Instagram chce zadbać o zdrowie psychiczne najmłodszych.

To, że najmłodsi (ale nie tylko!) zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami smartfonów jest tak oczywiste, jak to, że Ziemia nie jest płaska. Chociaż i to jest podważane dość często. Szczególnie w czasach pandemii i co chwilę powracającego zdalnego nauczania, dzieciaki notorycznie nadużywają social mediów.

Nie tak dawno temu, zeznając przed amerykańskim Kongresem, analityk internetowy Frances Haugen, ujawnił wewnętrzny audyt Facebooka mówiący o tym, ze Instagram może mieć mocno negatywny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków. Wywołało to lawinę komentarzy i kazało się zastanowić nad bezpieczeństwem najmłodszych.

R E K L A M A

Instagram wprowadzi nową funkcję „Zrób sobie przerwę”

O wszystkim poinformował jeden z wiceprezesów Facebooka odpowiedzialny za sprawy globalne. Nick Clegg w wywiadzie dla CNN powiedział, że Instagram niebawem będzie zachęcał młodych do „odpoczynku” od Instagrama. Byłby to kolejny ruch Instagrama w celu ograniczania dostępności dla dzieciaków. Wcześniej Instagram ogłosił wycofanie projektu Instagram Kids.

Na razie nie wiadomo, jak miałaby działać taka funkcja, ale Clegg zapewnia, że chodzi o zachęcenie dzieciaków, żeby odpoczęli od Instagrama. To akurat nie jest trudne, pytanie, jak przekonać młodych do tego odpoczynku właśnie. To jednak nie jest jedyna nowinka, która ma pomóc w trosce o zdrowie psychiczne nastolatków.

Szef Instagrama Adam Mosseri, nie tak dawno pisał na oficjalnym blogu:

W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy, że badamy dwa nowe pomysły: zachęcanie ludzi do przyjrzenia się innym tematom, jeśli zastanawiają się nad treściami, które mogą przyczynić się do negatywnych porównań społecznych oraz funkcję wstępnie zatytułowaną „Zrób sobie przerwę”, w której ludzie mogliby wstrzymać swoje konto i poświęć chwilę, aby zastanowić się, czy czas, który spędzają, ma znaczenie.

Krok w dobrą stronę?

Clegg, kontynuując temat w wypowiedzi dla CNN dodał, że warto wymusić na algorytmach (z zachowaniem prywatności) większą analizę ich zachowań w serwisie, dzięki temu treści dla młodych byłyby bardziej dopasowane. Ciężko sobie jednak to wyobrazić, tym bardziej, że najmłodsi odchodzą z Instagrama na rzecz innych, rozwijających się dynamicznie serwisów, takich jak TikTok. Tam o żadnej kontroli na razie nie ma mowy, a wpływ na zdrowie psychiczne dzieciaków jest na pewno znaczący.

Tak czy inaczej, mimo że takie ruchy Instagrama uważam za mocno spóźnione, lepiej późno – niż wcale. Facebook nie ma ostatnio zbyt dobrej prasy, a podobnych do tego projektów było dość sporo. Wszystkie jednak odchodziły na dalszy plan po ujawnianiu kolejnych skandali dotyczących kwestii prywatności na Instagramie czy Facebooku.

Instagram wszystkie nowe konta dla osób poniżej 16 lat tworzy teraz jako prywatne


Posłuchaj nas!