Fani „Minecrafta” rok 2021 z pewnością mogą zaliczyć do udanych. Aktualizacja „Caves and Cliffs” znacznie zwiększyła możliwości zabawy w wirtualnym świecie, wprowadzając ogromne góry i jaskinie, a także całą masę dodatkowej zawartości. Nowości potwierdzone na Minecraft Live 2021 z pewnością również ucieszą wiele osób.

Minecraft w Xbox Game Pass

Dotychczas „Minecraft” był dostępny jedynie do standardowego zakupu. Teraz gracze PC dostaną kolejną możliwość dotarcia do produkcji. Zarówno wersja Java, jak i Bedrock trafią do usługi Xbox Game Pass 2 listopada. Całość została nazwana „Minecraft PC Bundle” i już w przyszłym roku trafi do sprzedaży poza abonamentem. Co więcej, każda osoba posiadająca jedną z edycji zawartych w pakiecie, drugą dostanie za darmo.

Nowe funkcje kompatybilności

Mojang poinformował także o ujednoliceniu sposobu generowania świata przez wersje Java i Bedrock. Po wpisaniu takiego samego seeda (kodu określającego stworzony świat) na obu edycjach gra stworzy taki sam świat. Dotychczas wykreowane plansze były różne na każdej z wersji.

Dla osób przywiązanych do swoich światów pojawiła się dobra wiadomość. Nowa funkcja „world blending” pozwoli dostosować wygenerowane wcześniej krainy do nowej aktualizacji gry, która pozwala graczom budować znacznie wyżej, a także generuje znacznie głębsze jaskinie niż wcześniej.

Aktualizacja Minecraft 1.19 – The Wild Update

W przyszłym roku otrzymamy aktualizację 1.19 – „The Wild”. Będzie ona mniejsza od tegorocznego Caves and Cliffs, ale wprowadzi wiele nowych rzeczy, głównie zwiększających zróżnicowanie świata. Największym elementem przyszłorocznego update’u będzie biom Deep Dark, który ma być najmroczniejszym z dostępnych dotychczas w grze.

Minecraft: Dungeons – The Cloudy Climb

Aktualizacji doczeka się też „Minecraft: Dungeons”. W grze pojawi się tryb Seasonal Adventures, połączony ze znanym m. in. z „Fortnite” karnetem bojowym. Karnet dostępny będzie w dwóch opcjach – darmowej i płatnej, która pozwoli odblokować więcej nagród. Rozpoczęcie nowego sezonu nie zamknie dostępu do poprzednich, więc gracze, którzy nie zdążą wykonać niektórych zadań będą mogli zająć się tym po premierze kolejnego.

Dodatkowo opublikowany zostanie tryb The Tower, oparty na wspinaniu się na górę wieży pokonując coraz silniejszych wrogów. Nowa aktualizacja pojawi się w grudniu.