sphere

Drugim takim doznaniem będzie Postcard from Earth.  To pierwszy program stworzony w celu pełnego wykorzystania technologii XXI wieku. Produkcja jest obecnie w toku i zaoferuje wyjątkową perspektywę na wspaniałe piękno życia na Ziemi w niespotykanej dotąd skali. Za obraz będzie odpowiadał sam Darren Aronosfky, twórca filmowych hitów, takich jak: Źródło, Noe, Requiem dla snu, Mother!, czy ostatniego Wieloryba.

Czy najdroższe miejsce w Las Vegas zwróci się właścicielom? Patrząc na wyprzedane od dawna bilety na U2 są spore szanse, że za jakiś czas tak się stanie. Nie widzę fiaska tej inwestycji – jedynie w sytuacji, kiedy napotka problemy techniczne – szczególnie podczas premiery. Nieprzychylne oceny mogą pogrążyć projekt. Ja trzymam kciuki, bo takich kinowych i muzycznych doznań nie doświadczycie nigdzie. Technologio witaj! James Cameron już zazdrosny, czy wręcz przeciwnie – ostrzy sobie ząbki, aby pokazać Avatara 3 w takim miejscu? Nawet najsłabszy scenariusz wybroni się wtedy oprawą audiowizualną, dosłownie nie z tego świata!