Telefon z fizyczną klawiaturą, systemem Android, pięknym, ale minimalistycznym wyglądem, ekranem wykonanym w technologii E-Ink o proporcjach 1:1 – taki właśnie jest Minml. Nowy projekt, który kilka dni temu powstał do życia.

Oczywiście nie jest to coś całkiem odkrywczego, bo podobnych urządzeń było już sporo. Faktem jest jednak to, że z jakiegoś powodu nikt jeszcze nie osiągnął rynkowego sukcesu.

//dzisiaj na dailyweb

Przyczyn było wiele: niedostateczne zadowolenie użytkowników, słaba sprzedaż czy kiepskie wykonanie. Sporo osób wciąż jednak szuka idealnego rozwiązania. No i właśnie dlatego powstał projekt Minml.

https://www.youtube.com/watch?v=r9cCUq63esw

Minml – minimalizm w świetnej formie

Było kilka ciekawych urządzeń z ekranami E-Ink, które wykraczały poza skalę rynkowych wyobrażeń — maszyna do pisania Freewrite i mikrokomputer Beepberry. Były też minimalistyczne telefony, takie jak polska Mudita, Punkt QWERTY (który nie wszedł do produkcji, ale istniał) czy Light Phone. Co jakiś czas pojawiają się też minimalistyczne smartfony, jak Blloc (który umarł i ożył jako nakładka Androida) czy nowy Punkt MC02. Ostatnio słyszeliśmy też o etui do iPhone’a z klawiaturą QWERTY od znanego YouTubera. Wszystko to balansuje gdzieś na pograniczu minimalizmu i naszych potrzeb. Teraz to wszystko znów chce połączyć Minml, a Wy możecie stać się projektantami tego produktu i sukcesu.

Miniml

Minml to projekt, który jest na wczesnym stadium rozwoju. Właściwie nie wiadomo, kto za nim stoi i czy w ogóle osoby te podchodzą do projektu na serio. O co więc cały ten szum? Firma ma nazywać się Minimal Company, ich produkt Minml Phone.

Projekt zaproponowany przez Minml w 100% odpowiada potrzebom użytkowników. Zasadniczo to jest on nawet tworzony bezpośrednio przez nich, bo firma kontaktuje się z nimi przez kanał w serwisie Reddit. Przykładowo ten wątek pozwolił określić ogólną formę telefonu. Użytkownicy woleli bardziej fizyczną klawiaturę QWERTY od dużego i dotykowego ekranu.

Miniml

Cala akcja wypłynęła kilka dni temu na Reddicie. Oficjalna strona jest aktualizowana na bieżąco (właśnie pojawiły się na niej nowe rendery). Zapowiedź twórców mówi tu o urządzeniu, które rozmiarami ma być podobne do Blackberry Classic. Mowa tu też o ekranie o stosunku boków 1:1 i przekątnej 3,5 cala, klawiaturze o przekątnej 3,9 cala.  Bateria urządzenia potencjalnie poszczyci się 4000 mAh, co pozwoli na co najmniej 4 dni pracy. Urządzenia może dysponować też szybkim ładowaniem — od 0 do 80% w 30 minut.

[CES 2024] iPhone niczym BlackBerry. Nowe etui z klawiaturą stworzone przez youtubera zachwyca

Minml ma kosztować około 400 dolarów i być dostępne globalnie (potwierdzono dostępność w Europie). Są rozbieżności w sposobie działania, systemie (wiadomo tylko, że ma to być własny MinimalOS na bazie systemu Android) i dostępnych funkcjach. Wiadomo jednak, że producenci chcą, aby Minml był jakościowym produktem w pełni zaprojektowanym w Kalifornii w USA. Kwestią kluczową jest minimalizm, ekran E-Ink oraz kwestia prywatności użytkownika.

Jeśli chcecie wiedzieć o tym telefonie więcej, śledźcie ten wpis na forum Reddit. Możecie tam też zaproponować swoje pomysły.