Nowe MacBooki Pro zostały gorąco przyjęte przez zwolenników Apple. Problem może stanowić tylko cena. W nowych laptopach znajdziemy nie tylko nowe, potężne procesory, ale także odmienioną obudowę oraz większy ekran. To właśnie on stał się obiektem memów i żartów w Internecie.

MacBooki Pro 2021 i niedopracowane wcięcie

Wyświetlacz w nowych MacBookach Pro, choć zauważalnie większy i z mniejszymi rękami, nie obył się bez kompromisów. Jednym z nich jest wcięcie (notch) u góry ekranu, niczym w najnowszych iPhone’ach. Nie wygląda to atrakcyjnie. Na domiar złego okazało się, że Apple nie zadbało o odpowiednią optymalizację aplikacji.

Użytkownicy i użytkowniczki MacBooków Pro 2021 skarżą się, że górny pasek opcji niejednokrotnie jest zasłaniany przez notch lub informacje i przyciski nie wyświetlają się prawidłowo przez górne wcięcie. Prowadzi to nie tylko do frustracji, ale w najgorszym razie nawet do utraty części funkcjonalności wybranych programów.

macbook pro 2021

 

Jak rozwiązać problem?

Okazuje się jednak, że, zanim twórcy aplikacji bądź samo Apple dostosują panele opcji na macOS, można samemu tymczasowo rozwiązać problem z intruzywnym notchem.

Jeden z użytkowników Twittera zaprezentował szybki, łatwy i (co ważne) oficjalny sposób na dostosowanie każdej aplikacji, choć nie bez efektów ubocznych.

Co trzeba zrobić, aby dostosować okno? Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na ikonę problematycznej aplikacji i kliknąć przycisk „Informacje”. Następnie w oknie Informacji powinien pojawić się checkbox umożliwiający nam włączenie skalowania aplikacji tak, aby mieściła się pod „oczkiem” kamery MacBooka. Prawda, że proste?

Instrukcja wideo poniżej:

Niestety notch w nowym MacBooku Pro to jeden z tych elementów, który nie za bardzo wyszedł projektantom. O ile w przypadku iPhone’a można to przeboleć (i tak pojawiają się tam tylko dodatkowe informacje jak zasięg czy godzina), tak na laptopie elementy na samej górze ekranu są już bardziej przydatne i częściej używane. Duży ekran z niewielkim wcięciem być może wygląda efektownie i ładnie prezentuje się na reklamowych renderach, ale chyba lepiej byłoby poświęcić te kilka milimetrów i zostawić nieco szerszą ramkę, zyskując większą funkcjonalność.

you were supposed ae2b94d59c

apple fans reaction to macbook notch

Kombajn! MacBook Pro z M1 Pro i M1 Max i 120 Hz już zaprezentowany. Specyfikacja i ceny