Światowy dzień Emoji: Apple i Google pokazują 60 nowych emotek 🥰

Światowy dzień Emoji: Apple i Google pokazują 60 nowych emotek 🥰

Opublikowano 18.07.2019 8:19 -


Emoji, emotikona, emotikon czy emotka — nieważne, jak będziemy nazywać ten ciąg znaków. Ważne, że na stałe wszedł do użytku. Wczoraj miał swój dzień, więc Apple i Google pokazują aż 60 nowych Emoji ;).

Uśmiechnięta buźka wyrażona dwukropkiem, półpauzą oraz nawiasem okrągłym zamykającym jest już z nami prawie 40 lat. Po raz pierwszy użyta była 19 września 1982 o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University. 100 lat wcześniej, bo 30 marca 1881 roku, ideę buziek wyrażających emocje za pomocą znaków przestankowych, opisano w satyrycznym czasopiśmie Puck.

17 Lipca dniem Emoji

Dlaczego to ten dzień jest dniem Emoji? Nie mam pojęcia ;). Wiem za to, jak ważne są Emoji w dzisiejszym świecie. The Telegraph uznał Emoji za najszybciej rozwijający się język na świecie. W 2015 Oxford Dictionary uznał 😂 (face with tears of joy) za „słowo roku”. Nawet sam Vladimir Nabokov tęsknił za znakiem typograficznym wyrażającym emocje – szkoda, że zmarł na 5 lat przed tym, jak Fahlman użył takiego znaku po raz pierwszy.

Google i Apple znane są z tego, że w dniu Emoji prezentują nowe symbole, których będzie można używać w systemie podczas edycji tekstu. Tym razem nie będzie spektakularnych zmian, obie firmy zaprezentują razem 60 nowych Emoji, które głównie będą angażować osoby z dysfunkcjami oraz pary trzymające się za ręce o różnej orientacji i pochodzeniu. Jest też kilka mniej istotnych emotek, ale pewnie sami je znajdziecie. Apple zapowiada wprowadzenie nowych Emoji już na jesień. Google wprowadzi je wraz z Androidem Q.

Będzie też kilka Emoji, których brakowało — bo jak żyć bez flaminga, orangutana i leniwca oraz indyjskiego sari, pomarańczowej kamizelki i plażowych szortów?

Dla mnie najważniejszą będzie „ziewająca buzia”. To coś, czego mi brakuje w tym tygodniu 😴. Mam jednak nadzieję, że nie będę jej widywał w komentarzach 🤪.

Wieści z Rozładowani.pl