W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w procesie edukacyjnym, a posiadanie laptopa stało się tylko przywilejem, co raczej koniecznością. Nauczyciele, podobnie jak uczniowie, otrzymają możliwość ubiegania się o „Laptop dla nauczyciela” czyli bon z dofinansowaniem do zakupu sprzętu. W ramach tego programu nauczyciele mają szansę otrzymać bon o wartości 2500 zł brutto na zakup laptopa przydatnego dla nich w pracy i dostosowanego do ich potrzeb.

Po tym jak w mediach rozgorzała informacja o laptopach dla uczniów, przyszedł czas na zadbanie o wyposażenie także i nauczycieli. Kogo obejmie program? Kto ma prawo ubiegać się o bon dla nauczyciela? Jakie warunki należy spełnić? Zapraszam do artykułu.

//dzisiaj na dailyweb

Jak otrzymać bon na laptop dla nauczyciela?

Aby skorzystać z programu i otrzymać bon na zakup laptopa, nauczyciele muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, muszą być nauczycielami w szkołach publicznych. Po spełnieniu tego kryterium, nauczyciele otrzymują bon o wartości 2500 zł brutto, który mogą wykorzystać na zakup laptopa.

laptop dla nauczyciela


Możliwość dopłacenia do droższego modelu

Warto zaznaczyć, że nauczyciele mają także możliwość dopłacenia do droższego modelu laptopa, jeśli zdecydują się na taki zakup. Wówczas wartość bonu zostanie pomniejszona o cenę zakupu. To znaczy, że nauczyciel może wybrać sprzęt, który najlepiej spełni jego potrzeby i oczekiwania w pracy, ale zapewne niezbędna będzie akceptacja szkoły. Rodzi to z kolei pytania – czy nauczyciel informatyki powinien od razu dostać lepszy komputer niż nauczyciele innych przedmiotów? W jaki sposób będą przyznawane komputery? Kto i jak będzie decydował o ich specyfikacji? Z pewnością na dailyweb.pl pojawi się niedługo podpowiedź, czym się kierować, ale miło byłoby także wesprzeć w tym szkoły.

Jakie warunki trzeba spełniać aby otrzymać bon na laptopa dla nauczyciela?

Zgodnie z wymaganiami, które opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, trzeba będzie spełniać kilka kluczowych warunków, aby ubiegać się o możliwość przyznania bonu na laptopy dla nauczycieli. Poniżej lista głównych kryteriów.

  • O wniosek ubiegać się mogą nauczyciele klas 4-8 szkoły podstawowej
  • Wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze czy nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych
  • Zatrudnienie w szkole na dzień 30.09.2023 r.
  • Program obowiązuje w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.
  • Przysługuje również nauczycielom przebywającym na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy na urlopie wychowawczym.
  • Wysokość bonu dla nauczyciela wynosi 2500 zł, przyznawany na 5 lat, wygasa 31 grudnia 2025 r.

Jak zgłosić nauczyciela do programu?

Aby skorzystać z programu „Laptop dla nauczyciela”, nauczyciel musi zostać zgłoszony przez swoją placówkę edukacyjną. To właśnie szkoła jest odpowiedzialna za wypełnienie odpowiednich dokumentów i przesłanie ich do odpowiednich instytucji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie MEiN. Nauczyciele, którzy otrzymają bon, mogą dokonać zakupu laptopa w wybranych sklepach partnerskich. Aktualna lista zarejestrowanych sklepów, w których można zrealizować przyznane bony, jest cały czas aktualizowana i dostępna w powyżej wskazanych miejscach.

Laptop dla nauczyciela – kampania wyborcza trwa w najlepsze

Z jednej strony to wspaniała inicjatywa dla szkół, dla nauczycieli, jak i dla samych uczniów. Z drugiej strony, miejmy nadzieję, że cały proces zostanie przeprowadzony gładko a cały system edukacji tylko zyska na dodatkowhm kroku w kierunku pełnej cyfryzacji.