Chcesz stworzyć model 3D przedmiotu, ale Blender czy 3ds Max są poza Twoim zasięgiem? Aplikacja RealityScan od Epic zrobi to za Ciebie. Wystarczy, że wykonasz zdjęcia dowolnego obiektu. Wszystko za darmo.

W Apple App Store pojawiła się finalna wersja aplikacji RealityScan od firmy Epic, której użytkowanie jest w pełni darmowe. Program był wcześniej dostępny w formie beta, ale teraz mogą skorzystać z niego wszyscy chętni użytkownicy iPhone’ów zgodnych z systemem iOS 16 lub nowszym. Producent twierdzi, że wersja dla Androida jest już w przygotowaniu i zadebiutuje w przyszłym roku. Co tak właściwie oferuje aplikacja i dlaczego warto poświęcić jej czas?

R E K L A M A

RealityScan

RealityScan od Epic Games: twórz realistyczne modele 3D na bazie zdjęć zrobionych smartfonem – prościej się nie da

Swojego czasu miałem prawdziwą zajawkę na zabawę Blenderem. Nie zostałem mistrzem modelowania obiektów 3D, ale byłem w stanie opracować proste przedmioty, nałożyć na nie tekstury, a nawet zrealizować proste animacje w celu wyrenderowania. Powiem jedno – to przednia zabawa, która wymaga czasu, chęci do nauki oraz „tego czegoś”, czego brakuje większości z nas (w tym mnie). Mamy jednak 2022 rok i sztuczna inteligencja wchodzi ze swoimi wirtualnymi butami w każdy aspekt naszego życia i pracy. Dotyczy to również tworzenia trójwymiarowych obiektów. Jeśli postęp pójdzie tym torem, za kilka lat specjalistyczne oprogramowanie będzie co najwyżej wsparciem dla teoretycznie prostych w użytkowaniu rozwiązań.

Weźmy za przykład aplikację RealityScan od Epic Games. Program działa w oparciu o kilka zdjęć obiektu (szklanka, hydrant, a nawet samochód), które musimy wykonać pod różnymi kątami. W miarę postępów RealityScan tworzy swoistą mapę termiczną, która za pomocą kolorów wskaże, które miejsca wymagają dodatkowej uwagi, czyli wyższej liczby zdjęć. Podgląd skanu jest dostępny bezpośrednio z poziomu aplikacji, gdzie możemy podziwiać efekty naszej pracy.

Efekt możemy wyeksportować do Sketchfab, czyli platformy do udostępniania modeli 3D, skąd będzie można pobrać model do innych aplikacji związanych z projektowanie 3D, wirtualną rzeczywistością czy rzeczywistością rozszerzoną. Brzmi to jak idealne rozwiązanie dla twórców gier.

Neuralink: testy na ludziach ruszą w ciągu sześciu miesięcy. Elon Musk wszczepi implant mózgu również sobie