Batalia Epic Vs. Apple to większościowa porażka Epic. Unia Europejska nakazała jednak dopuścić w systemie Apple do działania zewnętrznych sklepów z aplikacjami i grami, które będą poza kontrolą twórcy systemu. Epic postanowił to wykorzystać! Epic Game Store już niedługo na iOS oraz również dla Android.

Apple zadało potężny cios Epic (w sprawie o zaległe opłaty). Uchyliło się również (w sumie to sędzia to zrobił) w sprawie 9 pozwów Epic przeciwko Apple. Epic wymierzył tylko jeden celny cios w sprawie, która nie miała dużego znaczenia. Można śmiało powiedzieć, że to Apple było górą. Apple dostało jednak rykoszetem na terenie UE. Zmuszone zostało do zezwolenia na powstawanie zewnętrznych sklepów z aplikacjami.

//dzisiaj na dailyweb

Pierwsze tego tupu sklepy zostały już zapowiedziane. Teraz do gry wchodzi Epic Game Store, które taki sklep przygotuje zarówno dla iOS jak in Androida.

Epic Game Store już niedługo

Epic Game Store

Myśleliśmy, że pierwszym sklepem zewnętrznym z aplikacjami na iOS będzie Setapp Mobile, o którym ostatnio pisałem. W przypadku niego jestem pewny, że oferowane w nim aplikacje będą starannie dobrane pod względem jakości i bezpieczeństwa.

Od kilku tygodni można było spotkać się z pogłoskami, które mówiły o tym, że podobny plan ma również Epic — którego największy hit i największe źródło dochodu wyleciało ze sklepy Apple za oszukiwanie i łamanie regulaminu. To w zasadzie całkiem spodziewany krok. Firma wróci ze swoim największym hitem na mobilne platformy, oferując usługi również innym twórcom gier.

Sprawa Apple tax wróci na wokandę? Tego najwyraźniej chce Epic Games

To z jednej strony może być ciekawe, ale z drugiej stworzy pewnego rodzaje bańkę dla usług, które będą pod nadzorem niewłaściwych osób. Mam tu na uwadze karę, jaką we wrześniu zeszłego roku nałożyło amerykańskie FTC na Epic. To kwota 520 milionów dolarów, z czego 245 milionów stanowiło zadośćuczynienie za umożliwianie „nieświadomych zakupów” w grze, których ofiarami stało się nawet 37 milionów osób. Mechanizm był prosty — Fornite wymagał na stałe podpiętej karty, która umożliwiana zakupy w grze. Dzieci nakłaniane były do zakupów, a rodzice o niczym nie wiedzieli. Nie dało się też zablokować zakupów w grze.

Teraz Epic ogłasza powrót na smartfony Apple. Firma uruchomi Epic Game Store, który będzie dostępny w tym samym czasie dla iOS oraz Android. Platforma ma zaoferować te same uczciwe warunki, dostępne dla wszystkich, w prawdziwym sklepie wieloplatformowym, z niesamowitymi grami dla każdego.

Jak to wyjdzie, nie wiem. Gdybym miał jednak dzieci, sprawdziłbym dla pewności wszystkie aplikacje zainstalowane za pośrednictwem Epic Game Store.