Google ogłosił szereg nowości na Androida podczas tegorocznych targów MWC. Mowa między innymi o integracji Gemini z Wiadomościami i podsumowaniach tekstowych opartych na sztucznej inteligencji podczas jazdy samochodem.

Mimo że targi MWC nie są już może miejscem, gdzie odbywają się największe premiery świata mobilnego, wciąż sporo informacji można wyciągnąć z barcelońskiej imprezy. O premierach, ciekawostkach i nowościach z targów MWC 2024 przeczytasz więcej tutaj.

//dzisiaj na dailyweb

Google konkretnie zainwestowało w AI i implementuje coraz więcej rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w usługi i narzędzia. Choć często AI jest implementowane na siłę i nie daje żadnej realnej korzyści, jest coraz więcej zastosowań sztucznej inteligencji, które rozwiązują realne problemy użytkowników i odpowiadają na ich potrzeby lepiej od funkcji bez AI.

Nowości w Android na MWC

 

Nowości w Android na MWC
fot. google

Google pokazało kilka nowości dla swojego systemu Android na MWC 2024. Pierwszą z nich jest implementacja chatbota Google w aplikacji Wiadomości. Gemini w Wiadomościach może obsługiwać podstawowe zadania, takie jak redagowanie wiadomości i pomoc w planowaniu wydarzeń. Gdy się nudzicie, chatbot od Google może zabawiać Was rozmową. Funkcja nadal znajduje się w wersji beta i na razie jest dostępna tylko dla anglojęzycznych użytkowników Wiadomości.

Drugą funkcją, którą jaram się zdecydowanie bardziej, jest wprowadzenie AI do Android Auto. Nowa funkcja może pomóc zminimalizować rozpraszanie uwagi osoby wysyłającej SMS-y podczas jazdy. Sztuczna inteligencja zaimplementowana w Android Auto automatycznie podsumuje wiadomości i przeczyta na ich podstawie zwięzłą wersję. Zasugeruje również odpowiedzi i działania oparte na wiadomościach jak udostępnianie ETA, dzięki czemu użytkownik może odpowiedzieć jednym dotknięciem i skupić się na kierowaniu pojazdem. Podgląd działania funkcji możecie zobaczyć na poniższym wideo (od 00:05).

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Pozostałe aktualizacje są mniej spektakularne, ale znajdą z pewnością swoich odbiorców. Wśród nich jest kilka nowych funkcji ułatwień dostępu dla Androida, w tym podpisy obrazów generowane przez sztuczną inteligencję w aplikacji Lookout. Będzie ona w stanie generować opisy dla obrazów znalezionych w Internecie lub otrzymanych w wiadomościach i odczytywać je na głos użytkownikowi. Funkcja jest dostępna tylko w języku angielskim, ale będzie nieprzerwanie wdrażana na całym świecie. Funkcja Obiektywu Google w Mapach również otrzymuje ulepszoną opcję czytnika ekranu, która pozwoli użytkownikom skierować aparat telefonu na określony obiekt (na przykład restaurację lub przystanek), zapewniając informacje na jego temat.

Aktualizacje Androida obejmują również nowe elementy sterujące przesyłaniem dla Spotify o nazwie Spotify Connect, dzięki czemu użytkownicy mogą płynnie przełączać się między swoimi urządzeniami (np. ze słuchawek na głośnik). Funkcja ta była już dostępna dla YouTube Music.

[MWC 2024] Samsung zapowiada Galaxy Ring. Czy pierścień pełniący rolę opaski fitness ma jakikolwiek sens?

Nowości w Androidzie pokazane przez Google podczas MWC nie są może spektakularne, ale cieszy fakt, że po zachłyśnięciu się sztuczną inteligencją i pchaniu jej dosłownie wszędzie duże firmy zaczęły korzystać ze sztucznej inteligencji w sposób celowy, rozwiązując realne problemy użytkowników.