Wreszcie pojawiają się jakieś konkrety na temat iPhone 14 bez notcha.

O tym, że tegoroczny iPhone 14 od Apple pojawi się bez notcha głośno jest od kilku tygodni. Ostatnio na DailyWeb pisał o tym Jakub w swoim tekście, a teraz wyciekły pierwsze zdjęcia, które mają ukazywać kamerkę w najnowszym modelu iPhone’a.

Jeśli faktycznie dojdzie do takiej nowości będzie to jedna z większych zmian w ostatnich latach. I jest to wielce prawdopodobne, bo przykładem podobnego rozwiązania jest najnowszy MacBook Pro, gdzie zastosowano wcięcie w górnej części ekranu. Jest ono różnie odbierane, ale faktem jest, że powierzchnia wyświetlacza się zwiększyła.

R E K L A M A

Zobacz iPhone 14 bez notcha

I to właśnie ten cel, czyli zwiększenie powierzchni użytkowej ekranu przyświeca najwidoczniej Apple, dlatego również w iPhone firma chce jak najbardziej zminimalizować zajęte przez kamerkę miejsce.

iPhone 14 bez notcha
iPhone 14 bez notcha? fot. phonearena.com

Jak widać na zamieszczonych przez phonearena.com zdjęciach, notch jest zastąpiony przez kamerkę w ekranie, a dokładniej przez swego rodzaju owalną wysepkę. Na niej ma zmieścić się nie tylko kamerka przednia, ale oczywiście wszystkie pozostałe czynniki, jak ten zbliżeniowy i podczerwieni.

W przypadku MacBooka Pro z jesieni ubiegłego roku problemem był wyświetlany w górnej części ekranu pasek narzędziowy w systemie macOS. Pojawienie się tam notcha zakłociło ten układ i wielu użytkowników naśmiewało się po prostu z takiego rozwiązania. Jeśli jednak spojrzymy na iPhone to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Notch w iPhonie jest już od paru wersji, a górny pasek jest tam idealnie wkomponowany. Co więcej – zastąpienie notcha „łezką” jeszcze zwiększy powierzchnię, którą Apple zapewnie skrupulatnie wykorzysta.

Na początku może być dziwnie

Tak wciśnięta kamerka raczej pojawi się jedynie w iPhone 14 Pro, a podstawowa wersja pozostanie nie będzie zmieniana w tym względzie. Apple jednak może zaskoczyć, do czego firma z Cupertino przyzwyczaiła nas już wielokrotnie. Brak górnego notcha i optyczne, ale także fizyczne zwiększenie przestrzeni na ekranie może z początku wydawać się dość dziwne, ale myślę, że kwestią przyzwyczajenia będzie pokochanie takiego bajeru.

Premiera Apple iPhone 14 spodziewana jest na jesieni tego roku.


Posłuchaj nas!