Teraz chyba każdy nowy samochód ma na wyposażeniu Apple CarPlay i Android Auto, które zdecydowanie zwiększają możliwości systemu auta. Poszerzenie interfejsu o Google Maps, Spotify czy asystenta głosowego to istny przełom. Niestety na ten moment większość aut jest wyposażona w wersję przewodową, a to się wiąże z koniecznością podłączania telefonu za każdym razem gdy wsiadamy. Motorola wymyśliła sposób na rozwiązanie tego problemu i co najważniejsze, niekosztujące tysięcy.

ma1 motorola 1 1

MA1 od Motorola – co to?

Motorola MA1 to adapter, który dodaje bezprzewodowy Android Auto do istniejących interfejsów systemów multimedialnych w autach. MA1 podłącza się do USB samochodu i to wyzwala automatyczne połączenie również przez Bluetooth z komputerem. Po ustabilizowaniu się połączenia adapter ten tworzy swoisty most pomiędzy telefonem a systemem w samochodzie. W ten sposób my się łączymy bezprzewodowo z Motorolą, a ona już klasycznie przewodowo przesyła sygnał. Połączenie pomiędzy telefonem oraz adapterem odbywa się po WiFi 5Ghz, czyli w ten sam sposób co w samochodach oryginalnie wyposażonych w system bezprzewodowy, zatem nie ma mowy o opóźnieniach czy niestabilnym sygnale.

R E K L A M A

Na ten moment Motorola jest w trakcie certyfikacji tego rozwiązania przez Google i tylko to opóźnia możliwość zakupu urządzenia o kilka tygodni. Współpraca z Apple jest bardziej zawiła, zatem na razie użytkownicy Apple muszą się obejść smakiem. Moim zdaniem jest to tylko kwestia czasu, aż uda się licencję uzyskać.

Motorola MA1 – Cena

Przeważnie proste, ale niesamowicie użyteczne rozwiązania oznaczają nieprzyzwoicie wysoką cenę jak za proste urządzenie. Płacimy za know how, certyfikacje oraz patenty. Motorola MA1 zaskoczyła mnie pozytywnie, ponieważ kosztuje niecałe 90$ i będzie można ją zamówić już od 28.01.2022. Jak dla mnie, mega dobrze wyceniony sprzęt.

ma1 motorola 1

Jedynym warunkiem działania tego urządzenia to minimum Android 11 w telefonie oraz obsługa sieci Wi-Fi 5Ghz. To właśnie tak małe wymagania oraz tak duży rynek zbytu (Motorola szacuje rynek na 100 milionów samochodów) pozwolił zredukować cenę to akceptowalnego poziomu. Wygoda codziennego funkcjonowania z samochodem za ok. 400zł? Ja jestem na tak.

 


Posłuchaj nas!