Laptop dla nauczyciela to program polskiego rządu, dzięki któremu ludzie oświaty mogą zdobyć całkiem solidny sprzęt zupełnie za darmo. Na liście urządzeń, zakwalifikowanych do programu, znalazła się najnowsza seria Acer Chromebook Plus, która zadebiutowała na polskim rynku w październiku 2023 roku. Przypomnijmy, czym sprzęty mogą się pochwalić i w jaki sposób mogą pomóc nauczycielom w nauce i pracy.

Seria Chromebook Plus to dwa modele: Acer Chromebook Plus 515 i Acer Chromebook Plus 514. Na tle poprzedników wyróżnia je fakt, że po raz pierwszy w urządzeniach tego typu można było znaleźć narzędzie Google, takie jak: Zdjęcia Google, Adobe Photoshop i Adobe Express. Ponadto Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google dzięki menedżerowi plików Chromebooka Plus mogą działać również offline. Warto zwrócić uwagę, że to jedyne Chromebooki na polskim rynku, które kwalifikują się do programu „Laptop dla nauczyciela”.

Każdy z nich ma od 8 GB do 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD do 256 GB dla 14-calowego Acer Chromebook Plus i do 512 GB dla wersji 15-calowej. Wyposażone są w technologie Wi-Fi 6E, a także Bluetooth 5.1 i dwa porty USB typu C i HDMI. Ponadto w specyfikacji można znaleźć kamerę internetowa 1080p z Temporal Noise Reduction (TNR) i obiektywem Blue Glass,  podwójne głośniki skierowane w górę z systemem DTS® Audio. Oba modele to mocny sprzęt – spełniają amerykańską normę militarną MIL-STD 810H.

Laptop dla nauczyciela to interesujący program, w którym można „zgarnąć” jeden z dwóch modeli nowej serii Acer Chromebook Plus

Laptop dla nauczyciela
Acer Chromebook Plus – jeden z modeli serii

Chromebook Plus to seria urządzeń, która podtrzymuje dewizę firmy, związaną z ochroną życia naszej planety. Wspierają misję firmy Earthion, oferując szereg przyjaznych dla środowiska funkcji oraz certyfikat EPEAT. Zastosowano w nich materiały do produkcji pochodzące z recyklingu, ekologiczne opakowania oraz energooszczędną konstrukcję spełniającą wymogi certyfikatu Energy Star.

Acer Chromebook Plus 515 (CB515-2H/T) kosztuje 2199 złotych, z kolei Acer Chromebook Plus 514 (CB514-3H/T) – 2499 złotych. Teraz producent rusza z kampanią, w ramach której nauczyciele mogą zrealizować bon od Państwa w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Dzięki niemu można zdobyć bardzo solidny sprzęt do pracy i edukacji. Przyjmując, że do wykorzystania jest kwota 2500 zł, to Chromebooki od Acera są w zasięgu ręki. To ostatnia chwila na złożenie wniosku. Zbiór zasad możecie znaleźć na stronie gov.pl. Nasza Kinga również spisała dla nauczycieli szybki tutorial, który znajdziecie poniżej.

Laptop dla nauczyciela – jak skorzystać z bonu?

Acer Chromebook Plus to jedyna seria Chrombooków, dostępna w programie „Laptop dla nauczyciela”

Chromebook Plus to seria, która wpisuje się idealnie w program „Laptop dla nauczyciela”. Dzięki współpracy Acera z Google, nauczyciele otrzymają dostęp do narzędzi, które pomogą zarówno w nauce, jak i pracy w domu. Adobe Photoshop i Adobe Express pozwolą na edycje zdjęć, tworzenie grafik społecznościowych i grafik. Generatywna sztuczna inteligencja Adobe Firefly ułatwi użytkowanie oprogramowania. Rozszerzanie, dodawanie, usuwanie zawartości czy zamiana tekstu na obraz nie będzie stanowić żadnego problemu.

Google Zdjęcia z funkcją Magic Eraser to wysoka jakość materiałów i duże możliwości edycji. Każdy niechciany element usuniemy za pomocą jednego przycisku, efekt HDR zwiększy jakość obrazów, a proste narzędzia pozwolą na tworzenie filmów. Jak Google to i oczywiście standard, taki jak: Dokumenty, Arkusze oraz Prezentacje, które są automatycznie wbudowane i działają również w trybie offline.

Dużo narzędzi, dużo danych, dużo arkuszy oraz dużo zdjęć to i potrzeba większej pamięci. Seria Chromebook Plus ma „plusa” w nazwie nie bez przyczyny. Acer oferuje swoim klientom podwójną przestrzeń dyskową, ale nie tylko, bo specyfikacja również nie należy do najgorszych. Między modelem Acer Chromebook Plus 515, a Acer Chromebook Plus 514 są – poza ceną – pewne różnice, ale zarówno jedno, jak i drugie urządzenie to dobra propozycja w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Powiem więcej – w tych cenach – za takie podzespoły – nie ma co narzekać i nawet nie posiadając takiego bonu ,warto się nimi zainteresować.

Różnice między modelami Acer Chromebook Plus 515, a Acer Chromebook Plus 514

Acer Chromebook Plus 515 został zaprojektowany z myślą o użytkownikach korzystających z nowych funkcji systemu ChromeOS. Wyposażone w procesory Intel Core 13. i 12. generacji (do modelu Core i7), nowe laptopy Chromebook Plus oferują wydajność niezbędną do wykonywania wymagających zadań. Laptop wyposażony jest w 15,6-calowy wyświetlacz Full HD (o rozdzielczość 1920 x 1080) z technologią IPS i szerokimi kątami widzenia. Urządzenie jest dostępne również z wyświetlaczem dotykowym, który, zarówno jak jego bezdotykowy odpowiednik, może być używany w jasnych warunkach dzięki antyodblaskowej powłoce na ekranie. Czas pracy na baterii wynosi do 12 godzin.

Acer Chromebook Plus 514 to cztery wydajne rdzenie procesora „Zen 2” z najnowocześniejszą zintegrowaną grafiką AMD RDNA™ 2, procesor AMD Ryzen™ 5 7520 z serii C. Zapewniają szybki czas uruchamiania i wysoką wydajność dla nowoczesnych aplikacji zwiększających Twoją produktywność. Duży, 14-calowy wyświetlacz WUXGA w Acer Chromebook Plus 514 ma proporcje 16:10 oraz rozdzielczość (1920 x 1200). Połączenia i wideokonferencje będą zawsze wysokiej jakości, ponieważ wyświetlacz jest pokryty powłoką antyodblaskową, która poprawia komfort pracy w mocno oświetlonych miejscach, z kolei technologia IPS, w której wykonany jest ekran, zapewnia szerokie kąty widzenia. Ponadto Acer Chromebook Plus 514 jest dostępny również z ekranem dotykowym. Czas pracy na baterii wynosi do 10 godzin.